Atak hakerski w Gminie Kościerzyna. Sprawę przejmuje prokuratura

  • 12.12.2019, 10:00 (aktualizacja 12.12.2019, 12:47)
  • Redakcja
Atak hakerski w Gminie Kościerzyna. Sprawę przejmuje prokuratura
28 listopada w Urzędzie Gminy w Kościerzynie doszło do ataku hakerskiego, w wyniku którego dane w urzędowym systemie oraz jego kopiach zapasowych zostały zaszyfrowane. Oznacza to, że plik jest widoczny, jednak nie można go otworzyć.

Oficjalna informacja o utrudnieniach, na stronie urzędu pojawiła się 4 grudnia. Sprawa jest na tyle poważna, że zajęły się nią ogólnopolskie media, które podają, że za odszyfrowanie danych trzeba zapłacić przelew w kryptowalucie bitcoin. 

Czym jest bitcoin?

Bitcoin nie jest normalnym pieniądzem, jest to waluta cyfrowa, którą płaci się w sieci bez pośredników. Nie podlega rządom, instytucjom ani bankom. Bitcoiny kupuje się na specjalnej giełdzie kryptowalut lub w internetowym kantorze.

Sprawę przejmuje prokuratura

Urzędnicy różnymi sposobami próbowali poradzić sobie z zaistniałym problemem. Nawiązano kontakt ze specjalistami z najważniejszych instutucji zajmujących się bezpieczeństwem w sieci. Uzyskano nawet program deszyfrujący, za pomocą którego próbowano odszyfrować dane, niestety bez skutku.

Do dnia wczorajszego nie poradzono sobie z problemem. Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie podjęła postępowanie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa zaszyfrowania danych w Urzędzie Gminy Kościerzyna. 

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku - Grażyna Wawryniuk:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak dodaje jeszcze Grażyna Wawryniuk tego typu postępowania należą do bardzo trudnych i moga trwać nawet kilka miesięcy.

 

Czy urząd normalnie działa?

Awaria trwa nadal, jednak, pracownicy wydziałów Urzędu Gminy robią wszystko, aby zminimalizować niedogodności.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej skrócił godziny urzędowania. Przyjmuje mieszkańców tylko 2 godziny od 8:00 do 10:00, później pracownicy wprowadzają nowe dane. Bazy odtworzone zostaną na podstawie raportów z poprzednich miesięcy, o których przysłanie poproszono Ministerstwo Pracy Rodziny i Polityki Społecznej. Najważniejsze, że nie ma problemów z wypłatą świadczeń.

Prace radnych nie zostały zakłócone, ponieważ wszystkie uchwały wcześniej opublikowano i są one dostępne na stronach internetowych gminy, a także Urzędu Marszałkowskiego. 

Co z budżetem na rok 2020?

Grudzień, jako końcówka roku jest miesiącem, w którym ustala się przyszłoroczny budżet. W tym przypadku uchwalenie go na rok 2020 nie jest zagrożone, jednak kłopot stanowi realizacja i sprawozdawczość z wykonania tegorocznego budżetu. Urząd poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową o wydłużenie terminu złożenia raportów. Prośba ta została rozpatrzona pozytywnie. 

Zdjęcia: UG Kościerzyna

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maniek
Maniek 15.12.2019, 00:26
To czemu inni nie pomogli?Widać kto posiada fachowców :) Nie pomóc źle, pomoc tez źle....Jak widac po komentarz Polakom nie dogodzisz...
Kk
Kk 15.12.2019, 00:20
No to uzywajcie dalej dziurawego Eseta i niech Wam wpuszcza Trojany...
~~
~~ 14.12.2019, 09:53
Kaspersky to firma rosyjska powiązana z wojskiem i wywiadem. Żadna firma w Rosji nie jest w stanie rozwinąć się do takich rozmiarów bez pozostawania pod kontrolą służb, tym bardziej firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem.
ktoś
ktoś 14.12.2019, 17:30
Racja. Więcej na ten temat w:
https://niezalezna.pl/215147-k…
Antywirus
Antywirus 13.12.2019, 21:28
No i kto pomogol w potrzebie najlepsi specjalisci od antywirsow czyli Kaspersky, bo liczy sie fachowosc a nie marketing: https://www.kaspersky.pl/o-nas…
Kirgistan
Kirgistan 13.12.2019, 19:32
Lepiej było w U.S ,a nie Gmina....
antywirus
antywirus 13.12.2019, 14:53
Dlatego warto mieć aktualne i najlepsze oprogramowanie antywirusowe, ale jak widać nie wszyscy informatycy tego przestrzegają:) Najlepsze tzn. najlepsze w rankingach i niezależnych testach, a nie najlepszych marketingowo :)
Jakiego antywirusa używała Gmina? Robiła backup?
Błędy informatyków i urzędników, którzy bezmyślnie klikają w maile.
KT
KT 12.12.2019, 20:08
Z doniesień prasowych wynika, że całe zdarzenie w UG jest bardzo poważne. Swoją drogą ten przykład powinien być omawiany jako studium przypadku na uczelniach wyższych, na zajęciach z informatyki, jak nie należy postępować w sprawach związanych z bezpieczeństwem systemu informatycznego. Czy ktoś wie może czym system został dokładnie zainfekowany?
MK
MK 12.12.2019, 18:51
Można było się ubezpieczyć:
https://www.ergohestia.pl/korp…
yorg
yorg 13.12.2019, 12:58
Lepiej jest wydać pieniądze na lepsze zabezpieczenia a nie ubezpieczenie które działa po fakcie

Pozostałe