Harcerze upamiętnili bohaterów boju pod Łubianą

  • 26.05.2020, 10:49 (aktualizacja 26.05.2020, 10:58)
  • mat.nadesłane
Harcerze upamiętnili bohaterów boju pod Łubianą
Dzisiaj 26 maja obchodzimy 76 rocznicę boju pod Łubianą, pomiędzy partyzantami Gryfa Pomorskiego a Niemcami, która odbyła się 26 maja 1944 roku.

Harcerze z 23 drużyny harcerskiej ZHP im. Remusowa Kara z Łubiany od lat opiekują się pomnikiem znajdującym się w miejscowości Korne na rozstaju dróg, który upamiętnia to wydarzenie.

Dzięki zaangażowaniu rodziców harcerzy i samych skautów w tym trudnym jakże trudnym czasie pandemii, udało się zachować tradycję, posprzątać pomnik oraz oddać cześć poległym. Przypomnijmy, że w tej bohaterskiej akcji śmierć ponieśli partyzanci : Eichman Władysław, Keiser Augustyn, Keiser Teofil, Landowski Hubert, Męcikalski Józef, Miloch Bernard, Skwierawski Władysław, Turzyński Alfons.

W poprzednich latach od 2010 r. drużyna harcerzy organizowała w Lubinie festyn z inscenizacją samej bitwy. Wspomnijmy dziś, tych poległych w swych modlitwach. Oni oddali życie za naszą ojczyznę.

Zapraszamy również na szlak wokół Łubiany, Kornego i Grzybowa upamiętniający to wydarzenie, oraz miejsca historyczne gdzie odbyła się ta bitwa.

 

mat.nadesłane

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jerzy
Jerzy 30.05.2020, 09:07
Jestem pełen uznania dla Komendanta Drużyny ZHP za jego pracę z młodzieżą.

Pozostałe