Czy boimy się kotłów na gaz?

  • 17.06.2019, 15:23 (aktualizacja 25.07.2019, 11:24)
  • artykuł sponsorowany
Czy boimy się kotłów na gaz?
W tym krótkim artykule chcielibyśmy poruszyć tematykę walki ze smogiem, w najprostszy możliwy sposób.

Istnieją różne, mniej lub więcej emisyjne urządzenia grzewcze. Nie wszystkie da się dopasować do domów, ze względu na rodzaj instalacji grzewczych w budynkach, które chcemy modernizować. W naszym mieście, Kościerzynie, większość domów rozprowadza ciepło przy pomocy grzejników. Tutaj dochodzimy do punktu, który na wstępie, przekreśla sens ekonomiczny wykonania instalacji pompy ciepła, zarówno powietrznej jak i gruntowej. Pompa ciepła nieefektywnie pracuje na wysokich temperaturach zasilania, których potrzebują grzejniki. 

Biorąc pod uwagę całkowicie automatyczne urządzenia bez konieczności użycie własnego wkładu pracy pozostaje nam jeszcze:

1. Kocioł olejowy - bardzo ciekawe źródło ciepła, ale niestety aktualnie drogie w eksploatacji ze względu na cenę oleju powyżej 3zł/litr, radzi sobie zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach zasilania c.o..

2. Kocioł elektryczny - bardzo ciekawe źródło ciepła, niestety drogie w eksploatacji ze względu na cenę prądu i planowane niebawem podwyżki, radzi sobie zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach zasilania c.o..

3. Kocioł gazowy kondensacyjny - bardzo ciekawe i niedrogie w eksploatacji urządzenie, radzi sobie zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach zasilania c.o..

Chciałbym omówić to trzecie rozwiązanie szerzej. Korzystając z doświadczenia i zdobytej wiedzy jaką udało nam się zdobyć przez 26 lat prowadzenia działalności w branży grzewczej, sanitarnej, chłodniczej i wentylacyjnej. Firma Eko-Term Hołdys postawiła sobie za zadanie poszanowanie środowiska naturalnego. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy setki ekologicznych kotłowni na gaz, olej opałowy oraz pomp ciepła. Walczymy z upałami wentylacją mechaniczną oraz klimatyzacją. Przez wiele lat udoskonalamy świadczone przez nas usługi.  Na dzień dzisiejszy posiadamy trzy piony: 

  1. Eko-Term Hołdys zajmujący się budową instalacji grzewczych i sanitarnych. 

Kotłów gazowych Viessmann, Kotłów olejowych Viessmann i Buderus, Pomp ciepła firmy AlphaInnotec, wentylacji mechanicznej firmy Zehnder oraz kotłów na pelet firmy Biawar Pellux.

 II. Eko-Term Hołdys Serwis zajmujący się ścisłą obsługą powykonawczą i naprawami urządzeń, które są w naszej ofercie.

W ofercie serwis wszystkich urządzeń będących w naszej ofercie. Awarie naszych instalacji usuwamy w 24 godziny. 

III. Eko-Term Hołdys Projekt zajmujący się projektowaniem i kierowaniem robotami związanymi z instalacjami grzewczymi, sanitarnymi oraz wentylacją.

W ofercie wykonujemy projekty instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji, projekty instalacji gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także projekty źródeł ciepła, kotłowni i węzłów. Projektujemy również przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe oraz opracowywujemy operaty wodnoprawne.

Wracając do tematyki gazu i problemów z nim związanych. Najczęściej słyszaną odpowiedzią podczas rozmowy z klientem na temat wyboru urządzenia grzewczego po zaproponowaniu kotła gazowego jest: To będzie za drogie w utrzymaniu. W odpowiedzi na to musimy posłużyć się modelowym domem o powierzchni ogrzewanej 200m2. Budynek posiada izolację ścian ze styropianu 10cm, ma 2 szybowe okna plastikowe, na dachu spadzistym posiada 20 cm wełny, czyli charakteryzuje się zapotrzebowaniem ciepła użytkowego na ogrzewanie 50kWh/m2 powierzchni na rok. Daje nam to roczne zapotrzebowanie na ciepło w wysokości 12,5 kW. Na wodę dla 4 mieszkańców potrzebujemy około 4 kW. Łącznie daje nam to 16,5 kW na c.o./c.w.u..

Porównajmy sobie co by było gdybyśmy mieli do wyboru dwa źródła ciepła (kompletne kotłownie od stanu zerowego): kocioł węglowy na groszek wspomagany zestawem solarnym do grzania wody latem oraz kocioł gazowy kondensacyjny na gaz ziemny GZ50 wspomagany również solarnie do grzania wody latem. 

 

I. przybliżone koszty montażu:

1. pomieszczenie kotłowni                        gaz 3500zł    węgiel 3000zł

2. instalacja kolektorów na dachu             gaz 15000zł  węgiel 15000zł

3. komin                                                    gaz 4000zł    węgiel 3500zł

4. Kocioł z montażem                               gaz 15000zł   wegiel 130000zł

5. Koszty związane z przyłączem             gaz 4000zł     węgiel 0zł

6. Instalacja elektryczna dla kotłowni       gaz 2400zł     węgiel 2000zł

                                              łącznie          gaz 43900zł   węgiel 36500zł

 

Instalacja kompletnej kotłowni gazowej z zestawem solarnym na dachu jest o 7.400,00 zł droższa. 

 

II. Koszty związane ze zużyciem energii:

1.Koszt energii grzewczej na rok                 gaz 4483zł        węgiel 2931zł

2.Koszty energii urządzeń pomocniczych    gaz 350zł         węgiel 300zł

( pompy obiegowe, regulator)

                                           Suma kosztów energii   gaz 4833zł   węgiel 3231zł            

III.  Koszty eksploatacyjne 

1. Przeglądy kominiarskie                                        gaz 100zł węgiel  100zł

2. Konserwacja i przeglądy urządzenia                   gaz 400zł  węgiel 300zł

3. Części zamienne i naprawy                                  gaz 609zł  węgiel 1070zł

4. kontrola i nadzór ręczny                                      gaz 0  węgiel 1200zł

                                   łącznie koszty eksploatacji   gaz 1109zł  węgiel 2720zł

Podsumowując koszty energii i eksploatacji :  gaz/rok 5942  węgiel/rok5951

Wyliczono na podstawie wytycznych VDI2067.  

Węgiel według tych wyliczeń wychodzi nawet minimalnie drożej. Odpowiedź na pytanie, że będzie to drogie w eksploatacji jest następująca: Nie będzie drożej, będzie wygodniej, a przede wszystkim czyściej. 

Kolejną sprawą są koszty montażu, które w naszym wyliczeniu się pojawiły: 43900 zł za kotłownię gazową oraz 36500 zł za kotłownię węglową. Różnicę tę możemy zniwelować w przypadku termomodernizacji dotacją z programu czyste powietrze lub programu Gminy Miejskiej Kościerzyna na wymianę źródeł ogrzewania. 

Ciekawym stwierdzeniem klientów jest też wybuchowości instalacji gazu. Warto tu poruszyć fakt. że montaż instalacji gazowej odbywa się przez wykonawców posiadających specjalne uprawnienia. Do budowy tej instalacji wymaga się projektu budowlanego i pozwolenia na budowę oraz kierownika robót z uprawnieniami.  Przez te wszystkie obostrzenia instalacja gazowa musi być wykonana zgodnie ze sztuką i wielką starannością. Zapewnia to bezpieczną i szczelną pracę instalacji. W przypadku dalszych wątpliwości ze strony klienta montuje się czujniki gazu, połączone z zaworem elektromagnetycznym bezprądowo zamkniętym, który rozłącza dopływ gazu w momencie pojawienia się jakiejkolwiek nieszczelności lub zaniku zasilania. 

Myślę że udało mi się odpowiedzieć na trzy najczęściej zadawane pytania. Kotłownie gazowe zwłaszcza podczas termomodernizacji starych budynków bez konieczności wymiany instalacji grzejnikowej stanowią bezpieczny, czysty i efektywny ekonomicznie węzeł cieplny. W szczególny sposób warto tu również podkreślić wysoki komfort użytkowania, bez konieczności sypania węgla i wynoszenia popiołu. Nie ma też konieczności składowania paliwa. 

Czy warto bać się gazu ? Moim zdaniem nie. Po więcej informacji zapraszam do naszego biura przy ul. Skłodowskiej 41/2 w Kościerzynie. 

 

Mateusz Hołdys

Specjalista do spraw marketingu, handlu i usług. 

                   

 

Źródło: 

1.Strona internetowa Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC

2.Obliczenia według wytycznych VDI2067.

artykuł sponsorowany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gosia
Gosia 23.06.2019, 10:53
Ja tam się nie boje kotłów na gas tylko wolę na pellet , ja sama urzytkuje EEI PELLETS z firmy kostrzewa i jest bardzo wydajny gas mogą zabrać i co będzie ???
Wojtek
Wojtek 20.06.2019, 21:44
Reklama firmy Hołdys zrobiona bardzo chaotycznie i niechlujnie i jak tu wierzyć we wiarygodność takiej firmy,która nie potrafi zrobić precyzyjnie reklamy?
uwaga
uwaga 19.06.2019, 10:29
Kocioł z montażem węgiel 130000zł ?
To sporo...
A tak na poważnie: proszę poprawić literówki w treści, bo przez to artykuł jest nieczytelny. Tabele przydał by się wkleić w innej formie, bo tak to się wszystko zlewa...
k
k 18.06.2019, 17:07
Podobno dają dotacje na termomodernizację , ale nikt nie spełni kryteriów , to niech dalej płacą kary do Unii,zamiast dać ludziom na ocieplenie budynków .
JanInstal
JanInstal 18.06.2019, 14:04
jeśli nowoczesne ogrzewanie, to tylko kotłem indukcyjnym…

Pozostałe