Dariusz Drelich. "Dobry czas dla Pomorza"

  • 05.10.2019, 11:22 (aktualizacja 07.10.2019, 11:45)
  • Krzysztof Wencki
Dariusz Drelich. "Dobry czas dla Pomorza"
Wywiad z wojewodą pomorskim, panem Dariuszem Drelichem, który w nadchodzących wyborach kandyduje do Senatu RP z listy PiS.

Panie Wojewodo, jest Pan kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do senatu RP. 

Proszę Pana o kilka słów o sobie.

 

Urodziłem się w Kolbudach. Mam 52 lata. Moi dziadkowie i moja mama pochodzą z Borcza. Dzięki nim pokochałem Kaszuby i Pomorze. Rodzice wychowywali mnie w duchu katolickiej tradycji. 

Mam wspaniałą  żonę Małgorzatę, która jest kontrolerem lotów na lotnisku w Rębiechowie, i  dwie wspaniałe córki – Romę (21 lat) i Ninę (9 lat).

Ukończyłem studia na Uniwersytecie Gdańskim, a na Politechnice Gdańskiej – studia podyplomowe. Jestem też absolwentem Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. W efekcie pozyskałem wiedzę  z zakresu zarządzania, organizacji i marketingu.

 

Pana działalność społeczna i samorządowa? Jak to się zaczęło?

Już na pierwszym roku studiów, w 1988 roku, brałem udział w strajku solidarnościowym zorganizowanym na UG. Zrozumiałem wtedy jak ważne są dla mnie ludzkie sprawy. 

Jeszcze w czasie studiów, w 1990 roku, zostałem radnym Gminy Kolbudy. A w 1992 wszedłem do zarządu tej gminy. 

 

Czy zechciałby Pan opowiedzieć o początkach swojej aktywności politycznej?

Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpiłem w 2005 roku. W 2014 zostałem wybrany do Rady Powiatu Gdańskiego.  Przewodniczyłem Klubowi Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu. 

Dzięki doświadczeniom zebranym w samorządzie powiatowym i gminnym, działalności politycznej w regionie, wykształceniu oraz praktyce zawodowej, w grudniu 2015 zostałem powołany na stanowisko Wojewody Pomorskiego. Nominację otrzymałem z rąk Pani Beaty Szydło Premiera Rządu RP. Jestem dumny, że mogę brać udział, razem ze wszystkimi mieszkańcami Kaszub i  Pomorza, w rozwoju naszego województwa.

 

Na spotkaniach z wyborcami mówi Pan o kontynuacji swoich działań. Czego dotyczyć ma ta kontynuacja?

 

Ostatnie cztery  lata to dobry czas dla Polski. Jako wojewoda realizuję przełomowy,  historyczny program Prawa i Sprawiedliwości. Obniżyliśmy wiek emerytalny, spadło bezrobocie, wzrosły wynagrodzenia. Zadbaliśmy o  rodziny z dziećmi i o starszych ludzi.  Wspieramy finansowo samorządy w budowie dróg,  żłobków i klubów seniora. Rozpoczęliśmy proces odtwarzania pozamykanych linii autobusowych.

 

 Konkretnie, u nas na Pomorzu, co udało się zrealizować?

Powiem tylko o tym,  co najważniejsze…  446 tys. dzieci  objęliśmy Programem 500+,  300 tys. dzieci otrzymuje  wyprawkę szkolną „Dobry Start”,  513 tys. seniorów cieszy się z trzynastej  emerytury.

 

Czytelników interesują także inwestycje drogowe i kolejowe…

Dotacje dla pomorskich samorządów na modernizację i budowę dróg gminnych i  powiatowych wyniosły łącznie w latach 2016-2019 - 426,7 mln. zł . W realizacji jest już trasa ekspresowa S6 z Gdyni do Bożego Pola i droga krajowa DK 22 łącząca na Pomorzu Człuchów z autostradą A1.  Rozpoczynamy prace związane z budową Obwodnicy Metropolitalnej.

Równie ważne są inwestycje kolejowe. Wartość obecnie realizowanych na Pomorzu projektów kolejowych to ponad 6 mld. zł.

 

O czym jeszcze warto poinformować naszych Czytelników?

Mamy wiele efektów realizacji programu PiS również u nas na Pomorzu. Wymienię dwa. Pierwszy – to żłobki.  Aż 368 takich placówek otrzymuje dofinansowanie z budżetu państwa.  Drugi – to straż pożarna, która otrzymała w ciągu ostatnich czterech lat 129 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. 

 

Czy mógłby Pan podać jakieś dane statystyczne świadczące o poprawie warunków życia?

Nasza sytuacja materialna systematycznie polepsza się. W czerwcu bieżącego roku stopa bezrobocia na Pomorzu wynosiła 4,4%  wobec 8,9%  w czerwcu 2015 roku. Dodam, że w tym samym czasie średnie wynagrodzenie w naszym województwie wzrosło aż  o 26,4%.

 

Panie Wojewodo, popatrzmy do przodu… Jak Pan widzi przyszłość Pomorza i Kaszub?

Położenie  Pomorza to nasza dziejowa szansa. Przez nasze województwo wiodą szlaki transportowe łączące porty morskie z całym krajem.

Uważam jednak, że najważniejszym skarbem Kaszub i całego Pomorza są ludzie. 

Pracowitość, rzetelność, a także wierność tradycyjnym wartościom to źródło sukcesów praktycznie na wszystkich polach. 

 

Czy mógłby Pan zarysować plan rozwoju naszego regionu?

Zacznę od fundamentu, czyli od dróg i linii kolejowych.

Warunkiem zrównoważonego rozwoju regionu jest kompleksowa rozbudowa sieci drogowej i  kolejowej. To zadziała jak układ krwionośny, który pobudza cały organizm.

Dobry dojazd na Kaszuby to zachęta dla potencjalnych turystów i inwestorów.

20 września w Lipuszu miałem przyjemność prowadzenia konferencji: „Rozwój infrastruktury transportowej na  Pomorzu”. Gościem tej konferencji był Marszałek Senatu RP Pan Stanisław Karczewski. Na mapie naszego regionu rysowałem przebieg realizowanych i projektowanych inwestycji. Mapę podpisaliśmy wspólnie z  marszałkiem,   samorządowcami i  przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za rozwój infrastruktury  transportowej w naszym regionie.

Było to konkretne zobowiązanie do pełnej realizacji przedstawionych planów.

 

Panie Wojewodo, rozwój transportu i co dalej?

Wspólnie musimy wypromować „modę na Kaszuby” i „modę na Pomorze”.

Wiadomo, że wzmożony ruch gospodarczy oznacza więcej atrakcyjnych miejsc pracy i coraz wyższe wynagrodzenia. Pod szczególną opiekę musimy wziąć turystykę, przemysł przetwórczy, branżę budowlaną i inwestycje spedycyjne. Szwajcaria Kaszubska to perła na turystycznej mapie Polski. Możemy pochwalić się urokliwymi krajobrazami, zabytkami i czystym powietrzem. Potrzebujemy profesjonalnych działań promocyjnych. To nasze wspólne zadanie.

Dla Kaszub niezwykle ważne będzie konsekwentne wspieranie rolnictwa. Nasz region musi się jak najpełniej wpisać w rządowy „Program dla wsi”. Trzeba wykorzystywać potencjał kaszubskich rolników i hodowców.

Dzięki promocji wspólnej marki zdrowa żywność z Kaszub może zdobywać nie tylko polski rynek.

 

Panie Wojewodo, czy program PiS w jakiś specjalny sposób uwzględnia inne dziedziny życia?

Priorytetami są  edukacja i ochrona zdrowia.

Już teraz tworzony jest rządowy fundusz wsparcia samorządowych inwestycji oświatowych o wartości 2 mld. zł.  Możemy spodziewać się istotnego dofinansowania budowy i modernizacji wielu szkół i przedszkoli. Natomiast w zakresie ochrony zdrowia powstaje fundusz inwestycyjny dedykowany szpitalom powiatowym. Na ten cel kierowane są środki również w wysokości 2 mld. zł. Jestem przekonany, że jeżeli PiS wygra wybory, to z każdym kolejnym rokiem podnoszona będzie jakość ochrony zdrowia i edukacji.

 

To bardzo optymistyczne wizja…

Jeżeli dodamy do tego wsparcie wynikające z programów społecznych Prawa i  Sprawiedliwości to rysuje się nam  obraz coraz bardziej zamożnego regionu.

 

Spotkamy się za cztery lata, pod koniec kolejnej kadencji polskiego parlamentu. Jaką rzeczywistość zastaniemy?

Naszą kaszubską, pomorską przyszłość widzę w jasnych barwach.

Tak jak w minionych latach, krok po kroku, wspólnie budować będziemy nasz regionalny dobrobyt.  

Satysfakcja z dobrze wykonanej pracy będzie się u nas łączyć z radością życia, z dumą, że  jesteśmy Kaszubami, Pomorzanami, że jesteśmy wierni Panu Bogu.

W niedzielę 8 września uczestniczyłem w uroczystościach odpustowych w Sianowie. Dla mnie to było naprawdę krzepiące przeżycie.  Serce rośnie na widok rozmodlonych Kaszubów u stóp Sianowskiej Panienki.

 

Zanim rozpoczęliśmy wywiad wspomniał Pan o wierszu, który chciałby Pan ofiarować Kaszubom.

Przyniosłem ze sobą wiersz pod tytułem „Kaszubska chwała”.

W małym gronie koleżanek i kolegów z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadziłem  nieformalny konkurs na wierszowany utwór o Kaszubach.

Za zgodą autora, mogę udostępnić ten prosty wierszyk.

 

Bardzo dziękuję za ten niespodziewany prezent dla naszej kaszubskiej rodziny. 

Kaszubska macierz,

lasy, zagrody,

wzgórza, jeziora.

– powiew swobody.

 

Kaszubski język

wartki, sążnisty.

Ceynowy dzieło 

– duch ojcowizny.

 

Kaszubska dusza,

kaszubska wiara.

Ileż kapliczek

na dróg rozstajach.

 

Kaszubska chwała.

Pierścień zaślubin.

Bałtyk dla Polski.

Kaszub się chlubi.

 

Kaszubski zapał.

Znak - Gryf Pomorski.

Mężne zmagania

o wolność Polski.

 

Kaszubska jedność

nigdy nie zginie.

Kaszubskie życie

w polskiej rodzinie.

 

 

Panie Wojewodo, serdecznie dziękuję za wywiad.

Moim gościem był pan Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski – kandydat Prawa i  Sprawiedliwości  do Senatu RP z okręgu nr 63 obejmującego powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski i kościerski.

 

Krzysztof Wencki

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 09.10.2019, 14:19
Pracowity. Jako Senator może jeszcze dużo dobrego zrobić. Warto oddać na niego głos.
Anna
Anna 09.10.2019, 13:59
Warte przeczytania. Gościu sporo zrobił dla naszego regionu. Warto wiedzieć...
Proszę o powrót pani Marty
Proszę o powrót pani Marty 07.10.2019, 21:52
Szkoda, że nie ma Pani Marty, to była niezwykła ciepła mądra osoba. Przyjemnie się jej słuchało. Szkoda, że nie prowadzi już wywiadów...

Pozostałe