Zagrożenie związane z ASF już na granicy Powiatu Kościerskiego !

  • 10.01.2020, 10:27 (aktualizacja 11.01.2020, 21:11)
  • Redakcja
Zagrożenie związane z ASF już na granicy Powiatu Kościerskiego !
W związku z występowaniem choroby ASF (Afrykański Pomór Świń ) w Polsce i faktem, że wytyczony obszar ochronny strefy zagrożenia zbliża się do granic naszego powiatu, Starosta Kościerski – Alicja Żurawska zwołała w grudniu ubiegłego roku, posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Sygnały o pojawianiu się choroby w województwie pomorskim pojawiły się już w październiku. Dokładnie 19 października informowaliśmy o spotkaniu we wsi Dobrogoszcz, na którym już wtedy dyskutowano o problemie.

Jak widać na załączonej mapie, obszar ochronny strefy objętej restrykcjami niebezpiecznie szybko zbliża się do granic Powiatu Kościerskiego. W związku z tym Starosta Kościerski - Alicja Żurawska zwołała specjalne posiedzenie. W spotkaniu uczestniczyli min. przedstawiciele urzędów gmin, nadleśnictwa, weterynarii, służb inspekcji i straży. W trakcie posiedzenia przedstawiono działania podejmowane przez poszczególne służby w przypadku objęcia Powiatu Kościerskiego strefami  zagrożenia. 

W miejscach występowania wirusa wprowadza się specjalne strefy ochronne, które podzielono na 3 obszary. W każdej z tych stref obowiązują inne restrykcje dotyczące hodowli. 

 

Restrykcje w strefie czerwonej :

  • przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni jest możliwa po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń;
  • po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy; nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii;
  • istnieje możliwość zgromadzenia świń przemieszczanych do rzeźni w miejscu przeznaczonym na skup zwierząt lub targ; miejsce to musi znajdować się na obszarze objętym ograniczeniami; takie przemieszczenie jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii (należy wcześniej złożyć do niego wniosek o wydanie pozwolenia).

 

Ograniczenia w strefie niebieskiej :

  • przesyłka musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia; dodatkowe wymagania weterynaryjne dla przemieszczanych świń: muszą przebywać w gospodarstwie 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia,
  • świnie pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących z obszarów zagrożenia albo objętego ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń,
  • świnie pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszaru zagrożenia) ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami), zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym w ciągu 7 dni przed przemieszczeniem, nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF – następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

 

Restrykcje w strefie żółtej :

  • obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).
  • Dodatkowe wymagania weterynaryjne dla świń ze strefy żółtej przemieszczanych poza granice Polski są takie ,że świnie muszą przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia, pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia) ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami), w ciągu 7 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym, w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF – następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

 

Jak wskazują eksperci z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, wszystkie nowe ogniska zarażenia wirusem trzody chlewnej w Polsce są wynikiem zaniedbań ze strony człowieka.

Na ten moment bezpośredniego zagrożenia dla zwierząt hodowanych w powiecie kościerskim nie ma, jednak nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie jak długo taka sytuacja się utrzyma.

 

Skąd wziął się wirus ASF

Pierwszy raz o ASF świat usłyszał w 1921 r., kiedy w Kenii opisano chorobę prowadzącą do masowej śmierci sprowadzonej z Europy trzody chlewnej. Świnie, w przeciwieństwie do afrykańskich guźców, są nieodporne na działanie wirusa ASF. Na przestrzeni kolejnych dekad epidemie ASF wybuchały w innych subsaharyjskich krajach. Przypuszcza się, że za pierwotną transmisję wirusa ASF ze środowiska naturalnego odpowiedzialne były stadia młodociane (nimfy) wspomnianego kleszcza. Nie było to szczególnie trudne, skoro w niektórych gospodarstwach pozwalano dzikim guźcom korzystać z paszy i wody przeznaczonej dla świń.

W Europie ASF pojawił się po raz pierwszy pod Lizboną w 1957 r., powodując niemal 100-procentową śmiertelność trzody chlewnej. Potem nastąpiła trzyletnia cisza epidemiologiczna, by w 1960 r. zaatakować ponownie świnie domowe. Od tego czasu ASF rozprzestrzeniał się gwałtownie na obszarze całego Półwyspu Iberyjskiego. Rezerwuarem wirusa stał się kleszcz Carios erraticus.

Do Polski epidemia ASF dotarła przez Rosję i Białoruś z Gruzji i Armenii, gdzie pierwsze przypadki choroby odnotowano w 2007 r. Źródłem zakażenia było nielegalnie importowane ze wschodniej Afryki lub Madagaskaru zamrożone lub przetworzone mięso, które było zakażone ASF, bądź zlewki kuchenne z międzykontynentalnego statku. Pierwszy przypadek ASF u świń w Polsce wystąpił w lutym 2014 r. W 2015 r. odnotowano ich 44, w zeszłym roku ponad 3 tysiące. Dla powstrzymania dalszej ekspansji wirusa potrzebne są zorganizowane działania, czyli przede wszystkim rygorystycznie stosowana bioasekuracja w hodowli trzody chlewnej.

 

 

 

 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 12.01.2020, 21:03
to mamy problem
Swiniożerca
Swiniożerca 10.01.2020, 12:43
A weganie co na to ?
ALA
ALA 10.01.2020, 12:43
To się nie ma co śmiać, to naprawdę jest problem.
aaa
aaa 10.01.2020, 12:07
A gdzie obrońcy zwierząt
Olo
Olo 10.01.2020, 11:20
Trzymają się świniarze

Pozostałe