Debata o lokalnej eduakcji

  • 20.10.2015, 14:04 (aktualizacja 22.10.2015, 12:32)
  • admin 24
Debata o lokalnej eduakcji
W ramach IV Forum Pomorskiej Edukacji zorganizowano siedem debat lokalnych. Jedna z nich odbyła się w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie. Głównym tematem kościerskiej debaty była edukacja ponadgimnazjalna.

W trakcie debaty uczestnicy mogli wysłuchać informacji na temat kompleksowego wsparcia szkół i placówek realizowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dariusz Męczykowski - przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Województwa Pomorskiego: My jako sejmik województwa pomorskiego chcielibyśmy w trzech aspektach wspierać. Mamy sporo pieniędzy, 350 mln na szkolnictwo zawodowe. Chcielibyśmy oprócz kierunków potrzebnych na pomorzu rozmawiać o kierunkach potrzebnych w danych powiatach. Właśnie dzisiaj ta debata odpowie nam w jakich kierunkach należałoby kształcić.

Podczas deabty w sposób szczególny skoncentrowano się na szkolnictwie zawodowym. W nowej perspektywie finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego zagwarantowano znaczące środki wsparcia unijnego na tak zwane przedsięwziecie strategiczne ''Zdolni z Pomorza". W ramach przedsięwzięcia w województwie zostało sklasyfikowanych 15 branż kluczowych dla rozwoju regionu. Branże te to między innymi: zdrowie, budownictwo oraz przemysł morski.

Adam Krawiec - dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu: Chcemy dokonać takiego wsparcia tych szkół zawodowych i tych kierunków kształcenia zawodowego, które odpowiadają tym właśnie branżom kluczowym, nie będzie to dzielenie równe dla każdej szkoły. Dokonujemy pewnego wyboru, wspieramy te szkoły i te kierunki kształcenia zawodowego, które będą odpowiadać branżom kluczowym.

Dzięki nowym kierunkom uczeń po szkole ponadgimnazjalnej nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy. Władze województwa robią wiele,aby dostosować się do aktualnych potrzeb rynku. Wspólne działania i nowe kierunki kształcenia mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego Pomorza.

Alojzy Szoska - doradca wójta w gminie Nowa Karczma: Odpowiednie kierunku, które zostały wybrane, nie sądzę, że w stu procentach, ale jeżeli nawet w sześćdziesięciu, a nawet osiemdziesięciu procentach to i tak będzie to duży sukces. Natomiast, jeżeli nie będziemy robić nic to będzie marazm. Trzeba się dostosowywać do zmieniającej rzeczywistości, którą narzuca nam życie. 

Od kilku lat szkoły zawodowe oraz organy prowadzące otwierają się na rynek pracy oraz pracodawców, a relacje dyrektorów szkół z pracodawcami są coraz lepsze.

Piotr Karczewski - radny Sejmiku Województwa Pomorskiego: Takie kierunki, które spowodują, że pracodawcy, którzy oczekują od szkół szczególnie ponadgimnazjalnych produktów w postaci dobrze wyuczonego ucznia, że ten produkt otrzymają. Pracujemy w sejmiku nad wzmocnieniem rangi kierunków zawodowych.

W kościerskiej debacie wzięli udział samorządowcy, pracodawcy, dyrektorzy szkół, uczniowie oraz rodzice. IV Forum Pomorskiej Edukacji odbędzie się 21 listopada.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czucha
Czucha 22.10.2015, 22:05
Męczykowski musi odejść a będzie lepiej.
marian
marian 21.10.2015, 23:25
Kampania wyborcza!
Doradca
Doradca 20.10.2015, 23:40
Jeszcze lepszy lapsus językowy w wykonaniu doradcy z Nowej Karczmy.Koniecznie przeczytajcie!
absolwent LO
absolwent LO 20.10.2015, 15:35
Cytat " Takie kierunki, które spowodują, że pracodawcy, którzy oczekują od szkół szczególnie ponadgimnazjalnych produktów w postaci dobrze wyuczonego ucznia, że ten produkt otrzymają."
Co za język. Produkt to powstaje w fabryce i opuszcza fabrykę jako produkt.W szkole uczą się uczniowie i opuszczają szkołę absolwenci. Autor cytowanych słów powinien odwiedzić ponownie szkołę.

Pozostałe