Jaka czeka je przyszłość? Opuszczone wagony kolejowe - Odc. 1

  • 20.08.2019, 11:32 (aktualizacja 20.08.2019, 12:41)
  • Redakcja
Jaka czeka je przyszłość? Opuszczone wagony kolejowe - Odc. 1
Pomimo niewątpliwych uroków Kościerzyny, istnieją miejsca, które psują jego pozytywny obraz.

Zapewne każdy z nas jadąc ul. Wita Stwosza nie raz już zauważył stare zniszczone wagony kolejowe i zastanawiał się w jakim celu je tam pozostawiono oraz dlaczego, choć nie zdatne do użytku, stoją tam nie ruszane od tak wielu lat?

Czas nie jest zbyt łaskawy dla tych metalowych konstrukcji co w efekcie sprawia, że rdzewieją i stanowią przez to co raz bardziej realne zagrożenie dla życia przebywających w ich pobliżu ludzi. 

W trosce o dobro mieszkańców i turystów postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie i znaleźć osobę, która będzie w stanie odpowiedzieć nam na to jedno, ale jakże istotne pytanie - Jaka czeka je przyszłość?

Udało nam się ustalić, że ten zrujnowany tabor kolejowy jest własnością pomorskiego  oddziału Biura Obrotu Nieruchomościami PKP SA. 

W celu uzyskania informacji zwróciliśmy się drogą mailową do wyżej wymienionej jednostki i uzyskaliśmy odpowiedź:

 

„Na terenie przyległym do Skansenu w Kościerzynie znajduje się lokomotywa spalinowa SN61-549 oraz dwa wagony, które są pozostałością po taborze przekazanym do stowarzyszeń zajmujących się kultywacją tradycji kolejowych. PKP S.A. zamierza wystąpić do konserwatora zabytków o zgodę na złomowanie wagonów, a w przypadku jej uzyskania zorganizuje przetarg na sprzedaż taboru jako złomu.”

 

Z wypowiedzi Aleksandry Rudzińskiej-Rdzanek z wydziału prasowego PKP SA.można wywnioskować, że spółka nie ma wiedzy na temat ilości zalegającego na kościerskich torach złomu, a o jego usunięciu musi zadecydować  konserwator zabytków.

W związku z tym zapytaliśmy o to powiatowego konserwatora zabytków Iwonę Gołembiowską - (zobacz video)

Podsumowując, pewnie jeszcze przez długi czas będziemy musieli się delektować tym nie do końca przyjemnym widokiem zardzewiałych „eksponatów” i oby do tego czasu nikomu z ich powodu nie stała się krzywda.

 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 21.08.2019, 16:21
Szanowna redakcjo cieszę się bardzo że nareszcie ktoś zajął się tą sprawą ponieważ estetyka miasta jest rządzącym chyba obca te wagony straszą do lat brawo

Pozostałe