Oddaliśmy hołd bohaterom

  • 03.02.2016, 09:11 (aktualizacja 12.02.2016, 10:13)
  • admin 24
Oddaliśmy hołd bohaterom
W niedzielę świętowaliśmy 96. rocznicę wkroczenia wojsk polskich do Kościerzyny. Podobnie jak w 1920 roku mieszkańcy przywitali żołnierzy w centrum miasta.

Przed 96 laty na szwoleżerów w siarczystym mrozie czekały tłumy kościerzynian. Żołnierze stacjonowali w koszarach w Wielkim Klinczu i stamtąd przyjechali na rynek. Jako mieszkańcy czcimy to wydarzenie, bo to historyczny symbol odzyskania niepodległości po 120 latach niewoli.

 

W tym roku kościerzynianie również pojawili się w centrum miasta. Czekali na przyjazd żołnierzy z biało-czerwonymi flagami. Punktualnie o 14 na rynku pojawiła się Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego wystawiona przez 16 Batalion Dowodzenia Ziemi Elbląskiej 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Towarzyszyła jej Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu i, oczywiście, jak co roku, Szwadron Kawalerii im. 2 Piłku Szwoleżerów Rokitniańskich. Wszystkich zgromadzonych przywitał burmistrz Michał Majewski oraz starosta Alicja Żurawska.

 

Głos zabrali również goście. W Kościerzynie pojawił się: senator Waldemar Bonkowski, posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga oraz nowy wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

 

Dariusz Drelich - wojewoda pomorski: Oczywiście Kościerzynę znam, byłem tu wiele razy, znam dobrze to miasto. Ale jestem dzisiaj po raz pierwszy jako wojewoda. Bardzo za to dziękuję, że będzie mi się kojarzyć rozpoczęcie mojej kadencji ze świętem, które jest tak ważne dla całego narodu.

 

Bohaterów walk o niepodległość Rzeczypospolitej uczczono podczas apelu pamięci.

 

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował odznaczeniami Wernera Rzeźnikowskiego oraz Tomasza Smuczyńskiego. Za wybitne zasługi w krzewieniu idei i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego panowie otrzymali Złote Krzyże Związku Piłsudczyków.

 

Uroczystości zakończyły się pokazem umiejętności szwoleżerów oraz VII Mini Rajdem Kaszubskim.

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pozdrawiam
Pozdrawiam 12.02.2016, 15:57
Coś mało tych ludzi. Oglądają fast food dla mózgu czyli TVN.
Czuwaj
Czuwaj 04.02.2016, 19:32
Pan Skobel wystąp
POlycyjant
POlycyjant 03.02.2016, 10:02
POlycyjant pierwsza klasa

Pozostałe