Dyrektor Szpitala w Chojnicach - kandydatem do sejmu

  • 03.10.2019, 09:39 (aktualizacja 07.10.2019, 10:01)
  • Aryykuł sponsorowany
Dyrektor Szpitala w Chojnicach - kandydatem do sejmu
Leszek Bonna kandydatem na posła z ramienia Koalicji Obywatelskiej

Leszek Bonna kandyduje do Sejmu. Co stoi za tak niespodziewaną decyzją?

Ojczyna wzywa. Najłatwiej byłoby powiedzieć. Jednak mam bardziej pragmatyczne podejście  do patriotyzmu.  Nasz region potrzebuje wielu  reprezentantów, którzy będą dbali o interesy naszej społeczności. Nie chodzi o powtarzanie górnolotnych haseł – jak w Polsce jest dobrze, jak poprawił się byt Polaków. Nasz status poprawia się systematycznie od 30 lat od kiedy zrezygnowaliśmy z gospodarki ręcznie sterowanej. Chodzi o pracę u podstaw – bo jest wiele płaszczyzn, które wymagają uwagi i dotykają bezpośrednio naszych mieszkańców. Przykładem tutaj może być ochrona zdrowia czy ochrona środowiska. Te dwa zagadnienia są ze sobą nierozerwalne. Rządzący nie mają pomysłu na pogarszające się warunki w służbie zdrowia. Dochodzą nowe problemy, z którymi przyjdzie się nam w najbliższym czasie zmierzyć. Wiem o czym mówię, bo jestem uczestnikiem tego procesu. Pozorowane są programy dotyczące ochrony czystego powietrza i wody. Nastąpiła ich centralizacja, a to samorządy na zasadzie zadania zleconego powinny wykonać pracę w tym temacie. A za tym powinny iść także konkretne środki finansowe. I wreszcie. Poseł jest jak klucz. Ma dostęp  do administracji rządowej, ministerstw. Powinien korzystać ze swoich uprawnień w praktyce. Jest wiele problemów, z którymi borykają się burmistrzowie czy wójtowie. Trzeba im pomóc dotrzeć  do odpowiednich osób decyzyjnych, czasem także przyspieszyć lub nadać odpowiedni bieg dla spraw. Poseł jest takim adwokatem spraw regionalnych i lokalnych, o których urzędnicy szczebla państwowego często nie mają pojęcia. Kandyduję, bo uważam że jest jeszcze wiele do zrobienia. Mam energię i zapał, aby pracować na rzecz naszego regionu. Mam też wieloletnie doświadczenie  w lokalnym parlamencie – sejmiku, w którym sprawuję funkcję przewodniczącego komisji budżetu.      

 

Startując z list Koalicji Obywatelskiej popiera Pan program koalicji.  Czy może go Pan przybliżyć czytelnikom?

W połowie lipca odbyło forum programowe Koalicji Obywatelskiej. Dwa tysiące uczestników dyskutowało na wiele ważnych tematów dotyczących kluczowych obszarów działalności państwa.        Na ponad 50 panelach z udziałem niespełna 300 ekspertów i społeczników dyskutowano o dzisiejszym stanie kluczowych obszarów państwa bezpośrednio wpływających na życie Polek i Polaków. Wypracowano 6 obszarów, które są kluczowe – wolność i demokracja, wyższe płace, europejska ochrona zdrowia, przyjazna szkoła, ochrona środowiska i polityka senioralna. Duży nacisk kładziemy też na dalszy rozwój samorządności i budowę państwa obywatelskiego a nie scentralizowanego zarządzanego z ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.  

 

Mając doświadczenie z Sejmiku wojewódzkiego na pewno nie zapomni Pan o pomorzu. Na jakich płaszczyznach będzie Pan wspierał nasz region?

Kompetencje posła są określone jako te dotyczące spraw ogólnopolskich i inwestycji centralnych,          ale przede wszystkim dotyczą tworzenia prawa. Każdy poseł jest przede wszystkim posłem Rzeczpospolitej, lecz każdy ma korzenie lokalne i dla każdego najmilsza sercu jest jego mała ojczyzna. Moim zadaniem w pierwszym rzędzie będzie zadbanie o poprawę stanu dróg krajowych i zabieganie o rychłe powstanie nowej S6 czy też obwodnic miast w ciągach dróg krajowych. Na pewno w obszarach mojej aktywności będą ochrona zdrowia, edukacja i ochrona środowiska. Wszystkie te obszary życia żywo dotyczą mieszkańców naszego województwa.  Będę promował nasze piękne Kaszuby i całe pomorskie. Na pewno nie będę chciał, żeby nasze województwo  kojarzyło się z  aktywnością poselską w wyniku której artysta za występ w koszulce z napisem KONSTYTUCJA traci pracę. Tak było na festiwalu szantowym w Charzykowach w ubiegłym roku na skutek donosu Posła sygnalisty Aleksandra Mrówczyńskiego z PiS.

 

 

Ochrona zdrowia to bardzo poważny temat w całym kraju.  Problemy kadrowe, presja płacowa i na końcu pacjent, który czują się pozbawiony opieki. W jakiej kondycji są nasze szpitale?

Od szesnastu lat jestem dyrektorem chojnickiego szpitala. Nasz szpital od wielu lat nie ma żadnych długów. Niestety, po ostatniej nieudanej niby reformie ochrony zdrowia wprowadzającej tak zwaną sieć szpitali sytuacja wszystkich szpitali pogarsza się. Reforma sprzed dwóch lat w najmniejszy sposób nie poprawiła sytuacji pacjentów. Kolejki się wydłużyły, na szpitale nałożono dodatkowe obowiązki za niewystarczające finansowanie. Brak kadry medycznej i ciągły jej transfer do sektora prywatnego oferującego wyższe wynagrodzenie to realne zagrożenie dla zachowania ciągłości udzielania świadczeń medycznych.  Nasze szpitale są zarządzane przez profesjonalistów i pracuje w nich wykwalifikowana kadra medyczna. Samorządy z własnej nieprzymuszonej woli dofinansowują remonty i zakup nowoczesnej aparatury. Niestety rząd źle zarządza tą najważniejszą sferą życia. Kompletnie sobie nie radzi i gdzie może psuje system. Powoduje to utrudniony dostęp do opieki medycznej.  Mamy złe finansowanie i niestety tak samo zły, niezrozumiały dla pacjenta i utrudniający mu życie system ochrony zdrowia. 

 

 

Jako radny Sejmiku wojewódzkiego aktywnie działa Pan na rzecz rozwoju naszego województwa.  Jakby pokusił się Pan o małe podsumowanie - co udało się zrobić przez te wszystkie lata.

Radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego jestem już 13 lat.  Mam wielką satysfakcję z tego, że  na moich oczach i między innymi za moją sprawą jako radnego, nasze województwo tak się rozwinęło i wypiękniało. Popatrzcie jak wypiękniał Gdańsk. Jak obecnie jest świetnie skomunikowany z całym światem. Jak dynamicznie się rozwija. Popatrzcie jak przez ostatnie kilkanaście lat zmieniło się całe województwo. Trzeba pamiętać o tym, ze dysponentem znaczących funduszy unijnych w ramach regionalnych programów operacyjnych ( RPO) są samorządy wojewódzkie. Z RPO naszego województwa dofinansowano kilka tysięcy różnego rodzaju inwestycji.  Od tych infrastrukturalnych poprzez edukacyjne, zdrowotne, wspierające przedsiębiorczość i innowacyjność aż po te dotyczące ochrony środowiska i szkoleniowe. Każdego mieszkańca naszego regionu namawiam do spaceru  po okolicy. Obserwujcie uważnie okolice i czytajcie tablice informacyjne z logo Unii Europejskiej. Te gdzie obok flagi Unii jest Gryf Pomorski – herb naszego województwa świadczą o dofinansowaniu przyznanym przez samorząd wojewódzki, którego jestem radnym.  Obecnie realizowane są inwestycje z bieżącego okresu finansowania.  Inwestycji z dofinansowaniem unijnym bądź z budżetu województwa jest wiele. Na naszych oczach dzieje się pozytywna transformacja i pomorskie  staje się atrakcyjną miejscówką jak mówią młodzi. 

 

 

Wszyscy łączą Pan nazwisko ze szpitalem w Chojnicach. A Leszek Bonna prywatnie? 

Jestem mężem, ojcem i dziadkiem. Ta ostatnia rola pochłania obecnie najwięcej mojego wolnego czasu. To wspaniałe uczucie obserwować wspólną zabawę trzech chłopaków w wieku od roku                   do dwóch i pół. Od czasu do czasu jest ich więcej, kiedy z Olsztyna przyjedzie nasz wychowanek Siergiej z rodziną. Wtedy piątka wnuków w podobnym wieku buszuje po domu. Rośnie mi ekipa kochanych urwisów. Mam wspaniałych znajomych, z którymi wraz z żoną podróżujemy po wielu miejscach Europy. Często są to tzw. przedłużone weekendy – czterodniowe wypady na przykład do Rzymu, Barcelony, Neapolu, Brukseli, Mediolanu. Taką możliwość daje Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, do którego można łatwo dojechać i zostawić auto. Rodzinnie mamy sentyment do przeszłości i historii. Staramy się ocalić i uratować  od zapomnienia ruchome i nieruchome przedmioty zabytkowe. Mam wielki problem z brakiem czasu na leżakowanie przed telewizorem, co kiedyś nagminnie praktykowałem. Od czasu jak zostałem dziadkiem brakuje mi na to czasu. Teraz jestem wielkim fanem klocków LEGO i na nowo odkrywam budowanie świata z klocków razem z najmłodszym pokoleniem,      z moimi wnukami. To dla nich, dla budowania ich przyszłości, a nie dla zaspakajania własnych ambicji startuję w tych wyborach.

 

Aryykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe