Kierowco! Czy wiesz, że od stycznia zmieniły się przepisy ?

  • 03.01.2020, 09:52 (aktualizacja 03.01.2020, 09:55)
  • Krzysztof Wencki
Kierowco! Czy wiesz, że od stycznia zmieniły się przepisy ? policja.pl
Rok 2020 przynosi dla kierowców sporo zmian, zarówno pod względem przepisów, jak i sytuacji na rynku sprzedażowym. Rząd chce mocniej zawalczyć z nieuczciwymi handlarzami, z racji zaostrzenia przepisów o emisji dwutlenku węgla ceny nowych aut wzrosną.

Zmiany dot. kontroli drogowych

 

Od 1 stycznia 2020 roku w trakcie kontroli drogowej policjant będzie zobowiązany do spisania przebiegu naszego pojazdu. Ma to na celu wyeliminowanie zjawiska "korekty" liczników. 

Kolejnym krokiem mającym ukrócić zjawisko "korekty" licznika jest obowiązek stawienia się na stację kontrolującą pojazdy w przypadku kiedy będziemy wymieniali licznik.

W przypadku wymiany licznika, na przykład z powodu awarii, właściciel będzie miał obowiązek w ciągu  14 dni pojawić się na SKP, aby udokumentować ten fakt. Usługa aktualizacji nowego przebiegu ma kosztować 100 zł.

 

Kara do 1000 zł za nieprzerejestrowanie auta w ciągu 30 dni

 

Od 1 stycznia 2020 każdy właściciel pojazdu zakupionego na terenie Unii Europejskiej jest zobowiązany do zarejestrowania go w ciągu 30 dni. 

Zapisy rozporządzenia mają jednak luki jedną z nich jest fakt, że nie będzie można zarejestrować auta, które nie będzie miało przeglądu, czyli niemal każdego samochodu przygotowywanego do remontu, lib renowacji. Przepis ten obejmuje również autohandle, które będą musiały zarejestrować auto i je ubezpieczyć, a to oznacza dodatkowe koszty.

 

Będą też zmiany w egzaminach

 

To długo wyczekiwana zmiana .Od 1 stycznia 2020 roku każdy egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 8 testów dziennie. Dzięki temu ma zwiększyć się jakość egzaminów , kandydaci na kierowców nie będą musieli czekać w kolejce tylko będą umawiani na konkretną godzinę. 

 

Hybrydy górą

 

Dotychczas akcyza na samochody hybrydowe i „zwykłe: była taka sama. Teraz ma się to zmienić. Zarówno pojazdy hybrydowe, hybrydowe ładowane z gniazdka, jak i tzw."miękkie" hybrydy będą obłożone mniejszą akcyzą. Te z silnikami powyżej dwóch litrów do 9,3 proc.,a te poniżej dwóch litrów do 1,55 proc.

 

Będą nowe zielone tablice

 

Od 1 stycznia 2020 roku na pojazdach będzie można zobaczyć zielone tablice rejestracyjne i to w dwóch wydaniach. Pierwszy typ (z zielonym fontem) trafi do dealerów, którzy będą mogli je wykorzystać do jazd testowych pojazdami aktualnej rejestracji.

Drugi typ (zielone tło) będzie wyróżniał samochody elektryczne i wodorowe. Ma to ułatwić odróżnienie auta ekologicznego od auta  spalinowego .Warto przypomnieć, że kierowcy „elektryków” od 2018 roku mają szereg uprawnień i mogą np. jeździć po buspasach czy parkować za darmo w strefach płatnego parkowania w miastach.

 

Będzie drożej

 

95 proc. aut wyjeżdżających z salonu w 2020 roku musi emitować mniej niż 95 g dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr. Jeśli tak będzie (a zdecydowana większość aut przekracza ten limit), będzie trzeba zapłacić 95 euro za każdy gram. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, które producenci aut wliczą w koszt wyprodukowania samochodu. Ostatecznie więc wyższą cenę zapłaci nabywca nowego pojazdu.

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe