Premier: musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum

  • 24.03.2020, 15:15
  • Krzysztof Wencki
Premier: musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum
Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreśl, że nowe decyzje, które rząd podejmuje, żeby "kupić sobie czas". "Kupujemy sobie czas - dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych, żeby przygotowywać kolejne szpitale na wszelki wypadek, chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń w sytuacji, gdyby nastąpił ten zły scenariusz lub bardzo niedobry" - dodał.

Przyznał, że "wirus krępuje nasze życie". "Ale my musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia - do właściwie absolutnego minimum. Nie powinny więcej niż dwie osoby poruszać się" - zaznaczył. Dodał, że "wszelkie przekraczanie tych norm, tych ograniczeń, które dzisiaj jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne".

Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej; w tramwaju czy autobusie, we wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na konferencji prasowej w Warszawie apelował, aby zostawić te środki komunikacji dla osób, które muszą udać się do swojego zakładu pracy.

Premier zapowiedział, że wydane zostanie rozporządzenie dotyczące również poruszania się w komunikacji publicznej.

"Tylko miejsca siedzące dzielone przez dwa: w tramwaju, autobusie czy innych środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. Ale przede wszystkim: zostawmy te środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do swojej firmy".

Podkreślił, że obecna sytuacja związana z epidemią COVID-19 wymaga od nas ogromnej dyscypliny

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia nadal obowiązują - powiedział premier Mateusz Morawiecki informując o nowych obostrzeniach ze względu na epidemię koronawirusa - dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń.

Zaznaczył, że zakaz bliskiego kontaktowania się i przebywania nie oznacza, że nie możemy kontaktować się przez środki techniczne - komunikatory czy telefony. "To dzisiaj jest niezbędne" - podkreślił.

Premier zaznaczył, że gospodarka "UE, całej Europy, Polski również ucierpi na uderzeniu koronawirusa, którego nikt się nie spodziewał". "Chcemy wdrażać jak najszybciej rozwiązania z +tarczy antykryzysowej+. Ta tarcza da nam możliwość lepszego przejścia przez te czasy, które przed nami są" - zaznaczył premier.

Prosił, byśmy wzajemnie się wspierali. "Ta lekcja wzajemnego pomagania sobie jest niezbędna" - stwierdził premier.

"Hasłem +Solidarności+ było dbanie codziennie o drugiego człowieka; my dzisiaj powinniśmy do tego powrócić" - powiedział.

W jego ocenie, ten stan odosobnienia paradoksalnie może nas nauczyć bliskości, bliskich relacji. "Musimy mieć dla siebie krzepiące słowo, cierpliwość, to dobro na ręku, które jest nam nawzajem bardzo potrzebne" - ocenił premier.

"Choć dziwne czasy nastały, to potrzebujemy siebie jak nigdy dotąd" - dodał.(PAP) (PAP)

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gdansk
gdansk 31.03.2020, 22:48
A może zostanwdomu a tu o 5 rano do roboty.
Kaszuba
Kaszuba 25.03.2020, 16:02
My tu gadu gadu a byly senator W.Bonkowski prezentuje na swoim koncie falszywe wiadomosci i przedstawia zdjecie z Lampeduza w 2013 roku (smierc wielu uchodzcow oraz 3 rzedy trumien) oraz obecne zdjecie z Wloch, tez z trumnami i uwaza, ze ta epidemia to wszystko bajka, bo te dwa zdjecia sa identyczne! W ten sposob przekazuje ob. Bonkowski falszywe informacje mogace wprowadzic spoleczenstwo polskie w dezinformacje oraz niepokoj! W necie to chamstwo zostalo juz wyjasnione przed paroma dniami! Obywatel Bonkowski juz wczesniej dopuszczal sie takich czynow, dezinformujac swoich wyborcow! W obecnej sytuacji jest to karygodne dzialanie a tak po ludzku ostatnie swinstwo! Ludzie, ktorzy umarli sa dla Bonkowskiego niczym a jedynie instrumentem swojej diabelskiej propagandy! Wstyd, "wielki" katoliku! Moze ciebiekiedys to samo spotka!
Xyz
Xyz 24.03.2020, 21:26
Pinokio mówi - siedźcie w domu i cierpliwie czekajcie na swoją kolej. Śmierć przyjdzie po każdego - spokojnie, każdy się wkrótce doczeka. Osoby w wieku 60+ nie kwalikują się do leczenia choć pracowali niezwykle cieżko i płacili składki, by młodzież odpowiednio im się. odwdzięczyła. To nie wina młodzieży - to wina sprzedajnych "rządzących" na smyczy banksterskich lichwiarzy z za oceanu.
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 25.03.2020, 07:56
Za to w Twojej wypowiedzi doszukałem się mnóstwa wspaniałych porad i rewolucyjnych rozwiązań .... żal takich pustaków moralnych i tajg umysłowych.
Adam
Adam 25.03.2020, 11:04
Poczekaj... To teraz w komentarzach na forum powinniśmy szukać rozwiązań, czy raczej łaskawie nam rządzący powinni to robić? Na razie z ich ust słyszę tylko apele, brak jednoznacznych przepisów i zmęczone oczy Pana Ministra Szumowskiego. Bardzo szanuje Pana Ministra jako lekarza i naukowca, ale nie zmienia to faktu, że za brak maseczek, kombinezonów, testów, respiratorów odpowiada właśnie On i jego resort. Ja wiem, że to nie czas na rozliczanie, że wszystkie ręce na pokład, itd...

Polacy jako społeczeństwo wprost uwielbiają ratowników, strażaków, to są nasi bohaterowie. Nie potrafimy jednak doceniać osób, które zamiast rotować jak wybuchnie, zapobiegają ZANIM wybuchnie. .. Tak już niestety mamy.

Zmęczona twarz Pana Ministra, to dla nas oznaka, że ciężko dla nas pracuje, ratuje nas... No cóż ja mam nieco inne zdanie na ten temat. Nie chcę, żeby mnie ratował. Wolę, żeby potrafił zapobiegać, reagował szybko i zapewnił opiekę lekarską na właściwym poziomie. Na razie nic z tego nie widzę.

Tak na marginesie dla osób, które są przerażone koronawirusem. Od czasu ogłoszenia epidemii na drogach (przy mniejszym dużo ruchu) zginęła ponad setka ludzi. Średnia wieku osób, które w Lombardii zginęły od korona wynosiła około 80 lat i prawie u wszystkich wykryto choroby towarzyszące. Włączcie myślenie proszę...
Generał
Generał 24.03.2020, 15:24
Tylko ci z rządu będę mieć swoje pensje bo i tak nic nie robią żeby Polakom żyło się lepiej. My musimy siedzieć w domach, firmach upadają bo nie ma pracy. Mam nadzieje ze Polacy się kiedyś obudza i przestaną płacić podatki i cała resztę złodziejstwa...
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 25.03.2020, 07:59
Nie masz nic logicznego do powiedzenia to zostaw klawiaturę i nie obnażaj swoich ograniczeń umysłowych.

Pozostałe