Jarosław Marek Spychała. Twórca metody LEGO-LOGOS gościł w Kościerzynie

  • 26.02.2020, 11:59 (aktualizacja 26.02.2020, 12:24)
  • Redakcja
Jarosław Marek Spychała. Twórca metody LEGO-LOGOS gościł w Kościerzynie
W Kościerzynie gościł Jarosław Marek Spychała. To filozof, którego z pełnym spokojem można nazwać nieschematycznym człowiekiem. Oprócz tego, że jest podróżnikiem wymyślił kilka nowoczesnych metod nauczania kreatywności, a do tego napisał książkę „jakiej świat jeszcze nie widział”. Nosi ona tytuł „Jaskinia. Droga Rebeliantów”, w której autor zestawią ze sobą pradawną filozofię z nowoczesnymi bohaterami gier i filmów.

Książka swoją treścią nawiązuje do jaskini platońskiej. Co to takiego?  

W filozofii Platona przewija się sylwetka mężczyzny, który od urodzenia żyje w ciemnej jaskini. Otoczenie, w którym przez tyle lat przebywał, jest dla mężczyzny jedynym światem jaki zna i kiedy już decyduje się, by  wyjść na powierzchnię zaczyna rozumieć, że jego dotychczasowy świat był jedynie rzutem prawdziwej rzeczywistości na ścianę jaskini. 

Autor nawiązując do filozofii Platona chce zwrócić naszą uwagę na to, że większość ludzi zwyczajnie się ogranicza, blokując w ten sam sposób własny rozwój. Zachęca do głębszego poznawania świata, obiecując tym, którzy się na to zdecydują pozytywne zaskoczenie. 

Jarosław Marek Spychała - obecnie wykładowca filozofii i marketingu na Uniwersytecie w Konstancji (Niemcy), wcześniej w latach 2013-2015 dyrektor School of Form / Uniwersytet SWPS Poznań, 2015-2016 dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie.

Zawodowo zajmuje się kształceniem i rozwojem technik myślenia twórczego oraz jego zastosowaniem w edukacji, kulturze i gospodarce. Jest twórcą metody rozwijania kreatywności LEGO-LOGOS oraz programu marketingowego GRAVITY służącego do tworzenia strategii marek i kampanii reklamowych. Realizował zadania szkoleniowe i marketingowe dla takich firm jak m.in. Microsoft, mBank, Orlen S.A., Kompania Piwowarska, KRUK S.A., Inditext, Young & Rubicam.

Na czym polega metoda LEGO-LOGOS?

Każdy uczeń otrzymuje kartkę z krótkim tekstem. Następnie ma za zadanie go przeczytać ze zrozumieniem oraz przedstawić to w jaki sposób odbiera poznane treści za pomocą klocków lego. Dzięki temu powstaje budowla – interpretacja tekstu. W kolejnej części odbywa się prezentacja owych konstrukcji i dyskusja nad tym „co autor miał na myśli”. Budowaniu pozytywnej atmosfery i otwartości w grupie sprzyja następująca kolejność wypowiedzi. Osoby chętne mówią o swoich odczuciach spostrzeżeniach oglądając budowlę i odwołując się przy tym do tekstu. Natomiast jej autor wypowiada się na końcu odkrywając swoje własne interpretacje i konfrontując je z pomysłami grupy.

Więcej w materiale video poniżej:


 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe