Rozsądna konieczność... czyli odblaski

  • 04.11.2019, 11:38 (aktualizacja 04.11.2019, 12:25)
  • Lilii Wilczyńska
Rozsądna konieczność... czyli odblaski https://www.malygosc.pl/doc/2773042.Blask-sie-odbija
Co roku przypominamy, jak są istotne i że mogą uratować czyjeś życie. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które bagatelizują temat. Poprzez ich brak ryzykujemy nie tylko zdrowiem oraz życiem. W najmniej bolesnym przypadku możemy zapłacić mandat.

Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązują przepisy dotyczące używania elementów odblaskowych przez pieszych. Po za terenem zabudowanym wyposażenie pieszego w elementy odblaskowe jest obowiązkowe. Ich brak może skutkować mandatem karnym w wysokości nawet do 500 zł, a w najgorszym przypadku utratą zdrowia lub życia. 

Zdaniem ekspertów odblaski siedmiokrotnie zwiększają szansę, że kierowca zauważy pieszego, a tym samym zdąży wyhamować lub bezpiecznie go ominąć. 

W październiku rozpoczęła się ogólnopolska akcja pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”. Jej celem jest upowszechnianie zwyczaju zakładania elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także w miastach. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka z tyłu, to nie zostanie on zauważony przez kierowców  nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie. Najlepiej założyć odblask możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła. 


 

Lilii Wilczyńska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe