Salony kosmetyczne pod lupą. Czy będą zmiany w prawie ?

  • 27.01.2020, 17:19 (aktualizacja 27.01.2020, 17:29)
  • Krzysztof Wencki
Salony kosmetyczne pod lupą. Czy będą zmiany w prawie ? Pixabay.com
Jeszcze w tym roku jest możliwa nowelizacji Ustawy o wyrobach medycznych, która weszła w życie w 2010 roku. W rezultacie tej nowelizacji wiele salonów kosmetycznych w Polsce może zostać zamkniętych, a pracę straci kilkadziesiąt tysięcy pracowników.

Co przewiduje nowelizacja?

 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wskazało na konieczność nowelizacji Ustawy o wyrobach medycznych. 

Po tej nowelizacji zabiegi kosmetyczne oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej będą mogli wykonywać wyłącznie lekarze. 

Czego dotyczy nowelizacja dokumentu?

 

  • Powołania Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który miałby szeroki zakres działań, do wycofania danego produktu z rynku włącznie.
  • Obowiązkowego edukowania pacjentów o stosowanych produktach.

- Zakaz używania wyrobów zregenerowanych.

- Możliwości pełnej reklamacji stosowanych usług i produktów.

 

Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych pod koniec zeszłego roku i wzbudził wiele kontrowersji. Obawy dotyczą tego, że wprowadzenie zakazu stosowania niektórych zabiegów w salonach kosmetycznych doprowadzi do niekorzystnych zmian na rynku kosmetologicznym. 

Zabiegi, podczas których stosowana jest ingerencja w powłoki ciała budzą wątpliwości ustawodawcy, dlatego w nowym prawie znajdzie się zapis, że takie czynności może wykonywać tylko lekarz. 

 

Za nieprzestrzeganie zasad będą grozić sankcje administracyjne, a nawet karne.

 

Salony kosmetyczne nie będą mogły wykonywać takich zabiegów jak :

  • zastrzyków i wszczepień implantów, 
  • makijażu permanentnego, 
  • mezoterapii, 
  • depilacji woskiem 
  • regulacji brwi

 

Te zabiegi uznano bowiem jako czynności naruszające ciągłość ciała. 

Kosmetyczki nie będą mogły obsługiwać również urządzeń działających na organizm energią elektryczną oraz falami magnetycznymi o dużej mocy. Taki sprzęt będą mogli obsługiwać tylko lekarze. 

Ciekawostką jest, że projekt zmian w ustawie nie obejmuje salonów tatuażu, którego wykonywanie także narusza powłoki ciała.

 

Jeżeli zmiany dojdą do skutku, to w bieżącym roku może zniknąć 75 % salonów kosmetycznych, co oznacza likwidację około 50 tysięcy miejsc pracy. 

 

Na terenie całego kraju istnieje około 30 tysięcy salonów, które wykonują zabiegi naruszające ciągłość powłok ciała a w  których nie pracują lekarze, a zabiegi wykonują kosmetyczki.

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

vvvvvvvvvvv
vvvvvvvvvvv 27.01.2020, 22:04
Bardzo dobrze! Teraz to co druga uważa się za "kosmetyczkę". Szybki kursik i leci z tematem. Nawet najlepszy kurs nie zastąpi studiów (chociażby 3 letnich licencjackich) z kosmetologii czy pochodnych.
Ewelina
Ewelina 30.01.2020, 11:28
Często się zdarza, że Ci po tych studiach z kosmetologii nic praktycznie zrobić nie potrafią. Niestety nie zawsze wiedza teoretyczna idzie w parze z praktyczną.
Wrs
Wrs 01.02.2020, 16:33
Gorzej jak nie masz i tego i tego. Wówczas to już mieszanka wybuchowa. Wolę więc kogoś po studiach. W jakimś stopniu został dopuszczony do zawodu, a nie, że szybki kurs w szkole "krzak" czy innym pseudo i koniec. A takie gadki to były dobre 10 lat temu... Równie dobrze można powiedzieć, że ktoś kto ukończył medycynę jest gorszym lekarzem od babki, która zna czary i zna się na ziołach, ale brak jej fakultetu. Jakbyśmy tak do tego podchodzili to dalej by Mieszko na dinozaurach podróżował :-) Studia to studia! Nic nie stoi na przeszkodzie zrobić i to i to.

Pozostałe