Kościerzyna. Będzie wojsko !

 • 07.03.2019, 10:54 (aktualizacja 07.03.2019, 12:51)
 • Redakcja
Kościerzyna. Będzie wojsko ! https://www.flickr.com/photos/premierrp/39491656934
6 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kościerzynie podpisano uroczysty akt przekazania Ministerstwie Obrony Narodowej budynków po starej bursie.

Pierwsze rozmowy odnośnie przekazania wojsku budynku starej bursy, mieszczącej się przy PZS 3   odbyły się już w 2017 r. Wtedy właśnie Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie wyraziło zgodę na utworzenie garnizonu Obrony Wojsk Terytorialnych na terenie naszego miasta. Należy też przypomnieć, że bardzo mocno zaangażowany w tą sprawę był Senator Waldemar Bonkowski.

https://www.koscierzyna24.info/wiadomosci/1760,w-koscierzynie-ma-powstac-garnizon-wojsk-obrony-terytorialnej

Niestety wraz z odwołaniem ze stanowiska Ministra Obrony Narodowej – Antoniego Macierewicza sprawa utknęła w martwym punkcie, były też pogłoski o tym, że garnizonu w Kościerzynie nie będzie. 

Na szczęście do rozmów i działań w zakresie utworzenia jednostki w miejscu nie użytkowanego budynku powrócono na początku 2019 r. 

W efekcie 6 marca odbyło się uroczyste przekazanie MON aktu kupna starego internatu. 

Z zapewnień Starosty Powiatu Kościerskiego - Alicji Żurawskiej  pobyt wojsk w naszym miejsc przyczyni się do stworzenia 40 nowych miejsc pracy , a także wygeneruje większe obroty u kościerskich przedsiębiorców 


 

 

Przypomnijmy zatem raz jeszcze czym są Wojska Obrony Terytorialnej

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej:

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:

 • prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.
 • ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
 • ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.
 • współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.
 • ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.
 • szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.

Oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych naszego kraju.

Wszyscy ci, którzy chcieliby zasilić korpus oficerski WOT – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – będą mogli ubiegać się o miejsce na szkoleniu oficerskim Wojsk Obrony Terytorialnej. Na takie szkolenie aplikować mogą absolwenci następujących kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji.

Pierwszeństwo w powołaniu do terytorialnej służby wojskowej przysługuje:

 • osobom posiadającym pobyt stały (zamieszkanie) lub pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy na obszarze dyslokacji miejsca pełnienia tej służby;
 • byłym żołnierzom zawodowym;
 • członkom proobronnych organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub dowódcami jednostek wojskowych, posiadającym rekomendacje władz tych organizacji;
 • absolwentom szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.

 

Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy dokładnie wojska zaczną stacjonować na naszym terenie, jednakże według prognoz prace budowlane mają ruszyć już w czerwcu.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janek
Janek 09.03.2019, 15:08
Do czego nam to wojsko, kiedy największym naszym wrogiem jest pro-amerykańsko-żydowski sprzedajny i wasalski parlament wykonujący polecania zza oceanu czy Izraela (z wyjątkiem dwóch czy trzech osób), który pod pozorem sztucznie wywoływanych międzypartyjnych kłótni wspólnie pcha nas na siłę do wojny ?! Skupują wybrakowany, zużyty i nie skuteczny sprzęt militarny wielokrotnie za niego przepłacając (z naszych pieniędzy oczywiście !). Dlaczego tak się dzieje? USA nieuchronnie zmierzają ku upadkowi ze względu na przeogromne zadłużenie spowodowane drukowaniem fiducjarnego dolara bez pokrycia w czymkolwiek i pożyczaniem go mniej zamożnym państwom na procent a gdy te nie mogą wywiązać się ze spłat (poprzez giełdowe machloje) USA wraz z Izraelem domagają się wielu ustępstw z dostępem do złóż surowców naturalnych zwłaszcza. Mamy bronić bandycko-terrorystyczny układ NATO?? Najgorsze jest, że nasi młodzi bezmyślni, ale odważni rodacy zostaną wysłani jako mięcho armatnie na pierwszy front z wyimaginowanym wrogiem. Wrogiem NATO są państwa, które miały na tyle odwagi by żydowskiej lichwie powiedzieć NIE a które mimo sankcji, embarg, blokad, propagandy, osaczania, strącania samolotów, korumpowania polityków i uzależnienia od globalnych banksterów postawiły na niezależność. Swoją mądrością decyzji, sumienną i ciężką pracą, czy cierpliwością doprowadzą do upadku reżimu USA i Izraela i Tego im życzę, bo w przeciwnym razie staniemy się niewolnikami korporacji. Ustawa Just Act 447 ! "Zachód" okradł nas do cna, zabrał nam prawie wszystko, teraz domagają się wielokrotniej więcej pieniędzy niż Gierek zapożyczył na budowę dróg, szkół, szpitali, żłobków itp a obecnie jeszcze pchają nas do wojny !!!
Kaszeba
Kaszeba 13.03.2019, 09:56
Janku zaliczyłeś kompletny odlot, a Twoje komentarze są intelektualnie nie do obrony. Przydałoby się mniej emocji, a więcej zdrowego rozsądku.
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 11.03.2019, 09:11
Tak wypowiadają się agenci wpływu innych państw - w twoim przypadku Rosji bo aż śmierdzi onucami. Właściwie to umieszczają przekazane im instrukcje, co w danej chwili napisać.
Janek
Janek 09.03.2019, 21:16
Polscy żołnierze biorący udział w tzw. "misjach pokojowych" poza granicami naszego kraju, to hańba dla polskiego munduru ! Zamiast bronić ojczyzny przed wpływem obcych sił na terenie Polski bierzemy współudział w terroryzowaniu i okupowaniu państw, które posiadają złoża cennych surowców ! Jak nisko upadliśmy...
Obserwator
Obserwator 09.03.2019, 11:48
Karczewski tylko podpiąć się pod wszystkie działania. Lata po wszystkich imprezach, foty robi z gospodarzami i wklejam na swój profil na wybory bo będzie kandydował do Sejmu na jesieni. Sam widziałem przy otwarciu domu seniora. Porażka. Panie Piotrze wszyscy to widzą i się śmieją.
pit
pit 09.03.2019, 21:13
W pełni się zgadzam. Jak taka pijawka. Niczego konkretnego nie robi, tylko żeruje.
jan
jan 08.03.2019, 23:26
Możemy ich nie lubić, ale tych kilku milionów i wieloletnich nakładów finansowych by nie było gdyby nie Bonkowski i Karczewski z naszego regionu. W Polsce rządzi PIS i bez nich ani rusz. jak toś napisał starosta przgotował tylk papierki. podpisywał i przelewy robi góra PIS - minister !
Ola
Ola 08.03.2019, 21:47
Sukces ma wielu "ojców". Porażka jest sierotą. Wszystko co dobre to dzięki staroście, wszystko co złe to nie przez starostę. Tak w skrócie można to przedstawienie niektórych komentujących podsumować.
Do Oli
Do Oli 09.03.2019, 11:15
Olu podsumowując Twój wpis można powiedzieć "wszystko zrobiłabym lepiej jestem najmądrzejsza" .
Miłego dnia i dobrych przemyśleń.
oficer
oficer 08.03.2019, 12:05
Wszystkiego najlepszego dla p. Starosty i całej kobiecej zaałogi starostwa ??????.
WOT w Kościerzynie to sukces i prestiż dla naszej społeczności i żadne marudzenie tego nie zmieni. Alicja Żurawska jest najlepszym starostą i życzę Jej dalszych sukcesów i zaangażowania oraz wytrwałości.
Bb
Bb 08.03.2019, 09:57
A co ma Żurawska do tego?! Żaden jej sukces. Musiała przyklepać kwit i koniec. Ustawa o WOT i jej regulacje jasno o tym mówią. Starosta pełni funkcje "notariusza" względem ministra w tej konkretnej sprawie. Jak sobie Mariuszek by wymyślił, że chce mieć bazę w Garczynie to i na to by musiała przystać.
Wojskowy
Wojskowy 08.03.2019, 15:23
Naprawdę nie masz bladego pojęcia ani w mowie ani na piśmie. Mylisz wszystko. Wyrazy współczucia ?‍?
do niby wojskowego
do niby wojskowego 08.03.2019, 21:36
Pokaż, że się mylę. Podaj zapis w ustawie który obala moją tezę, a nie obrażasz jak reszta PiSiorów bez podania choć jednego rzeczowego argumentu. Konkrety, konkrety.
Grześ
Grześ 07.03.2019, 22:18
Sparafrazowane powiedzenie "Gdzie diabeł nie może, tam Żurawską poślę" nabrało kolejnego merytorycznego uzasadnienia!!! Brawo Starosta! A teraz "kolega" Darek dostanie kolejnego wzwodu nienawiści :) ....
Kaszub
Kaszub 07.03.2019, 13:47
Ale jaja Starosta osiągnęła Cel. Uparta i konsekwentna baba. Gratuluję
Bolek
Bolek 07.03.2019, 18:19
MON określił ilość i rozmieszczenie jednostek. Zabezpieczył też środki na realizację celów. Kolejność budowy równierz... MON też będzie pokrywał koszty utrzymania żołnierzy i jednostki. Żaden Starosta nie ma nic do gadania. A juz napewno nie pan B. ;) Ale jak to bywa każdy sukces ma Wielu Ojców... Porażka za to jest sierotą ;)
Militarny
Militarny 07.03.2019, 18:35
Z przebiegu konferencji wynika zupełnie coś innego niż próbujesz to pokazać. Samo nic się nie zrobi i nie zbuduje najpierw jest pomysł lub idea następnie działania sprawdzające i lobbujące kolejny etap to plany realizacji i negocjacje dopiero teraz można ogłosić przystąpienie do realizacji pomysłu. Po to właśnie była ta konferencja, a teraz pozostaje już tylko fizyczna realizacja przedsięwzięcia.
Brawa dla starosty Żurawskiej i wszystkich zaangażowanych w ten projekt, a takie jak powyżej malkontenctwo to norma. Pragnę przypomnieć iż w trakcie kampanii wyborczej kandydat do sejmiku wieszczył porażkę tym planom ?.

Pozostałe