Stara Kiszewa. Dlaczego woda w kranach ma kolor herbaty?

  • 26.02.2020, 13:25
  • Redakcja
Stara Kiszewa. Dlaczego woda w kranach ma kolor herbaty?
Na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy wiadomość o tym, że w gminie Stara Kiszewa od dłuższego czasu występują problemy z wodą pitną pobieraną z gminnego wodociągu. Głównym problemem poruszanym przez czytelników jest jej barwa, która przybrała kolor herbaty, co nie oznacza, że to właśnie herbata leci z tamtejszych kranów. W związku z tym zapytaliśmy dyrektora kościerskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej co jest przyczyną problemu.

Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy wynika, że przyczyną problemu są przeciągające się prace modernizacyjne, które trwają od zeszłego roku. Zmiana barwy wody spowodowana jest podwyższoną zawartością związków żelaza i zrywaniem się biofilmu. 

Jakość wody jest na bieżąco monitorowana. W wyniku badania przeprowadzonego w dn. 14 lutego 2020r.  stwierdzono w wodzie obecność bakterii grupy coli w ilości 2jtk. Następną próbkę pobrano 3 dni później i to badanie potwierdziło fakt, że woda zawiera podwyższoną liczbę mikroorganizmów. Zdaniem inspektora sanitarnego uznano, że woda nie zawiera bakterii chorobotwórczych, jednak dopuszcza spożycie tej wody po uprzednim przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda służąca do przygotowania posiłków, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń, mycia zębów, kąpieli noworodków i niemowląt. 

Stacja wydała nakaz doprowadzenia parametrów wody do tych zgodnych z rozporządzeniem Ministra Zdrowia ostatecznie do dnia 30 maja 2020r. 

 

Cała odpowiedź dostępna poniżej:

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aha
Aha 26.02.2020, 16:09
Toć to je whisky.
Ciekawski
Ciekawski 26.02.2020, 16:46
Mocno trzepie po głowie? Czy dopiero jak będzie 12 letnia? Hahaha

Pozostałe