Gmina Kościerzyna. Miał być zysk, jest strata.Mieszkańcy wściekli !

  • 19.02.2020, 14:35 (aktualizacja 19.02.2020, 15:24)
  • Redakcja
Gmina Kościerzyna. Miał być zysk, jest strata.Mieszkańcy wściekli !
W ostatnim czasie na naszą skrzynkę kontaktową otrzymaliśmy informacje od zdenerwowanych mieszkańców Gminy Kościerzyna. Niepokój mieszkańców wzbudza sprawa przeciągającej się realizacji szumnie zapowiadanego projektu dotyczącego dofinansowania 277 instalacji na terenie Gminy Kościerzyna i wpłaconych zaliczek, które z uwagi na inflację tracą na wartości.

W dniu 4 lutego 2020 wysłaliśmy do Urzędu Gminy Kościerzyna prośbę o odpowiedź na poniższe pytania :

  • czy to prawda, że Gmina Kościerzyna jest w trakcie realizacji projektu dotyczącego instalacji odnawialnych źródeł energii ? Jeżeli tak to jaki to projekt , co miał na celu , oraz kiedy miał być zakończony ?
  • czy to prawda ,że Gmina Kościerzyna pobrała zaliczki od mieszkańców, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie przewidującym instalację OZE ? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości i ile osób wpłaciło zaliczki?
  • - czy pobrane od mieszkańców zaliczki są oprocentowane ? Jeżeli tak to czy oprocentowanie równoważy wskaźnik inflacji, jeżeli nie to dlaczego Gmina nie realizując projektu, naraża mieszkańców na straty?
  • - jaki jest aktualnie etap realizacji projektu i kiedy zostanie on ostatecznie sfinalizowany ? 

 

Niestety , ale nadesłana przez wójta Grzegorza Piechowskiego odpowiedź na której widnieje data 17.02.2019 r. (sic! pewnie pozostałości po ataku hakerskim ) w której wójt potwierdza fakt, że problem faktycznie istnieje. 

Ale od początku 

Realizowany od 2018 roku projekt pod nazwą "Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy Kościerzyna i Miasta Kościerzyna” pierwotnie zakładał wykonanie 100 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych w gminie Kościerzyna, 129 instalacji solarnych i 48 powietrznych pomp ciepła. 

Projekt miał na celu między innymi poprawę powietrza na terenie gminy i miasta Kościerzyna.Pierwotnie miał zostać zakończony do końca maja 2020 roku. Niestety nie będzie.

Winni mieszkańcy

Jak informuje wójt Piechowski, 30 % mieszkańców pierwotnie zainteresowanych instalacją OZE z uwagi na przedłużający się czas realizacji zrezygnowało z udziału w programie. To spowodowało, że wnioskodawca czyli Gmina Kościerzyna jest zmuszona wykonać aktualizację projektu i uzgodnić nowe warunki z Urzędem Marszałkowskim. A to niestety wymaga czasu. A czas to pieniądz. 

W tym przypadku niestety to pieniądz stracony 

Dlaczego stracony ?

Dlatego, że jak wynika z informacji wójta wpłacone przez mieszkańców zaliczki są co prawda zdeponowane na oprocentowanym koncie, ale tracą swoją wartość z uwagi na inflację, która jest dużo wyższa niż oprocentowanie konta. 

Stracą jak zawsze mieszkańcy

Aktualnie Gmina posiada na specjalnym koncie wpłaty za 201 instalacji, co stanowi kwotę ( przyjmując średnio 1500 zł zaliczki od jednej instalacji ) ok. 300 000 zł. Jak podaje GUS inflacja w 2019 roku wynosiła 1,6%, w 2019 roku 3,4% natomiast w 2020 roku ma wynieść aż 4,4 %. Więc w najgorszym przypadku zdeponowana kwota zmaleje o  prawie 30 000 zł. 

Pojawia się więc pytanie : kto pokryje tę stratę ?

Odpowiedź zapewne wszyscy już znamy. Brzmi ona : mieszkańcy.

 

Poniżej odpowiedź.

 

 

Redakcja

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mariola P
Mariola P 26.02.2020, 11:23
Jo faktycznie na wszystkich imprezach aż im ślina leci..... Jak się dobrze przyjrzysz......ciekawe co na to żony....
było i się zmyło
było i się zmyło 25.02.2020, 19:04
A ja mam pytanie retoryczne do Redakcji - Pana ***ego, jak wójt Świtała podkupił Panu redaktorowi najpierw pracownicę i zatrudnił ją na etacie w gminie a potem podkupił filmowca, czyli redaktorowi odciął ryj od korytka, czytaj kasiorki to Pan redaktor przejrzał na oczy, czy co? A może oczka krew zalewa?
XXX
XXX 26.02.2020, 11:25
No jo to teraz mają w gminie prze***
Jolka
Jolka 26.02.2020, 11:22
A może pan wójt po prostu się zakochał...., a jak mówią miłość jest ślepa. Szczególnie ta platoniczna. 😀❤️
AZ
AZ 21.02.2020, 14:29
Ciekawe czy Pan Wójt również ulokował swoje pieniądze w ten projekt?
Może warto byłoby zatrudnić na zlecenie fachowców (tak jak przy zawirusowaniu komputerów) , którzy ten projekt doprowadziliby do szczęśliwego finału. Czwarty rok to chyba rekord na skalę kraju.
Kaz
Kaz 20.02.2020, 21:04
Niekorzystne rozporządzenie cudzym mieniem artykuł KK??
ŻAL
ŻAL 20.02.2020, 20:55
Jest takie słowo ŻAL .... w Gminie Brusy czy Karsin potrafili zrobić ???? Panie Wójcie ŻAL !!!!!
Basia
Basia 20.02.2020, 14:08
Ta cała kadra w UG już dawno się wypaliła. Przecież tam pracują ludzie jeszcze z czasów Tkaczyka, którzy mają myślenie z początków lat 90. A mamy teraz XXI wiek. Oni tego nie ogarniają. Dlatego mamy takie rzeczy jak hakerzy czy inne wpadki. Zresztą to dotyczy także innych gmin naszego powiatu.
Młodzi do władzy.
Hakerzy to wymysł i ludzie to kupili. Skąpstwo wyszło bokiem, że szkoda…
Hakerzy to wymysł i ludzie to kupili. Skąpstwo wyszło bokiem, że szkoda było kasy na subskrybuje antywirusa. Dajcie spokój z tym atakiem. Gmina sama na siebie zaatakowała przez oszczędności na bezpiec 20.02.2020, 19:48
Grześki
aaa
aaa 20.02.2020, 15:02
Masz rację. Nowa krew jest potrzebna. Tylko kto dzisiaj pójdzie do takiej roboty? Ile tam zarabiają 7000 ? przecież tyle dzisiaj zarobi dobry murarz
Grześki czekoladowy
Grześki czekoladowy 20.02.2020, 19:50
7 tys.? Chyba robiąc na 2 etaty po 3 studiach.
Janek
Janek 20.02.2020, 14:05
Niestety, ale na robocie trzeba się znać. Najgorzej jak za rządzenie biorą się ludzie z wyborów, którzy szukali ciepłej posadki, a nie wyzwania.
Muchomorek
Muchomorek 19.02.2020, 15:30
Gdyby Gmina Kościerzyna poprzestała na OZE dla potrzeb własnych obiektów , dawno by je miała. Ludzie stanowią najsłabszy element tej układanki.
Iwa
Iwa 19.02.2020, 11:36
Kościerzyna-Stare Nadleśnictwo???????
?
? 20.02.2020, 09:26
?
Czy się stoi czy się leży PINCET plusy się należy!
Czy się stoi czy się leży PINCET plusy się należy! 19.02.2020, 11:08
No i macie swoje PINCET plusy. Inflacja jak h*** ale dziady dalej wierzą w małego karakana jak w bożka mórz i oceanów.
OZE
OZE 18.02.2020, 20:12
W styczniu 2017 roku Gmina Kościerzyna złożyła wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na ternie Gminy Kościerzyna i Miasta Kościerzyna”. Gminny wniosek obejmuje budowę instalacji OZE na obiektach gminnych oraz na budynkach mieszkańców, którzy zakwalifikowali się w naborze ogłoszonym w październiku 2016 roku.

W kwietniu 2017 roku Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego poinformował na swojej stronie internetowej, że weryfikacja złożonego przez Gminę Kościerzyna wniosku zostanie zakończona do końca 2017 roku.

Niestety, pomimo tej informacji, weryfikacja gminnego wniosku nie zakończyła się we wskazanym terminie, a z uzyskanych przez Urząd Gminy informacji wynika, że może to nastąpić prawdopodobnie dopiero w II kwartale 2018 roku. Mieszkańców, którzy zakwalifikowali się do gminnego projektu i tym samym podpisali z Gminą stosowną umowę, prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.

Źródło: www.***
Mieszkaniec
Mieszkaniec 19.02.2020, 15:03
Pytanie , czy brałeś udział w tym projekcie .
Napewno nie ale pisać to najlepiej potrafisz.
Zrezygnowałem z tej dotacji bo na początku niebyło powiedziane że osoby mające działalność gospodarczą pod adresem domowym. Nie mogą starać się o dotację. Oraz rolnicy. Nie znasz dokładnie faktów a piszesz co za ludzie . . .
Tu nikt nie napisał że w innych gminach Sierakowice. Karsin. Nie mają takich problemów.
również mieszkaniec
również mieszkaniec 18.02.2020, 20:08
Nie, nie - przedpłaty na OZE w Urzędzie Gminy wpłacaliśmy w październiku 2016. Termin był ściśle określony.
Jacek
Jacek 18.02.2020, 20:38
Chyba nie w tej gminie. Umowy były w styczniu 2017, wtedy można było wpłacać prawie cały rok. Udział był dobrowolny, ponad 30% zrezygnowało. Ludzie są nieobliczalni, raz chcą dobrowolnie się zgłaszają, potem rezygnują. Jak dotacja to pierwsi jak trzeba płacić wkład własny to uciekają. Teraz przez takich niepewnych tego co chcą muszę czekać dłużej na instalację. Ludzie nie rozumieją, że 85% już nigdzie nie ma takich dotacji.
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy 18.02.2020, 19:56
Zwróćcie Państwo uwagę, że w piśmie wójta jest zapis w OKREŚLONYM TERMINIE (brak konkretniej daty, choć taka była)?! zainteresowani mieszkańcy musieli wpłacić zaliczkę, aby podpisać umowę. Ów termin to był ROK 2017! Stawiam pytanie: Czy organ państwowy może przez tyle lat trzymać pieniądze mieszkańców i nie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Jacy fachowcy tam pracują?
solar
solar 18.02.2020, 17:54
Za co się gmina nie chwyci w ostatnim czasie to w niewypał się obraca: atak hakerski, halówka, solary...

Pozostałe