Zjeżdżalni nad Gałęźnym na razie nie będzie

  • 29.06.2020, 14:41 (aktualizacja 29.06.2020, 14:42)
  • Redakcja
Zjeżdżalni nad Gałęźnym na razie nie będzie
26 czerwca w Urzędzie Miasta w Kościerzynie odbyło nie spotkanie dotyczące zagospodarowania terenu wokół jeziora Gałęźnego. Przedstawiono tam nową koncepcję tej zapowiadanej od dawna inwestycji.

W tym roku do wydania w ramach Budżetu Obywatelskiego zaplanowano kwotę 500.000 zł . Jedną z inwestycji, miała być budowa nowej infrastruktury nad jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie.

Projekt zgłoszony przez mieszkańców zakładał w pierwszym etapie budowę zjeżdżalni wodnej, którą można by było zjeżdżać wprost do jeziora. Podobne rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w gminie Dziemiany i jest tam jedną z największych atrakcji turystycznych.

Zjeżdżalnia w Dziemianach jest zasilana za pomocą pompy wodą z jeziora, funkcjonuje tylko latem a koszty jej utrzymania po zakończeniu sezonu są znikome.Wójt Dziemian Leszek Pobłocki zapytany o to czy coś w tej inwestycji by zmienił, odpowiedział ,że nie ponieważ jest to rozwiązanie optymalne i oszczędne. 

W Kościerzynie atrakcja miała być inna.Prezentowany na spotkaniu projekt przewidywał postawienie zjeżdżalni z osobną hamownią i filtrami uzdatniającymi wodę. Czyli z założenia droższą. Nie wiadomo tylko po co dodatkowo uzdatniać wodę skoro i tak użytkownicy zjeżdżalni pójdą się kąpać do jeziora. 

Przedstawiony koszt budowy zjeżdżalni wodnej w Kościerzynie to kwota ponad 300 000 zł, czyli o 100 000 zł więcej niż zakładał Budżet Obywatelski. 

Zdaniem burmistrza Michała Majewskiego,  sezon w Polsce jest za krótki, trwa tylko 2 miesiące a przez kolejnych 10 trzeba będzie tą budowlę utrzymać. Więc z założenia taka inwestycja jest nieopłacalna.

Michał Majewski dodaje, że należy zacząć najpierw od budowy drogi dojazdowej, zrobić porządny parking, wyburzyć stare szatnie i dopiero wtedy ewentualnie zastanowić się nad zjeżdżalnią.

