E-papierosy. Zabronione dla osób poniżej 18 roku życia

  • 14.01.2020, 11:31 (aktualizacja 15.01.2020, 14:11)
  • Redakcja
E-papierosy. Zabronione dla osób poniżej 18 roku życia
E-papierosy zyskują na popularności. Korzysta z nich coraz więcej młodych ludzi. Tymczasem są zabronione wśród osób niepełnoletnich. Dodatkowo mogą zawierać substancje narkotyczne...

Jak powiedział Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas - "...Ryzyko zdrowotne wynikające ze stosowania e-papierosów jest ogromne. Istnieją przypadki zatruć płynem do e-papierosów u dzieci i dorosłych. Nie ma substancji, która nie miałaby charakteru toksycznego..." . Tymczasem tzw. e-papierosy zyskują na popularności i co gorsze - wśród młodzieży. 

Przede wszystkim jest to zabronione, jeżeli chodzi o młodzież i dzieci do lat 18. Osoby niepełnoletnie nie mogą tego ani zakupić, ani stosować." - podkreśla asp. szt. Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.

Niestety młodzież traktuje e-papierosy jako mniejsze ryzyko. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że są to narzędzia do uzależnia od różnych substancji, głównie od nikotyny, ale nie tylko... Niekiedy w takich urządzeniach młodzież dodaje substancje narkotyczne.

Rodzice muszą wiedzieć, że dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, iż niewiedzą do końca co dzieci wdychają. Do e - papierosów młodzież coraz częściej zaczyna dodawać różne inne substancje niewiadomego pochodzenia. Mogą być to nawet środki narkotyczne, dopalacze, inne trujące substancje." - powiedziała asp. szt. Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.

Palenie e-papierosów przez osoby nieletnie jest karane, a konsekwencje to przede wszystkim rozprawa w sądzie rodzinnym, gdy czyn taki zostanie ujawniony.

Młodzież do lat 18, która pali papierosy, musi mieć świadomość, że jest to przejaw demoralizacja. Za wszelkie objawy demoralizacji, które pojawiają się cyklicznie odpowiadamy przed sądem rodzinnym." - powiedziała asp. szt. Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.

Miejsca, w których nie można palić e-papierosów są określone bardzo szczegółowo. Są to: szpitale, przychodnie, szkoły, uczelnie, obiekty kultury i wypoczynku, które są przeznaczone do użytku publicznego (teatry, filharmonie), lokale gastronomiczno-rozrywkowe, dworce. Ponadto nie można korzystać z e-papierosów w środkach transportu publicznego np. w pociągu, tramwaju, autobusie, a także w pomieszczeniach obiektów sportowych np. w halach sportowych oraz ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dla dzieci (plac zabaw, sala zabaw). Dodatkowo są to miejsca  uwzględnione w prawie miejscowym. 


 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

artek.mas
artek.mas 15.01.2020, 07:32
Służby powinny kontrolować częściej sprzedawców np.W Saloniku prasowym w Kościerzynie przy UL.Świętojańskiej gdzie właściciel sprzedaje nieletnim i robi to tyle lat co tylko chce i
Śmieje sie z władzom PROSTO W OCZY
DIY EIN STFU
DIY EIN STFU 16.01.2020, 16:32
Komentarz zgłoszony za to że jest prawdziwy? Vape land coś ma ból pośladów... a taka jest prawda. Faktem jest że jest blisko do ekonomika co nie zmienia faktu że prawo to prawo i od 18stu lat można bezproblemowo kupować. Przyjdzie czas akcyzy to zostaną szybciutko zamknięci i nie będzie poczekalni na busa dla dzieciaków 14sto letnich
Andrzej
Andrzej 15.01.2020, 05:30
E-papierosy tylko na receptę, i tylko dla palaczy. I po problemie.

Pozostałe