100 lat od powrotu Kościerzyny do ojczyzny

  • 28.01.2020, 11:25 (aktualizacja 28.01.2020, 11:44)
  • Redakcja
100 lat od powrotu Kościerzyny do ojczyzny
26 stycznia na kościerskim rynku odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem wkroczenia wojsk polskich na tereny Kaszub i powrotem naszych ziem do macierzy.

31 stycznia 1920r. kościerzacy  od rana gromadzili się na rynku i z niecierpliwością oczekiwali  na wjazd oddziałów polskich do miasta. Kościerzyna w tym dniu była odświętnie ustrojona, wszędzie wisiały wieńce, powiewały i dumą biało-czerwone chorągwie. Z godziny na godzinę na kościerskim rynku, pomimo przenikliwego zimna, przybywało ludzi, zbierały się delegacje, stowarzyszenia i organizacje. Po południu ku wielkiej radości zgromadzonych na rynku mieszkańców do Kościerzyny po 148 latach niemieckiej niewoli wkroczyli polscy żołnierze.  W tym roku obchodzimy równo 100 lat od momentu w którym wojska polskie wkroczyły na pomorze i przyłączyły je do macierzy. 

Właśnie ten jubileusz został uczczony w niedzielę 26 stycznia. Na kościerskim rynku po raz kolejny pojawili się żołnierze na koniach. Dodatkowo wydarzenie uświetnił uroczysty przemarsz z Orkiestrą Kampanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Zobacz materiał video:


 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe