XIV Sesja Rady Powiatu. Wygonin bez wodnego placu zabaw?

  • 20.02.2020, 12:27 (aktualizacja 20.02.2020, 19:24)
  • Redakcja
XIV Sesja Rady Powiatu. Wygonin bez wodnego placu zabaw?
19 lutego w sali Starostwa Powiatowego w Kościerzynie odbyła się XIV Sesja Rady Powiatu Kościerskiego. W porządku obrad zawarto piętnaście punktów.

Jednym z punktów sesji była dyskusja na temat zainstalowania na terenie Ośrodka Wczasów Dziecięcych w Wygoninie wodnego placu zabaw, który byłby wyjątkową atrakcją dla dzieci i młodzieży, ponieważ do najbliższego jeziora jest prawie 2,5 km . Niestety jak wynika z wypowiedzi dyrektora placówki Iwony Plutowskiej, wodnego placu zabaw nie będzie.

Dlaczego nie będzie? 

Ponieważ jak twierdzi pani dyrektor, tylko nieznaczna część młodzieży przebywającej na koloniach korzystałaby z tego typu atrakcji. Dodatkowym argumentem przeciwko, był obowiązek zatrudnienia ratownika, który zadbałby o bezpieczeństwo osób korzystających z basenów. 

Za wysoki koszt. Czyżby ?

Przyjrzeliśmy się bliżej ile kosztowałoby zainstalowanie np. dwóch basenów wolnostojących o wymiarach 9mx5m z pompą piaskową, która zapewnia filtrację wody na bardzo wysokim poziomie. Okazuje się, że koszt nie jest wcale taki wysoki. Otóż cena takiego zestawu to wydatek ok. 10 tys. złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt wody oraz prądu, który zużyją dwie pompy przez np. 3 miesiące. Prąd, który zużyją pompy  (1,5 kW x 5 godzin dziennie) to koszt ok. 10zł dziennie razy 90 dni, co daje nam ok. 900 zł. Razem cała inwestycja kosztowałaby 11 tys. zł. Do tego dochodzi koszt zatrudnienia ratownika na okres 3 miesięcy. 

Pani dyrektor Iwona Plutowska podała także ile osób rocznie korzysta z ośrodka. Okazuje się, że jest to prawie 6700 osób, czyli niemało. 

Policzyliśmy także o ile trzeba by podnieść koszt uczestnictwa każdej z osób, by wcześniej wspomniana inwestycja, zbytnio nie obciążyła budżetu placówki. 

Policzmy zatem:

Cena inwestycji to ok 11 tys. zł, a ilość wypoczywających to 6700 osób, czyli 11tys. dzielimy przez 6700 i wychodzi nam 1,67 zł/osobę - to tyle ile kosztują dwa lizaki, bądź soczek w kartoniku (200ml)

Wnioski wyciągnijcie państwo sami.

Zobacz materiał video:


Link do transmisji z XIV sesji Rady Powiatu Kościerskiego poniżej:


 

Redakcja

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Markos
Markos 22.02.2020, 21:23
Pewnie jakiemuś rozwydrzonemu dzieciakowi jakiegoś dostojnika z powiatu nie chciało się ruszyć dupska na pobliskie kąpielisko aby zażyć kąpieli w krystalicznie czystym jeziorze, jakim jest powszechnie znane jezioro Wygonin i ot powstał idiotyczny pomysł na "basen " ale że jako starostwo ma węża w kieszeni i potrafią tylko brać to jakiś geniusz wpadł na pomysł kupić gumową balię za 11 tysi(choć sądzę że to cena z ***)bo za takie pieniądze to można kupić basenik do przydomowego ogródka a nie dla placówki która obsługuje setkę dzieci jednorazowo!!! No ale cóż niegospodarność to domena polskich samorządowców. W kwestki pana pismaka, który zapewne siedzi w kieszeni jakiegoś dostojnika, jest wątpliwe czy wogóle wie gdzie leży Wygonin. Reasumując jest wiele inwestycji które podniosły by standarty placówki a gumowy basanik nawet za miliony w Wygoninie potrzebny jest jak prostytutce majtki!!!
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 24.02.2020, 09:12
100/100
Ja
Ja 22.02.2020, 11:54
Albo jakiś inny organ, jakoś przestaję wierzyć w tą Radę Powiatu, chociaż widzę tam i porządnych ludzi
Nikt
Nikt 22.02.2020, 08:44
Oj jej ten dom wczasów to przecież oświatowy. Na tak ogromną liczbę dzieci ponad 6tys. rocznie jest zapewnie kilka mln zł subwecji od Państwa. Pewnie dlatego ta odpłatność za pobyt tam jest regulowana prawem oświatowym.Myślę że jeśli się uchwala wyższe stawki niż prawnie ustalone to można tę subwencję utracić. Jeśli starosta to lekceważy to może powinna się tym zająć rada powiatu
Kościerzyna
Kościerzyna 22.02.2020, 05:46
WNIOSKI wyciągnijcie Państwo Sami ile mamy takich ciepłych dni w tych trzech miesiącach??? Czy warto wydawać tyle pieniędzy na dwa Baseniki 9x5??? Ile się z tego skorzysta??? Więcej będzie stało nieużywane!!! Jak już tak bardzo chce Rada Powiatu Basen to niech zbuduje porządny duży z zadaszeniem umożliwiający przejscie z budynku na basen i cały rok będzie użytkowany!!! No ale lepiej wcisnąć wodny placyk zabaw czy basenik za 11 tyś i móc głośno wszystkim przedstawić co my zrobiliśmy!!! Każdy zapomniał już o wcześniejszym zadłużeniu Starostwa , trzeba było się w tamtym czasie wykazać co się zrobiło i co się z tym robi.
Rodzic
Rodzic 22.02.2020, 05:26
Obserwując placówkę jako rodzic puszczający co roku swą córkę na kolonie, uważam za zbędne budowanie placu wodnego!!! Popieram w tej kwestii obecną Panią Dyrektor!!! Nie po to płacę tyle pieniędzy żeby korzystało z tzw placu wodnego (baseniku!!!) Wolę zabrać dziecko sama do aquaparku!!! Chcę aby moje dziecko poprzez rożne gry (które oferuje placówka )terenowe i nie tylko uczyło się prawidłowej relacji z rówieśnikami. Sami kiedyś byliśmy dziećmi i frajdą było korzystanie z kąpieli w jeziorze czy wieczorne podchody albo zabawa w chowanego ( a to w pełni zaspokaja Dom Wczasów). Odstawcie multimedia i korzystajcie z tego co na zewnątrz natura dała!!! " Zapomniał wół jak cielęciem był"!!! Niestety od wielu lat inwestowane jest w nowe atrakcje zewnętrzne w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie a stan wewnętrz ośrodka woła o pomoc!!! Sami jeździcie na wczasy i pierwsze co patrzycie jakie warunki panują wewnątrz! Zresztą place zabaw, ławki i ten ogródek wodny też
wołają o pomoc!!! Przy takiej ilości dzieci rocznie jak to Pan Redaktor zaznaczył 6700 proszę brać pod uwagę zurzycie sprzętów (mebli i nie tylko bo trzeba wliczyc jeszcze sprzety sportowe itp; ) Radni Powiatu może u siebie zadbają o wnętrze domu np; po 10 latach , albo wybudują sobie baseniki bo to lepsza atrakcja będzie!!! Każdy potrzebuje jakiegoś komfortu do spania i własnego zadbanego kąta poza domem na czas urlopu czy wypoczynku. Zainwestować należy w komfort mieszkalny naszych dzieci - wymiana mebli (popisanych od wewnątrz), prysznicy ( z zasłonką). Jako rodzic chce aby moje dziecko miało zapewnione najlepszą opiekę, i warunki do spania i komfortu psychicznego i fizycznego( a nie że kąpie się za zasłonką, czy śpi na łóżku z wystającą sprężyną) bo to jest dla mnie ważne!!!
X
X 22.02.2020, 01:51
Może najpierw trzeba rozliczyć zarząd z nadzoru nad pcm Garczyn przez ostatnie lata. Jest tajemnicą poliszynela, ze ośrodek żył swoim życiem, powiat dokladal do interesu, a obsługa miała high live. W tym czasie pracownicy Wygonina zasuwali jak motorki, ośrodek przynosił mega zyski dla samorządu. Życzę nowemu Dyrektorowi Garczyna powodzenia,.bo położenie i infrastruktura ośrodka az prosi się o sukces. Błękitna szkoła na Kaszubach pięknie może uzupełnić ofertę zielonej szkoły w Wygoninie. Bez chorej rywalizacji.
zniesmaczony
zniesmaczony 21.02.2020, 21:47
Ciekawi mnie skąd ten szum o bzdurnym pomyśle wodnego placu zabaw w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie. Bo to przecież był tylko epizot na sesji Powiatu. Najważniejsze było w wystąpieniu Pani Dyrektor i jazdy po tej wypowiedzi Pani Starosty a próbował dorównać Wicestarosta. Za co?, że chce działać zgodnie z przepisami oświatowymi!!!, że oczekuje wsparcia w rozwiązywaniu trudnych zagadnień dla dobra placówki powiatowej!!! Jak to jest, że Pani Starosta tak chętnie odnosi się do długości tapcznika a przemilcza stwierdzenie Pani Dyrektor o niezgodności z prawem uchwały Zarządu o odpłatności w tej placówce. To dopiero prawdziwy problem, brać miliony w konsekwencji niezgodnych z prawem oświatowym własnych decyzji!!! Jakoś nikt z radnych tego nie zauważył? także opozycja, jeśli taka wogóle jest.
Ania
Ania 21.02.2020, 18:21
Co się dzieje ostatnio z tym portalem? Długo tak nierzetelnego artykułu nie czytałam, no choćby nazwa placówki nadana przez "redaktora": Ośrodek Wczasów Dziecięcych w Wygoninie!! Nie ma takiego ośrodka "Panie radaktorze". Jest Dom Wczasów Dziecięcych w Wygoninie. No i ta cała nieprzychylna treść, niespójności, a najlepsze jest przeliczenie liczby osób na soczki. Czyli te 6700 osób z tego "wodnego placu zabaw" korzystałoby też np. w grudniu czy w lutym? Wniosek do Pani Dyrektor oraz całej kadry w Wygoninie, aby "Pana Redaktora" zaprosić pierwszego. Zrobimy morsowanie. Dajcie spokojnie pracować tym ludziom, którzy z tego co wiem, a wielu moich znajomych wysyłało tam dzieciaki na kolonie, od lat wiedzą, co robią i są tego efekty. A nie zarządzać zza komputera czy biurka, nie znając specyfiki tego miejsca.
Nikt
Nikt 21.02.2020, 23:37
Portal nierzetelny... bo sterowany przez Starostę...
Jaja
Jaja 21.02.2020, 20:31
A czy Dom Wczasów Dziecięcych nie jest ośrodkiem wczasów dziecięcych ?
obsewator
obsewator 21.02.2020, 12:02
Mam pomysł,może Pan Redaktor zaproponuje jakieś urządzenia zabawowe do tego wodnego placu zabaw 6 na 9m
Haha
Haha 21.02.2020, 12:08
Haha, dobre :)
Ja
Ja 21.02.2020, 11:58
Odpowiem wyborcy na pytania odnośnie PCM w Garczynie. To obecna Starosta a przedtem Sekretarz PCM
Wyborca powiatowy
Wyborca powiatowy 21.02.2020, 11:34
Dziwne zachowanie Radnych (Zarządu) Powiatu. Przecież nikt inny nie wybierał pani dyrektor na to stanowisko, nie dalej jak w sierpniu. Wtedy koncepcja pracy im pasowała, a teraz wypowiedź, że zarząd nie będzie dyrektorował za panią i dyrektor powinien mieć wizję a tu niczego nie widać.
To może zanim zaczniecie rozliczać dyrektora, rozliczcie osoby, którą ja wybrały!. Najlepiej siąść po drugiej stronie stołu i ".... wicie, rozumicie, tłumaczcie się..." Nieładnie.
Jeżeli chodzi o PCM i wystąpienie kolejnego dyrektora, wypominającego czego to nie zrobiono, czego nie dopilnowano,a co można było zrobić w kilka miesięcy (?). To pytam się, gdzie był NAZDÓR na tą placówką?
Kto jest odpowiedzialny za jego brak i dopuszczenie do takiego stanu? Kto wybrał wcześniejsze kierownictwo i kto przyglądał się temu bezczynnie? Jak myślę w obu przypadkach byli nimi obecnie tak ochoczo rozliczający.
Może te sprawozdania należałoby rozpocząć od siebie, drodzy radni!!!
konkursy
konkursy 21.02.2020, 11:43
w konkursie na dyrektora jest 12 osób, z czego tylko trzech reprezentuje organ prowadzący (starostwo)!
Obserwujący
Obserwujący 21.02.2020, 23:42
Nie ważne ile tych głosów by było, wszyscy jak jedno ogniwo głosują jak organ prowadzący wskaże lub wstrzymują się od głosu by wyborowi Starosty nie zaszkodzić. Przykre, ale prawdziwe.
jak
jak 21.02.2020, 20:28
Pytam się,a gdzie był nadzór w PCM!!! I bez czarów, tak długo zwlekali z wyborem dyrektorki w Wygoninie, i teraz jest niekompetentny? Czy tylko ta dyrektorka ????
Gość
Gość 21.02.2020, 10:35
Te baseniki ogrodowe maja być wodnym placem zabaw? Bądźmy poważni.
Zainteresowana
Zainteresowana 21.02.2020, 10:29
.Z parku wodnego - nie mylić z basenem ogrodkowym za 11 tys. przytoczonym przez redaktora - skorzysta zaledwie 7% dzieci przyjeżdżających do Wygonina płacących najwyższą cenę w Polsce spośród wszystkich domów wczasów - sprawdzie cennik na stronie wygonin.pl Reszta dzieci tj. 93% pozostanie przy placu zabaw, który wymaga unowocześnienia i remontu. Uczciwe podejście? Rozsądne wydawanie pieniędzy powiatowych? Zastanawia mnie kto wpadł na pomysł tego basenu czy parku wodnego?
2. Basen czy park wodny to nie tylko zakup plastikowej obudowy, ale cała infrastruktura z sanitariatem z bezpieczeństwem dzieci włącznie + odpowiednie badania wody. Nie zapomnijcie o tym, że teren jest zalesiony, więc należy liczyć się z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami typu igły, liście, pyłki itp. Rozsądek nakazywałby zatem teren basenu czy parku wodnego zadaszyć lub zakryć.
3. Korzystanie z basenu czy parku wodnego jest uzależnione od pogody!!! Zresztą jaki jest sens budowy basenu czy parku mając w pobliżu - max. 400 m od terenu Domu Wczasów jezioro. Panie redaktorze zanim napisze Pan bzdury o 2,5 km to proszę zrobić rozpoznanie terenu - oprócz dróg po których poruszają się samochody są jeszcze ścieżki piesze!!! Po co budować park wodny czy basen skoro można się przespacerować pięknym lasem dbając przy tym o kondycję fizyczną dzieci.
4. Zanim napisze się jakikolwiek artykuł należy zagłębić się w sprawę. Wyciąganie pojedynczych zadań z przemówienia (prawdopodobnie tylko tyle zrozumiał Pan z tego wystąpienia) mija się z celem, przez co wprowadza Pan czytelników w błąd.
5. Zanim ocenisz i wydasz opinię typu: "czy Pani dyrektor to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu" wysłuchaj całej wypowiedzi. parku wodnego - nie mylić z basenem ogrodkowym za 11 tys. przytoczonym przez redaktora - skorzysta zaledwie 7% dzieci przyjeżdżających do Wygonina płacących najwyższą cenę w Polsce spośród wszystkich domów wczasów - sprawdzie cennik na stronie wygonin.pl Reszta dzieci tj. 93% pozostanie przy placu zabaw, który wymaga unowocześnienia i remontu. Uczciwe podejście? Rozsądne wydawanie pieniędzy powiatowych? Zastanawia mnie kto wpadł na pomysł tego basenu czy parku wodnego?
2. Basen czy park wodny to nie tylko zakup plastikowej obudowy, ale cała infrastruktura z sanitariatem z bezpieczeństwem dzieci włącznie + odpowiednie badania wody. Nie zapomnijcie o tym, że teren jest zalesiony, więc należy liczyć się z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami typu igły, liście, pyłki itp. Rozsądek nakazywałby zatem teren basenu czy parku wodnego zadaszyć lub zakryć.
3. Korzystanie z basenu czy parku wodnego jest uzależnione od pogody!!! Zresztą jaki jest sens budowy basenu czy parku mając w pobliżu - max. 400 m od terenu Domu Wczasów jezioro. Panie redaktorze zanim napisze Pan bzdury o 2,5 km to proszę zrobić rozpoznanie terenu - oprócz dróg po których poruszają się samochody są jeszcze ścieżki piesze!!! Po co budować park wodny czy basen skoro można się przespacerować pięknym lasem dbając przy tym o kondycję fizyczną dzieci.
4. Zanim napisze się jakikolwiek artykuł należy zagłębić się w sprawę. Wyciąganie pojedynczych zadań z przemówienia (prawdopodobnie tylko tyle zrozumiał Pan z tego wystąpienia) mija się z celem, przez co wprowadza Pan czytelników w błąd.
5. Zanim ocenisz i wydasz opinię typu: "czy Pani dyrektor to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu" wysłuchaj całej wypowiedzi.
Kasia
Kasia 21.02.2020, 09:40
Zastanawia mnie jaki cel chciał osiągnąć autor tego artykułu. Pan/Pani Redaktor nie ma zielonego pojęcia o specyfice miejsca i potrzebach ośrodka. Starostwo oczekuje tylko zysków, nie dając niczego w zamian. Każde sprzeciwienie się absurdalnym pomysłom władzy powiatu, kończy się hejtem i nagonką na osobę, która odważyła się wyrazić swoje odmienne zdanie.
gość
gość 21.02.2020, 09:10
Do autorów wodnego....
Ten basenik to chyba do ogródka przy domu. Nie ośmieszajcie się, znam Ośrodek w Wygoninie, to głupawy pomysł a nie "wyjątkowa atrakcja". Przy okazji przybliżcie sobie pojęcie wodnego placu zabaw.
Jurek
Jurek 20.02.2020, 20:40
Chyba ktoś się pomylił
Andrzej
Andrzej 20.02.2020, 15:10
Czy ta Pani dyrektor to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu! Słabo widzę przyszłość tej placówki!!!
Koko
Koko 20.02.2020, 16:43
Niestety ja też

Pozostałe