Apel- Miej serce dla sąsiada !

 • 01.06.2020, 14:11
 • Mat.Nadesłane
Apel- Miej serce dla sąsiada !
Kilka dni temu w województwie lubuskim, a dokładnie w Strzelcach Krajeńskich doszło do wielkiej tragedii. Para seniorów (82-letnia kobieta i84-letni mężczyzna) umarła z zaniedbania. Według ustaleń prokuratury, bezpośrednią przyczyną zgonu była śmierć głodowa.

Niestety, nikt znajbliższego otoczenia seniorów ani żadna z organizacji pomocowych nie zainterweniowali na czas. Skoro powołane do tej pomocy odpowiednie instytucje zawodzą, to pozostaje nam pomoc sąsiedzka, ta najbliższa. Tak niewiele trzeba, żeby uratować życie drugiemu człowiekowi.

To nie powinno się wydarzyć, a szukanie winnych może pomóc tylko wtedy, kiedy wszyscy wyciągniemy wnioski na przyszłość i każdy przyjrzy się sobie i zada sobie pytanie „Jakim ja jestem sąsiadem dla ludzi starszych?”.

W związku z nieszczęśliwym zajściem, które miało miejsce w ostatnich dniach i dotyczyło tragicznej śmierci dwojga seniorów apelujemy do wszystkich - NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI NA NASZYCH SĄSIADÓW SENIORÓW. PYTAJMY O ICH POTRZEBY I BĄDŹMY SOLIDARNI Z SENIORAMI!

Nie wszędzie dociera pomoc społeczna a czasem dociera za rzadko lub za późno. Jak zatem tak po ludzku i po sąsiedzku zapobiegać takim tragediom? Warto rozejrzeć się w swoim sąsiedztwie i zapytać wprost starsze osoby, czy można być ich sąsiadem do pomocy. Podać do siebie nr telefonu i pozwolić na kontakt w razie potrzeby. Czasem trzeba z pomocą się przypomnieć, bo wiele osób starszych uważa, że za pomoc trzeba płacić a emerytura taka mała. Sami mogą nie mieć śmiałości tak po prostu o coś prosić.

Odizolowane osoby starsze potrzebują naszego wsparcia. Bądźmy czujni i zwracajmy na nich uwagę. Starajmy się codziennie pytać ich, czy nie potrzebują naszej pomocy – zrobienia zakupów, wykupienia lekarstw, skontaktowania ich z lekarzem lub z rodziną. Te proste czynności mogą uchronić seniorów znajdujących się w potrzebie!

Nie bądźmy obojętni na cierpienia sąsiada za ścianą! Otwórzmy oczy i zobaczmy wokół siebie ludzi starszych. Oni Nas potrzebują!

page1image5637760 page1image5644832 page1image5646704

SYGNATARIUSZE APELU:

 1. Mirka Widurek

  Działaczka społeczna na rzecz osób starszych
  Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” w Draganowej
  Członek Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego
  Przewodnicząca Zespołu do spraw Partycypacji Społecznej Osób Starszych KRDPP Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego

 2. Łukasz Salwarowski

  Prezes Stowarzyszenia Manko
  Redaktor naczelny Głosu Seniora
  Członek Rady do spraw Polityki Senioralnej przy Minister Rodziny Rady i Polityki Społecznej Członek Rady Dostępności przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej
  Członek Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta

page2image5333120 page2image5333536

3. Wiesława Borczyk

Prezes Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Sączu

page2image5334576

Mat.Nadesłane

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Agniszka
Agniszka 05.06.2020, 12:10
Najważniejsze to wspierać się . Ja z sąsiadami dobrze żyję i pomagamy sobie cały czas.

Pozostałe