Wirus w systemie Urzędu Gminy

  • 06.12.2019, 09:59
  • Redakcja
Wirus w systemie Urzędu Gminy
Pod koniec listopada w kościerskim Urzędzie Gminy doszło do masowej awarii systemu informatycznego, która uniemożliwia dostęp do danych i blokuje komputery.

Przyczyną awarii jest wirus, który najprawdopodniej dostał się do systemu, po kliknięciu w zawirusowany link przez jednego z pracowników urzędu. Autor wirusa żąda zapłaty za odblokowanie danych. 

O sprawie został poinformowany Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jak zapewniają władze Urzędu Gminy dane osobowe mieszkańców nie trafiły w niepowołane ręce. 

Postępowanie w sprawie zhakowania systemu informatycznego gminy Kościerzyna prowadzi kościerska policja.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bamba
Bamba 11.12.2019, 16:29
teraz mieszkańcy gminy trzeba uważać, żeby ktoś nie wziął lewego kredytu na skradzione dane.
mm
mm 11.12.2019, 23:18
żadne dane nie zostały skradzione, to jest pomówienie!
mmm
mmm 11.12.2019, 16:23
No jo . A teraz niech się przygotują na NIK, ABW, CBA, RODO i inne. Współczuję.Ale kto mówił ,że będzie łatwo.
Jan
Jan 11.12.2019, 13:41
Grają w pasjansa w tych urzędach i klikają w jakieś nieznane linki. Kto tych ludzi zatrudnia?
jaki wstyd
jaki wstyd 09.12.2019, 17:36
WITAMY NA KASZUBACH!!!
https://www.polsatnews.pl/wiad…
Idzie Grześ przez wieś.......
Idzie Grześ przez wieś....... 09.12.2019, 16:11
Panie vice wójcie tak łatwo przychodzi panu oceniać innych samorządowców może teraz pan zdobędzie sie na samoocenę.
hahah
hahah 09.12.2019, 19:34
Co Ty teraz? Przcież to debeściaki, to nie oni, to poprzedniki. O Wirus wina Tkaczyka
mieszkaniec
mieszkaniec 07.12.2019, 15:51
za dane podatkowe i finansowe mieszkańców odpowiada skarbnik i wójt i czy są takie bezpieczne ,jak z wypłatami świadczeń przed świętami mieszkaniec
do mieszkańca
do mieszkańca 10.12.2019, 18:27
Nieprawda. Za bezpieczeństwo informatyczne w Urzędzie Gminy odpowiada Sekretarz gminy.
ktoś
ktoś 06.12.2019, 22:24
Podobno w święta nie ma być śniegu !!!
zofia
zofia 06.12.2019, 18:16
"jak zapewniają władze..dane osobowe nie trafiły w niepowołane ręce"Ale ciekawostka nie wiedzą jak ,nie wiedzą kto ,nie wiedzą co ale wiedzą że dane są bezpieczne,Toż to jakaś kpina.A ja chcę wiedzieć kto odpowiada za tą beztroskę,bo przecież ktoś odpowiada i nie chodzi o szeregowego pracownika.Panowie władza podobno bierzecie dużą kasę bo Wasza odpowiedzialność jest podobno duża.Informuję że właśnie nadszedł ten moment że powinniście odpowiedzieć jak nie obaj to przynajmniej jeden.
Tony
Tony 06.12.2019, 20:09
To prawda, podobno odpowiedzialność, podobno trzeba być wykwalifikowanym, wszystko jest tylko i wyłącznie podobno... Pewnie nikt za to nie odpowie, a dane wszystkich mieszkańców poszły w świat.. Ciekawe dlaczego akurat ta Gmina... Ciekawe dlaczego taka akurat mała aglomeracja... To poważna sprawa i powinno się tą sytuację prześwietlić pod każdym aspektem, czynu wykonanego jak i jego powodu... I konsekwencje powinny być wyciągnięte w obu kierunkach..
it-guy
it-guy 07.12.2019, 12:14
Wiadomości z linkami do wirusów trafiają do wszystkich, większość ma antywirusy na serwerach pocztowych i szeregowy pracownik nawet nie wie, że do jego zakładu pracy coś dotarło, a jeśli dotrze to są jeszcze antywirusy na komputerach pracowników. Na końcu sam użytkownik nie może klikać w nieznane linki, musi potwierdzać u nadawcy czy to wysłał właśnie on i co to jest co właśnie wysłał, telefoniczne lub nawet odpowiadając na maila.
Druga sprawa dlaczego Urząd nie ma bezpiecznej kopii zapasowej, jak to się stało, że z komputera szeregowego pracownika wirus przeszedł na macierz dysków, czy Urząd zamówił kiedyś audyt bezpieczeństwa IT, jakiś podstawowy chociaż, gmina nie jest biedna, stać ją na to, nie musieli by teraz gasić tego pożaru.
Ehh
Ehh 06.12.2019, 14:58
Lepiej nie pisać o tym bo to wstyd na cały kraj, że takie coś akurat u nas się wydarzyło.
zainteresowany mieszkaniec
zainteresowany mieszkaniec 06.12.2019, 13:35
Może wójt Piechowski albo chociaż jego zadtępca p. Świtała skomentują to wydarzenie. Co zrobili w ramach prewencji przed takim atakiem na systemy informatyczne oraz co zrobią aby naprawić sytuację?
Śmiało panowie mieszkańcy gminy czekają na deklaracje i wyjaśnienia.
meteor
meteor 06.12.2019, 20:11
A co mogą zrobić, jak nawet pewnie informatyka nie mają na etacie tylko z zewnątrz... I ciekawe jakie zabezpieczenia...
~~
~~ 07.12.2019, 12:05
W UG jest dwóch gości w IT.
dobre
dobre 11.12.2019, 07:32
a kim jest ten drugi no i o ile tego pierwszego od podłączania myszek można zaliczyć do IT
mieszkaniec
mieszkaniec 06.12.2019, 12:44
Po tygodniu Krzysiu dajesz taką zdawkową informację, tym bardziej, że na Twoim portalu w komentarzu gość napisał o całym wydarzeniu? Bardzo słabe
Gość
Gość 06.12.2019, 20:37
Pewnie wcale nie chciał pisać bo moze "dobrze żyje" z gmina ale pod naciskiem czytelników wybelkotal kilka mi nie znaczących słów.

Pozostałe