"Zniknęły" kanały w telewizorach ? To wina 5G

  • 04.06.2020, 10:55 (aktualizacja 05.06.2020, 14:22)
  • Krzysztof Wencki
"Zniknęły" kanały w telewizorach ? To wina 5G
W nocy z wtorku na środę 2 i 3 czerwca zmienione zostały częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Oznacza to, że będzie trzeba ponownie dostroić odbiorniki do nowych częstotliwości.

Do 30 czerwca 2022 roku ma w Polsce zmienić się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony DVB-T2, który jest oceniany jako bardziej nowoczesny. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem, nowy (DVB-T2)  ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na platformach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów.

W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz 4K i dźwięk o wyższej jakości. Zgodnie z rozporządzeniem UE, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek wskazać, jakie działania muszą zostać podjęte, by udostępnić pasmo 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci tzw. piątej generacji (5G).

Co istotne dla widzów, po wdrożeniu nowego standardu DVB-T2 , czyli 30 czerwca 2022 r., niezbędna będzie wymiana odbiorników telewizyjnych, które nie spełnią wymagań technicznych umożliwiających odbiór sygnału w nowym standardzie. 


Poniżej tabela z planowanymi zmianami częstotliwości :


Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe