Rodzice nadal z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym

  • 26.03.2020, 11:36 (aktualizacja 26.03.2020, 12:44)
  • zus.pl
Rodzice nadal z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym
Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia za kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie nowych przepisów.

Zgodnie przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka
w wieku do ukończenia 8. lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. W związku z decyzją o zamknięciu tych placówek do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

Rodzice, którym kończy się prawo do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć w takiej samej formie jak dotychczas. Wniosek zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić dostępny na stronie ZUS formularz - Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki. 

Po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie pomniejszy 60-dniowej puli. 

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo z nią współpracująca, której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). 

Pracownik o korzystaniu z zasiłku powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę. 

zus.pl

 

 

zus.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kreska
Kreska 28.03.2020, 08:23
Dokładnie... a co ze starszymi dziećmi ??? Czy dzieci w wieku 10, 11 lat... mogą same zostać w domu na 8 godz.??? Nie wyobrażam sobie zostawić dzieci w takim wieku samych w domu....Czy ktoś pomyślał o tych starszych dzieciach...Czy ktoś pomyślał o samotnych rodzicach którzy nie mają w takiej sytuacji opieki do dzieci???? GDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!
Tola
Tola 27.03.2020, 08:22
Jesli jest problem z dziecmi starszymi to mogliby rowiazac temat w podobny sposob, mianowicie tylko na wniosek i moga zabrac z tych 60 dni co nam rodzicom przysluguje w ciagu roku. Rodzice, dzieci w wieku 8 lat (ukończone) i powyżej sa pokrzywdzone,zeby wziac zwolnienie lekarskie na dziecko trzeba sie niezle nagimnastykowac...
Nati
Nati 26.03.2020, 19:55
Wlasnie co z dziecim co maja 9 lat mam syna tez ktory ma 4 lata ale nie chodzi do przedszkola a opiekunka jest chora co ja mam zrobic a sama eychowuje dzieci
już powoli nie czytelnik
już powoli nie czytelnik 26.03.2020, 19:13
coście nasrali tych reklam tyle. Powoli nie da sie tu czytać i tach coraz gorszych wiadomości. Czas dołączyć do tych co Was opuścili
Ania
Ania 26.03.2020, 11:52
Wszystko pięknie ale nic nie zrobili z tematem starszych dzieci czyli 9 latek może sam siedzieć w domu bez opieki ,brawo żenada.
Nati
Nati 26.03.2020, 19:57
To jest straszna jestem w tej samej sytuacji i jeszcze sama wychowuje

Pozostałe