Gmina Kościerzyna. Uroczyste obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości

  • 28.01.2019, 14:38 (aktualizacja 28.01.2019, 14:46)
  • Redakcja
Gmina Kościerzyna. Uroczyste obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości
W styczniu pogoda nie rozpieszcza, jednak opady śniegu i niska temperatura nie powstrzymała mieszkańców Wielkiego Klincza, by uczcić 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości na naszych terenach. Z tej wyjątkowej okazji odbył się piknik niepodległościowy, upamiętniający to historyczne wydarzenie.

Przy Kościele p.w. Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu przywitano II Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Widząc ich ubiór mogliśmy cofnąć się w czasie.

Wójt Gminy - Grzegorz Piechowski, wspominał osoby, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość.

Z pod kościoła wyruszył uroczysty korowód. Jazda konna pięknie reprezentowała się i była wielką atrakcją dla mieszkańców. Po dotarciu pod Salę Wiejską odbył się pokaz ukazujący walki sprzed lat. Zebrana społeczność była pod ogromnym wrażeniem widząc doskonale przygotowaną aranżację.

Zmarźnięci mieszkańcy przenieśli się do Sali Wiejskiej, gdzie mogli rozgrzać się przepyszną grochówką. Jak co roku, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej wręczył pamiątkowe odznaczenia i wyruszył w dalszą drogę.

O godzinie 14:00 Piłsudczycy pojawili się na kościerskim rynku. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego. 

Czy uczczenie pamięci tego historycznego wydarzenia jest wciąż ważna. Na to pytanie odpowiedział Senator  - Waldemar Bonkowski.

Burmistrz Miasta - Michał Majewski, mówił o zaangażowaniu młodzieży w dzisiejszych czasach. 

Co roku świętujemy to historyczne wydarzenie, które stało się symbolem długo wyczekiwanej niepodległości. Uroczystości zakończono pokazem umiejętności szwoleżerów oraz Mini Rajdem Kaszubskim.


 

 

Wkrótce w TV Kaszuby wyemitujemy również obszerny reportaż z niedzielnej uroczystości.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ortografia!!!
ortografia!!! 29.01.2019, 15:31
Czy artykuł powstał przed rokiem 1936??? Bo wtedy pisało się "z pod". Ale po 1936 zdecydowanie używamy spod!!! Słownik języka polskiego: Etymologicznie poprawne jest z pod i taka pisownia obowiązywała do roku 1936. Zgodnie z nowszą ortografią piszemy spod - podobnie jak sprzed (dawniej z przed), spoza, sponad, spomiędzy. Proponuję szanownej redakcji zakupić słownik ortograficzny, bo to nie pierwszy błąd na tym portalu.

Pozostałe