Zostań w domu. Konsekwencje dla osób, które łamią kwarantannę...

  • 25.03.2020, 14:49
  • Krzysztof Wencki
Zostań w domu. Konsekwencje dla osób, które łamią kwarantannę...
Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu, z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policja codziennie otrzymuje zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Stróże prawa sprawdzają każdą taką informację. W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. 

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

 

 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ale wstyd
Ale wstyd 02.04.2020, 10:35
Ten sam tekst, opublikowany wczesniej, ale autorem jest Sylwia Gerlaczek. https://orzesze.com.pl/i,za-na…
To komunikat policji
To komunikat policji 02.04.2020, 11:04
http://www.policja.pl/pol/aktu…
Faktycznie
Faktycznie 02.04.2020, 11:10
Moj blad sorry
Ola
Ola 25.03.2020, 21:04
Do Xyz zanim coś napiszesz pomyśl to nie jest robione przeciw ludzi a dla nich i ich bezpieczeństwa ... Myślenie podobno nie boli !
Xyz
Xyz 25.03.2020, 17:38
Zapędzili wszystkich do domów i to jest najprawdziwszy terror. Długo tak ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulicę a wtedy opiero się zacznie. Anty-Polski rząd sra w galoty, bo z Polakami nie ma żartów.
xYZ
xYZ 27.03.2020, 09:34
Sądzę, że będąc w toalecie to Ty nasrałeś sobie w ten pusty sagan, co go nosisz ale nie wiesz dlaczego.

Pozostałe