Policjanci zatrzymali do kontroli Audi z cofniętym licznikiem

  • 17.02.2020, 11:12
  • Rzecznik KPP Kościerzyna
Policjanci zatrzymali do kontroli Audi z cofniętym licznikiem
W miniony piątek kościerscy policjanci podczas kontroli pojazdu marki audi wykryli różnice we wskazaniu drogomierza. Okazało się, że licznik był cofnięty o blisko 40 tys. kilometrów. Właściciel samochodu będzie musiał wyjaśnić tę różnicę. Zgodnie z art. 306 a kk. ingerencja w licznik samochodowy lub zmiana jego wartości zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

W piątek po 17.00 funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie na terenie miasta zatrzymali do kontroli 21-letniego mężczyznę kierującego pojazdem marki audi. Podczas sprawdzenia odczytu drogomierza okazało się, że w zeszłym roku w trakcie badań technicznych stan licznika pojazdu wskazywał wartość 406,731, natomiast w czasie wczorajszej kontroli drogomierz wskazał liczbę 360,154 km. Dokładna różnica wyniosła 46,581km. Na miejsce policjanci wykonali oględziny, zrobili zdjęcia, zabezpieczyli ślady, przesłuchali kierującego, sporządzili dokumentację służbową. Zebrany materiał dowodowy i kolejne czynności, jakie w tej sprawie realizują policjanci, mają na celu wyjaśnienie ww. nieprawidłowości.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.

Rzecznik KPP Kościerzyna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obserwator
Obserwator 19.02.2020, 16:00
Przy kontroli policja zle spisala stan licznika o 20 tys,po miesiacu nastepnej kontroli mialem problemy z wyjasnieniem...wiec nie oceniajcie z góry...bo szczerze po co mialby ryzykowac o 40 tys..przy takim zacnym przebiegu
Tworek
Tworek 17.02.2020, 17:14
Podnieta z 40 tys ... co 2 auto powyzej 15 lat w tym pieknym kraju ma cofany i obecni wlasciciele pewnie nawet otym nie wiedza ... nie dopracowany przypis. Auto warte 5 czy 10 tys zl ... a sprawa i koszta sadowe ile kosztuja...
Lulek
Lulek 17.02.2020, 12:08
Zasluguje na wiezienie. Cofanie licznika w samochodzie to nie zabawa...

Pozostałe