Kościerzyna. Prysznice w szpitalu wyłączone

  • 27.05.2019, 13:03 (aktualizacja 27.05.2019, 15:10)
  • Redakcja
Kościerzyna. Prysznice w szpitalu wyłączone
Zakaz korzystania z instalacji ciepłej wody oraz całkowity zakaz korzystania z pryszniców w całym szpitalu - to efekty wykrycia bakterii Legionelli w ciepłej wodzie użytkowej.

Groźną bakterię ujawniły badania sanepidu w punktach monitoringu szpitala. Bakteria ta jest szeroko rozpowszechniona w środowisku - mowa o Legionelli.

Zakażenie następuje na skutek wdychania aerozolu wodno-powietrznego czyli rozpylonej mgiełki wodnej. Konsekwencją rozprzestrzeniania się bakterii jest legionelloza, czyli infekcja bakteryjna mogąca wywoływać choroby układu oddechowego.

 

W związku z zaistniałą sytuacją,  od Zarządu Szpitala Specjalistycznego otrzymaliśmy poniższe oświadczenie:

„W Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w kilku ujęciach wody wykryto przekroczenia w obecności bakterii Legionella Sp. W związku z tym, Zarząd Spółki podjął natychmiastowe działania:

 - Zakazano korzystania z natrysków w łazienkach w strukturze całego szpitala, ale pacjenci dostęp do ciepłej wody mają cały czas

-  Wyłączono urządzenia wytwarzające aerozol wodno-powietrzny na terenie szpitala

- W dniach 23.05.19r-25.05.19r. przeprowadzono procedurę wygrzewania instalacji cieplnej wody użytkowej wraz ze spuszczeniem wody z punktów czerpalnych

- Zaplanowano po 7 dniach od ostatniego przegrzewu,  kontrolę wody w kierunku wykrycia obecności bakterii Legionella sp.”

 

Z podobnym problemem kościerski szpital zmagał się już rok temu, wtedy sytuacja została opanowana, a zgodnie z informacjami, które uzyskaliśmy od dyrektora kościerskiego Sanepid-u, również w tym roku pacjenci nie muszą mieć powodów do obaw. Pozostaje nam współczuć pacjentom kościerskiej placówki, którzy z pewnością na długo zapamiętają tę niekomfortową dla nich sytuację.


 

Zachorowania wywołane przez pałeczki Legionella określane są jako legionelozy, a najczęściej występujące typy zachorowań to: choroba legionistów (ciężkie zapalenie płuc) i gorączka Pontiac. Postać płucna stanowi od 3 do 8% wszystkich zachorowań wywołanych przez pałeczki Legionella. Towarzyszy jej suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperatura powyżej 40 °C i zaburzenia świadomości. Śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest bardzo duża, wynosi od 15 do 20%, przy czym szacuje się, że postać ta występuje jedynie u ok. 2% osób narażonych na zakażenie. W przypadku gorączki Pontiac dotychczas nie zanotowano zgonów, wyleczenie następuje samoistnie po 3-5 dniach, nie występują objawy zapalenia płuc. Ta postać legionelozy występuje u ponad 90% eksponowanej populacji. Najbardziej narażoną grupą na wystąpienie postaci płucnej legionelozy są mężczyźni w wieku 40-69 lat, kobiety w wieku 50-69 lat a także – niezależnie od wieku – osoby o obniżonej odporności.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sylwek
Sylwek 30.05.2019, 23:28
"Szpital w Kościerzynie w całej Polsce słynie bo legionella w kranie płynie.."
Wodnik Szuwarek
Wodnik Szuwarek 27.05.2019, 21:09
To bardzo dobra wiadomość dla basenu, pacjenci całymi legionami mogą korzystać z pływalni, wilk syty i owca cała.
Iceman
Iceman 27.05.2019, 19:50
Porażka ten Sanepid,w zeszłym roku niby też były te bakterie!!!To nie tylko wina szpitala ale i Sanepidu!!!
Diki
Diki 28.05.2019, 12:28
Wydaje mi się że wina jest zarządzającego nieruchomością. Sanepid kontroluje i jego postępowanie tutaj raczej jest prawidłowe.
janka
janka 27.05.2019, 14:33
Porażka ta dyrekcja
Jahu
Jahu 27.05.2019, 14:33
Porażka ten szpital.

Pozostałe