Czy orliki w Kościerzynie są rakotwórcze?

  • 27.02.2020, 10:16 (aktualizacja 27.02.2020, 10:27)
  • Redakcja
Czy orliki w Kościerzynie są rakotwórcze?
W przestrzeni medialnej pojawiły się ostatnio niepokojące informacje o tym, że nawierzchnia przyszkolnych orlików może zawierać szkodliwe pierwiastki takie jak kadm, ołów, rtęć i nikiel. Pierwiastki te przedostając się do organizmu mogą spowodować w przyszłości wystąpienie chorób nowotworowych tj. glejak czy białaczka.

W związku z tym sprawdziliśmy, czy korzystanie z kościerskich orlików jest bezpieczne dla zdrowia ich użytkowników. 

„W przypadku naszych orlików, czyli miejskich, mamy na terenie miasta trzy takie orliki, przypomnę to jest przy Szkole Podstawowej nr 6 … przy Szkole Podstawowej nr 3 i przy Szkole Podstawowej nr 4. Wszystkie te orliki zasypane są granulatem typu EPDM, to jest granulat który nie wytwarza żadnych substancji rakotwórczych, tutaj też należy wspomnieć, że w przypadku gdy te orliki były budowane, miasto jak gdyby dodatkowo  zapłaciło za ten zasyp, bo był to zasyp niekwalifikowany do wydatku, taki który był kwalifikowany to właśnie ten typu SBR, który wytwarza właśnie te różne substancje rakotwórcze teraz potwierdzone także badaniami, ja chciałbym tylko wspomnieć, że tu na naszych orlikach takiego zasypu nie ma” - mówił dyrektor Kościerskiego Ośrodka Sportu i rekreacji - Szymon Słomiński

Wniosek z tego jest taki, że korzystanie z orlików zlokalizowanych na terenie miasta Kościerzyna jest bezpieczne. Niewiadomo jak przedstawia się natomiast sytuacja w sąsiednich gminach. Zapytamy administratorów wszystkich orlików, które znajdują się na terenie naszego powiatu i wkrótce podzielimy się z państwem zdobytymi informacjami. 

Zobacz materiał video:


 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ola
Ola 03.03.2020, 15:10
proszę opublikować wyniki badań a nie tylko suche oświadczenia administratorów ,bo tak to bez pytania jest OK! , w końcu chodzi o zdrowie naszych dzieci !
Ada
Ada 03.03.2020, 15:05
ADA
Boss
Boss 27.02.2020, 14:48
Wasz portal jest rakotwórczy
jaja
jaja 27.02.2020, 20:26
Twój mózg też

Pozostałe