Kościerski Urząd Pracy nadal zamknięty dla petentów

  • 20.05.2020, 12:04 (aktualizacja 20.05.2020, 16:29)
  • Krzysztof Wencki
Kościerski Urząd Pracy nadal zamknięty dla petentów
Fakt, że drzwi kościerskiego urzędu pracy są zamknięte, nie oznacza, że nic się tam nie dzieje. W samej instytucji praca wre, a większość urzędników zajmuje się rozpatrywaniem wniosków składanych w ramach tarczy antykryzysowej.

W ramach tarczy antykryzysowej uruchomiono 3 instrumenty finansowe służące do wsparcia przedsiębiorców .

Pierwszym z niech, była pożyczka dla mikroprzedsiębiorstw zatrudniających co najmniej jednego pracownika. Po ten rodzaj pomocy sięgnęło  do dzisiaj ok 3200 firm. Rozpatrzono 2100 wniosków, a  350 odrzucono. Urząd szacuje ,że w sumie może wpłynąć ponad 4000 wniosków

Drugi instrument, który ruszył dopiero w drugiej połowie kwietnia był skierowany do osób fizycznych prowadzących działalność, którzy nie zatrudniają przedsiębiorców. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia był zanotowały spadek obrotów o co najmniej 20% .Wpłynęło już 300 wniosków a może wpłynąć nawet i 1000.

Trzeci instrument, jest skierowany dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Tutaj także podstawowym warunkiem był spadek obrotów, o co najmniej 30% w stosunku do roku ubiegłego. Do dnia dzisiejszego wpłynęło 170 wniosków z których udało się rozpatrzyć 38. Problemem w tym przypadku jest obowiązek wypełnienia specjalnego kalkulatora finansowego, który wymaga wprowadzenia większej ilości, bardziej szczegółowych danych. 

W każdym przypadku formą wsparcia jest pożyczka, czyli środki, które trzeba będzie zwrócić. Tarcza zakłada jednak, że każdy będzie miał możliwość umorzenia całej, lub części kwoty .

Warunkami umorzenia, jest prowadzenie działalności przez minimum 3 miesiące i złożenie po tym okresie specjalnego wniosku . Trzeba pamiętać, że jest na to 14 dni.

Najczęstszą przyczyną nieotrzymania pieniędzy, są błędnie wypełnione wnioski.W takim przypadku urzędnicy kontaktują się telefonicznie z przedsiębiorcami i próbują pomóc w prawidłowym wypełnieniu dokumentu.

 

 

 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe