Od 1 kwietnia kolejne ograniczenia

 • 31.03.2020, 13:35 (aktualizacja 31.03.2020, 13:48)
 • Krzysztof Wencki
Od 1 kwietnia kolejne ograniczenia
Premier Mateusz Morawiecki na wygłoszonej konferencji prasowej ogłosił kolejne ograniczenia, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce.

– Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja w najbliższych miesiącach będzie dramatycznie gorsza, albo gorsza, ale możliwa do zarządzenia – zapowiedział przedstawiając zmiany premier Mateusz Morawiecki. – Jeśli chcemy, żeby życie gospodarcze po paru miesiącach wróciło do jako takiej stabilizacji, to musimy wprowadzić kolejne ograniczenia.

Morawiecki  podkreślił, że najważniejsze jest utrzymywanie dystansu. Dlatego z domu będzie można wychodzić jedynie w pojedynkę, z wyjątkiem rodziców z dziećmi i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Młodzież poniżej 18- go roku życia na zewnątrz będzie mogła przebywać jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Zamknięte mają zostać parki, bulwary i skwery. – Widzieliśmy, że wiele osób nie zachowywało tu dyscypliny w takim wymiarze, w jakim powinno i były to miejsca spotkań, co prawda nie w licznych, ale jednak dochodziło do kontaktów między ludźmi – tłumaczył Morawiecki.

Kolejne ograniczenia obejmą też handel. Od 1 kwietnia liczba klientów przebywających w sklepach może wynosić maksymalnie po trzy osoby na jedną kasę. Podobny limit będzie obowiązywał na bazarach i targowiskach. Na poczcie przy jednym okienku mogą stać maksymalnie trzy osoby. Nowością jest fakt, że w sklepach w godzinach 10-12 mają być obsługiwani tylko seniorzy powyżej 65-go roku życia.

Wszyscy klienci muszą obowiązkowo nosić rękawiczki, a właściciele sklepów będą zobowiązani do dezynfekowania po każdej obsłużonej osobie wszystkich urządzeń, których ta osoba dotykała. W weekendy będą zamknięte sklepy budowlane. Rząd podjął także decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych.

Natomiast ograniczenia wprowadzone w zeszłym tygodniu w środkach transportu publicznego  zaczną obowiązywać także w komunikacji prywatnej.

Rozszerzono też zasady kwarantanny. Osoby powracające z zagranicy będą poddawane całkowitej izolacji na dwa tygodnie.

Czas ten będą mogły spędzić w domu, jeżeli wraz z nimi obowiązkową kwarantannę przejdą wszyscy domownicy.

Lista ograniczeń, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia to : 

 •  Limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na wieksze ścisnięcie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko
 • Wprowadzamy obowiązek utrzymania min. 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) i osoby niesamodzielne.
 •  ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad
 • ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich
 •  w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte
 •  obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach
 • godziny dla seniora w sklepach i punktach usługowych (10-12)
 •  zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe, wykwaterowanie do 2 kwietnia
 • Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osoby skierowanej na kwarantannę z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym 
 • Odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych - z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia
 • Salony urody będą zamknięte: * zakłady fryzjerskie, * zakłady kosmetyczne, * salony piercingu, * salony tatuażu 

 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marek
Marek 01.04.2020, 10:30
Czemu teraz nikt nie pisze o tym, ze w Mieście radni zbojkotowali sesje a potem ta sama Pani Radna zwołała Sesje u siebie w Gminie? I to w czasie bardziej zaostrzonym
Maciek
Maciek 02.04.2020, 12:07
To chyba osoba, która dużo może! Radna miasta zwołuje sesje w gminie. Chyba nikt inny nie ma w naszym grajdołku takiej władzy!!!
Waldek
Waldek 31.03.2020, 22:44
Jak tu pracować. Jak sie nie dac świrusowi.

Pozostałe