Gmina Kościerzyna. Ekstremalna Droga Krzyżowa także u nas

  • 6.03.2019, 10:34 (aktualizacja 06.03.2019 14:12)
  • Krzysztof Wencki
Gmina Kościerzyna. Ekstremalna Droga Krzyżowa także u nas
Trwają przygotowania do kolejnej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W zeszłym roku to wielkopostne wyzwanie podjęło ponad 80 tysięcy osób w całym kraju.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to samotna nocna wędrówka bezdrożami. Dla osób wierzących ten dobrowolny wysiłek jest  swego rodzaju zwieńczeniem Wielkiego Postu i  przygotowaniem  do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 

Po raz pierwszy w Kościerzynie

W tym roku po raz pierwszy EDK będzie prowadzić przez tereny wokół Kościerzyny. Długość trasy to 42 kilometry. Rozpoczęcie 12 kwietnia.

Urozmaicona trasa

       Trasa rozpoczyna się i kończy  na terenie Osady Burego Misia niedaleko jeziora Dobrogoszcz, gdzie mieszka ponad 50 osób niepełnosprawnych ze swoimi przyjaciółmi, tworząc jedną wielką rodzinę. Tam też będzie można zaparkować samochód.  Dalej  prowadzi przez kaszubskie lasy, jeziora,  urokliwe wioski i pola  jak również  naszą małą stolicę  - Kościerzynę. 

Na trasie napotkamy także kaszubskie kościoły ,z tym najważniejszym - sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, kaplice, charakterystyczne dla Kaszub przydrożne kapliczki oraz przydrożne krzyże. 

Miejscami skłaniającymi do refleksji będą także cmentarze: katolicki, ewangelicki i choleryczny, pomnik  pomordowanych nauczycieli oraz leśny grób  pomordowanych  okolicznych mieszkańców  podczas ostatniej wojny. 

Dla wszystkich

Kościerski odcinek EDK jest trasą o średnim stopniu trudności z wyjątkiem krótkich odcinków , które będą wymagały większej sprawności.

Będzie także niespodzianka

Trasę wytyczali i testowali członkowie Kościerskiego  Klubu Morsa i z racji tego nie zapomnieli o małej przyjemności dla chętnych w postaci kąpieli w zimnej wodzie w jeziorze tuż obok Osady Burego Misia.

 

Mapa trasy

Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.edk.org.pl.

 

Poniżej zeszłoroczna EDK w Dziemianach.

 

 

Przypomnijmy także jak wyglądała EDK 2017 w Dziemianach.

 

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

EDK
EDK 27.03.2019, 06:44
Zapraszamy. Jeszcze jest czas aby się przygotować. Dziemiany 5.04 Koscierzyna 12.04
karol
karol 10.03.2019, 20:33
dobrze, że ktoś się za przygotowanie trasy, ale i tak nie ma to jak EDK w Dziemianach, idę z Dziemianami! Tam mam swoje doświadczenie Boga i cieszę , że moge wrócić w to miejsce!
aaa
aaa 6.03.2019, 14:09
Dzieje się.

Pozostałe