Policja ostrzega ! Nie daj się oszukać metodą na "BLIKA"

  • 13.05.2020, 13:33
  • Mat.Nadesłane
Policja ostrzega ! Nie daj się oszukać metodą na "BLIKA"
Policjanci kolejny raz ostrzegają przed coraz częściej rozpowszechnianą przez przestępców kolejną metodą oszustwa, tym razem na tzw. BLIK-a. W ten sposób po kilkaset złotych z konta stracił mieszkaniec powiatu kościerskiego, który był przekonany, że o pomoc finansową prosi ją osoba z grona znajomych portalu społecznościowego. Oszuści działają w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu internetowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy lub opłacenie zakupów przez internet i wysłanie kodu BLIK.

Policjanci z powiatu kościerskiego wczoraj zostali poinformowani o kolejnym oszustwie metodą na „Blik-a. Mieszkaniec powiatu kościerskiego w ten sposób stracił kilkaset złotych ze swojego konta bankowego.

Policjanci ponawiają apel o zachowanie ostrożności. Metoda wyłudzania pieniędzy przez przestępców polega na tym, że wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich i wysyłają wiadomości do znajomych osoby, której konto zostało zhakowane, wyłudzając pieniądze.

Oszuści po przełamaniu zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym danej osoby, wysyłają do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą. Chodzi np. o zapłatę za zakupy, bo właśnie stoi przy kasie lub dokonuje transakcji przez internet. Tłumaczą też, że w trakcie zakupów wyczerpał im się dzienny limit albo trwają prace techniczne w ich banku, a także zdarza się, że w trakcie dokonywania oszustwa i otrzymaniu pierwszego kodu blik proszą o kolejny kod blik, bo nie mogą dokonać tej transakcji. Właśnie przez takie podstępne działania,oszust może wypłacić pieniądze z bankomatu.

W ten sposób ofiara przestępstwa nie jest świadoma tego, że pod jej znajomego podszywa się przestępca - jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.

Stróże prawa kolejny raz apelują, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania jeżeli chodzi o przekazywanie pieniędzy w różnej formie. Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeżeli nie możecie dodzwonić do osoby proszącej o pomoc, nie przekazuj pieniędzy przed weryfikacją, czy ta osoba rzeczywiście prosi o pomoc finansową.

Jeśli natomiast to z Twojego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmień hasła i ostrzeż wszystkie potencjalne ofiary oszustów. Twoja szybka reakcja może uratować oszczędności Twoich bliskich i znajomych.

Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.

Mat.Nadesłane

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe