Jest decyzja. Cała grupa uczniów powracająca z Hiszpanii i Niemiec zostanie przebadana na obecność koronawirusa

  • 13.03.2020, 13:14
  • Redakcja
Jest decyzja. Cała grupa uczniów powracająca z Hiszpanii i Niemiec zostanie…
Oświadczenie Starosty Kościerskiego w sprawie grup młodzieży, powracającej zza granicy

W najbliższy weekend, 14 i 15 marca, do Kościerzyny powróci grupa młodzieży, która przebywała wcześniej w Niemczech oraz w Hiszpanii, obywając tam staże. Są to uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 (16 osób) oraz z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2 w Kościerzynie (42 osoby).

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa typu COVID-19 na terenie kraju, oraz powyższymi okolicznościami, od tygodnia trwają rozmowy Starosty Kościerskiego z Wojewodą Pomorskim oraz Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektoratem Sanitarnym w sprawie zachowania wszelkich środków ostrożności, które należy podjąć, aby wykluczyć możliwość ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa.

W trosce o zdrowie uczestników wyjazdu, ich rodzin oraz nas wszystkich zapadła decyzja Wojewody Pomorskiego, że cała grupa osób powracająca z Hiszpanii i Niemiec zostanie po powrocie poddana badaniu na obecność koronawirusa.

Starosta Kościerski oświadcza, że w sposób ciągły wdrażane są działania mające na celu maksymalizować bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Kościerskiego.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w działania na rzecz zachowania zdrowia i życia mieszkańców Powiatu Kościerskiego.

Z poważaniem

STAROSTA Alicja Żurawska

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dociekliwy
Dociekliwy 15.03.2020, 13:55
Witam
1. Dlaczego kwarantanna domowa - razem z domownikami?
2. Dlaczego ich wypuścili do domu mimo braku wyników?
3. Wynik negatywny nie jest gwarancją, bo wirus może się ujawnić dopiero nawet po 5 dniach od infekcji.
4. Osoby takie mogą infekować swoje rodziny.
5. Czy cała rodzina z automatu podlega kwarantannie? Nie może np.wychodzić na zakupy?
6. W telewizji kila dni temu podali, że skończyła się kwarantanna internatu, gdzie z nauczycielami w odosobnieniu (14 dni) było około 100 uczniów lub więcej.
7. Kto z imienia i nazwiska podjął decyzję o kwarantannie domowej uczniów zagrażając zdrowiu i życiu ich rodzin? I dalej, jeżeli rodzina może robić zakupy, to jest zagrożenie dla całego społeczeństwa.
8. Dlaczego nie zakwaterowano ich w pustej obecnie szkole, w której się uczą?
Spokój ludzie!
Spokój ludzie! 15.03.2020, 07:37
Grupa z Niemiec jest już w domach na kwarantannie. Po przyjeździe pobrano od nich próbki i dzieciaki są w domach. Taka była decyzja, nikt inny jej nie zmieni. Dziś będzie wiadomo, czy są nosicielami. Nikt nie miał objawów. Więc nie panikujcie i nie nakręcajcie się. Poprostu każdy ma zostać w domu, a nic nie będzie się rozprzestrzeniać. Na zakupy jedna osoba może iść a nie całą rodzina, jak to jest obserwowane. Bądźmy rozsądni.
Swojak
Swojak 14.03.2020, 15:24
Niesamowita skuteczność starostwa.
Fakty: do kraju wracają dziesiątki tysięcy rodaków i to z różnych powodów dla których opuścili Polskę min praca, wypoczynek, nauka, odwiedziny.
Oficjalne info że do chwili obecnej wykonano ok. 4500 testów.
Wraca z zagranicy ok 60 uczniów wraz z nauczycielami - to nasze kaszubskie dzieciaki i nasi nauczyciele i wszyscy są lub będą przebadani.
To się nazywa skuteczność i umijętność zadbania o swój powiat.
Ja czuję się bezpiecznie.
Zaniepokojona
Zaniepokojona 14.03.2020, 12:08
Oni już niemaja być zbadani ? tylko temp.. Na miejscu rodziców zgłosiła bym to do uwagi czy gdzieś ?‍♀️przecież osoby powracające z państw zarażonych miały być zbadane
Kasia
Kasia 15.03.2020, 09:13
Nie panikuj kobieto, ta twoja panika jest gorsza niz ten coronavirus.
w
w 14.03.2020, 13:50
Takimi działaniami możemy mieć za chwilę w Kościerzynie wielki problem. Pani Starosta chyba zaproponowała, aby wracającą młodzież umieścić w Ośrodku w Garczynie na czas kwarantanny.
Ja
Ja 13.03.2020, 22:33
Żeby zostali przebadani to musza dostać się do Polski ?
OLA
OLA 13.03.2020, 18:48
Wszystko możliwe :O ta młodzież która wraca z praktyk powinna być poddana testom i kwarantannie ale nie wiem czy domowa się sprawdzi :(
covid-19
covid-19 14.03.2020, 10:00
Z tego co wynika z ostatnio wydanych przepisów zwalczających epidemię to pomimo wykonania testów i tak wszyscy wracający z zagranicy zostaną poddani kwarantannie. Wykonanie testów nie gwarantuje, że osoba badana nie ma koronawirusa. Miejmy nadzieję że nasz kościerski Sanepid wie o nowych przepisach.
Ania
Ania 13.03.2020, 17:02
Podobno w Koscierzynie jest juz korona wirus ! Właściciel z 1 firmy wrócil z Włoch byl na nartach a potem poszedł do pracy
Myślący
Myślący 14.03.2020, 10:50
Kolejna nawiedzona,może byłaś z nim na tych nartach,radzę się zbadać ale na głowę.
Iga
Iga 14.03.2020, 08:29
Podobno? Plotki to twoje hobby?

Pozostałe