 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Łukasz mieszkaniec
Łukasz mieszkaniec 30.06.2020, 13:11
Bardzo dobrze, że o tym tyle piszesz drogi i infrastruktura ale kąpielisko nad j. Gałęźnym jest miejscem priorytetowym dla miasta. Pytanie brzmi czemu do tej pory nie powstało tam zaplecze, drogi dojazdowe tak czy inaczej uważam że na tym etapie decyzja jest po prostu nie trafiona i budząca spore kontrowersje. Zapytam jeszcze o sens budowy placu zabaw i siłowni co chyba było priorytetem burmistrza Jereczka jak po kolei to po kolei najpierw zaplecze!!!
Łukasz mieszkaniec
Łukasz mieszkaniec 30.06.2020, 12:31
do myśliciela
Jeśli jest tak jak piszesz to po co mieszkańcy angażowali się głosowali po co to całe show? Po co mówi się że coś możemy a potem miesza się w projekcie i niepotrzebnie podraża się go i na końcu mówi, że tego nie zrobimy. Dla mnie osobiście jest to wotum nieufności dla Burmistrza i jego działań.
Myśliciel
Myśliciel 30.06.2020, 12:46
Szczerze mówiąc nie wiem jaki był DOKŁADNIE pomysł, podczas głosowania na inwestycję z budżetu obywatelskiego i kto go stworzył, jaki miał zakres. O ile burmistrz poparł go wtedy (czy też miał jakikolwiek wpływ na jego wygląd i zakres) i wiodącym pomysłem była stricte budowa zjeżdżalni, mącenie teraz nie jest fajnym zagraniem. Nie zmienia to jednak mojej opinii co do konieczności przygotowania zaplecza dla takiej inwestycji. Na chłopski rozum -> zjeżdżalnia -> większe zainteresowanie miejscem -> więcej turystów -> więcej ludzi i samochodów. Dojazd i parking jest na prawdę ciasny już teraz. Róbmy coś w końcu rozsądnie, tak by w pełni można było z tego korzystać. Nie jestem przeciwnikiem zjeżdżalni. Super pomysł i super promocja miejsca. Rozbudowując dojazd i parking, budując godne (w końcu) miejsce dla ratowników, porządną szatnie i toalety zbuduję się miejsce przyjazne dla mieszkańców i turystów gdzie jak najbardziej może powstać taka zjeżdżalnia, gdzie będzie bezpiecznie, swobodnie i temat zostanie potraktowany kompleksowo.
Myśliciel
Myśliciel 30.06.2020, 12:16
Poraża mnie myślenie osób (niektórych) wypowiadających się poniżej. Pod każdym artykułem, który mówi o inwestycji takiej czy innej przeważająca liczba komentarzy to komentarze typu: po co tam, u nas droga dziurawa, po co to powinno się na coś innego przeznaczyć. Budżet jest podzielony na różne zadania. Każda dziedzina jest ważna, i jest na nią przeznaczana część budżetu. Tak oczywiście możemy zrezygnować z rewitalizacji osiedla tysiąclecia (na które pozyskano dość sporo środków zewnętrznych) i za to naprawić drogi. Możemy w ogóle olać kulturę, turystykę rekreację ... ludzie.... Takim jak wy zawsze będzie źle niezależnie kto będzie aktualnym burmistrzem, no chyba że sami nim zostaniecie... W pewnym stopniu zgadzam się z Burmistrzem. Jeżeli powstanie zjeżdżalnia naturalnym będzie większe zainteresowanie miejscem, a co za tym idzie więcej samochodów i ludzi. Tam już jest ciasno. Łazienki są BARDZO potrzebne. Zjeżdżalnia tak, ale wtedy kiedy będzie przygotowane odpowiednie zaplecze.
Łukasz mieszkaniec
Łukasz mieszkaniec 30.06.2020, 12:07
Burmistrz człowiek z legitymacją partyjną, który to ukrywa stając za lokalnym komitetem. Nigdy nie słyszałem w przestrzeni publicznej ażeby przyznał się do tego, że jest pełnomocnikiem PIS. Powinien to uczynić przed pierwszymi wyborami!!! Przychylam się do tezy że nasz burmistrz nie wie co to budżet obywatelski, nie chce się przyznać, że tymi pieniędzmi łata dziurę budżetową która powstała w wyniku pandemii.
Kaszuba
Kaszuba 29.06.2020, 21:27
Brak zrozumienia idei budżetu obywatelskiego jest porażający. Mieszkańcy chcą zjeżdżalni za 60 tysięcy złotych a pan burmistrz ma obowiązek ja zrealizować!!
Do Kaszuba
Do Kaszuba 29.06.2020, 23:05
ale burmiś michaś jest z pisu i on może inaczej
Kpina.
Kpina. 29.06.2020, 19:03
Ciekawe kiedy miasto naprawi drogę jednokierunkową na ul. Kartuskiej którą przez rewitalizację starej kotłowni zniszczono. Wymieniono rury, które są przykryte zwykłymi płytami jumbo, a nie doprowadzone do stanu poprzedniego. Dziury robią się coraz większe i już niedługo nie da się przejechać bez wyrwania koła.
Może dobrze ze nie będzie tej zjeżdżalni bo jeśli by ją postawili to może by wody nie podłączyli bo pieniędzy, które były rozplanowane w budżecie "zabraknie"
Oburzony mieszkaniec
Oburzony mieszkaniec 29.06.2020, 15:36
A to jest budżet obywatelski czy budżet burmistrza?
Gość
Gość 29.06.2020, 15:26
Nic się nie opłaca w Kościerzynie. Osiedle 1000 LECIA ławki pod sklepem dla pijaczków
Ajaja
Ajaja 29.06.2020, 15:12
Porażka w tej Kościerzynie.
Gdańszczanin
Gdańszczanin 29.06.2020, 18:19
Sam jesteś porażka - chcesz wiele dostać nie dając nic w zamian!
szymon
szymon 29.06.2020, 15:09
Trzeba zmienic burmistrza bo on nic nie robi dla miasta!
Realista
Realista 29.06.2020, 18:20
Jasne - przecież długi miasta poprzedniego nie ty spłacasz - zacznij spłacać to pogadamy
Urzędnik
Urzędnik 29.06.2020, 21:31
Jakie długi poprzedników ! 6 lat rządzi Majewski i na wypłaty nie ma w urzędzie. Takie rzeczy jeszcze nie miały miejsca N I G D Y !!
Pepek
Pepek 29.06.2020, 14:57
A przystań kajakowa w szambie na Plebance była trafionym pomysłem? Lepiej można było zrobić drogę na ul. Świerkową i przyległe.
Norma
Norma 29.06.2020, 18:22
Chcesz drogi na swiwrkowej bo masz w tym interes! Rada Miasta powinna wprowadzić w końcu wszystkie możliwe opłaty adiacenckie od inwestycji - nie ma korzystania za darmo!
Ania
Ania 29.06.2020, 16:26
Droga miała byc robiona ale to tylko obiecanki .
Mieszkaniec
Mieszkaniec 29.06.2020, 18:25
Wprowadzi się opłaty adiacenckie w wysokości 30 proc od dróg i infrastruktury jak ustawa przewiduje - to będą pieniądze na inwestycje! To skandal że to miasto ich jeszcze nie ma a ludzie tylko mają wymagania i chcą wszystko mieć za darmo! Z jakiej racji??

Pozostałe