Uwaga kierowcy. Od dzisiaj zmiany w przepisach

  • 07.11.2019, 10:44 (aktualizacja 07.11.2019, 11:18)
  • Krzysztof Wencki
Uwaga kierowcy. Od dzisiaj zmiany w przepisach
Brak obowiązku okazania legitymacji służbowej przez funkcjonariusza, mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy, weryfikacja przebiegu auta czy możliwość dokonania kontroli w dowolnym miejscu - to tylko kilka z nowych przepisów, które wejdą w życie już od 7 listopada 2019 roku.

Co uległo zmianom?

 

Kodeks drogowy

Zmienią się przepisy regulujące przebieg kontroli drogowej. Ma to na celu ułatwienie pracy policji i usprawnienie samego procesu kontroli. Policjanci  dzięki wprowadzonym zmianom zyskają nowe uprawnienia. Takie ,że kierowcy powinni mieć się na baczności! Dlaczego ? Ponieważ jakakolwiek próba podważenia kompetencji funkcjonariusza lub niewykonanie ich poleceń będą podlegały surowej karze.

Nowe zasady zdecydowanie podniosą status funkcjonariuszy w obcowaniu z kierowcami, ponieważ nierzadko wdają się oni w dyskusję, często niepotrzebną i wulgarną,  w wielu przypadkach po to, żeby utrudnić proces przeprowadzenia kontroli drogowej. Zmiany te mają na celu usprawnienie działań funkcjonariuszy.

 

Nowe przepisy od 7 listopada

Przepisy, które zaczną obowiązywać od 7 listopada br., gwarantują policjantom możliwość przeprowadzenia kontroli drogowych w dowolnym miejscu, nawet jeśli sami złamią w ten sposób obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Od tego dnia także widok radiowozu policyjnego zaparkowanego w strefie zakazu lub na chodniku stanie się zapewne czymś często spotykanym. Zapytacie dlaczego ?

Ponieważ w nowym rozporządzeniu widnieje następujący zapis, który reguluje tę kwestię:

 

Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu,

gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego

 

Warto wiedzieć, że przepis dotyczy wszystkich pojazdów, nie tylko tych oznakowanych .

Ale to nie wszystkie nowości!

 

500 zł za niewykonywanie poleceń policjanta

Zwykła, rutynowa kontrola też może zakończyć się mandatem. Powodem może być nasze zachowanie, odebrane przez funkcjonariusza jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku, gdy policjant np. poprosi o siedzenie w bezruchu, trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie dostosuje się do powyższych poleceń, policjant ma prawo ukarać go mandatem w wysokości 500 zł.

Kolejną z nowych zmian jest konieczność kontroli i ewidencji przebiegu sprawdzanego auta. Funkcjonariusze będą zobowiązani do zapisywania przebiegu sprawdzanego pojazdu i wprowadzanie go do bazy CEPiK. Kierowca z kolei musi umożliwić wykonanie tej czynności poprzez zezwolenie na otwarcie, lub wejście do pojazdu.

 

Zmiany lepsze dla policjantów, ale niekoniecznie dla kierowców

Zmiany przepisów bez wątpienia bardziej wpłyną na prywatność kierowców. Natomiast funkcjonariusze, zyskają więcej anonimowości. Z obowiązków policjantów usunięto także zapis mówiący o obowiązku okazywania legitymacji służbowej, chyba że na wyraźne życzenie kierowcy. Polska drogówka dzięki tym ulepszeniom zyska nieco bardziej prestiżowy status. O skutkach i wpływie wprowadzonych zmian w kodeksie drogowym przekonamy się już niebawem.

Pełen Kodeks drogowy znajdziesz  tutaj .

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anonimowy
Anonimowy 04.11.2019, 19:58
Niech podwyższa mandaty to może będzie mniej wypadków i przejeżdżania przez wioski jak przez autostradę.
ela
ela 05.11.2019, 13:52
Kto "niech podwyższa mandaty"?
Mamasita
Mamasita 04.11.2019, 19:11
Patologia!!! Nie musza okazac dokumentu... i moga nas zatrzymac w kazdym miejscu nawet nie oswietlonym.. juz widze jak wzrasta liczba ludzi porwanych.... bo to super szansa dla ludzi handlujacych ludzmi. 500 zl za niestosowanie sie do polecen???? Kurcze.... glosujcie dalej na Pis polaczki. Bedzie lepiej na bank... kasa musi sie zgadzac ;) pozd
Magda
Magda 03.11.2019, 19:52
"Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego" - maaaasaaakraa!
...
... 03.11.2019, 19:45
Głupota. Możliwość nieokazania legitymacji służbowej może wiązać się albo z nadużyciem albo z oszustwem ze strony podszywających się. Kontrola w każdym miejscu jest tego uzupełnieniem. Mandat za niestosowanie się do poleceń to kolejna skrajność. Państwo policyjne.

Pozostałe