Profilaktyka i leczenie osteoporozy- zbadaj się w Kościerzynie

 • 07.09.2020, 12:36 (aktualizacja 08.09.2020, 11:06)
 • Art.Sponsorowany
Profilaktyka i leczenie osteoporozy- zbadaj się w Kościerzynie
Szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety. Skąd bierze się ten problem i jak temu zaradzić ? Odpowiedzią jest obniżona gęstość kości- zbadaj się by zapobiec skutkom osteoporozy. Zacznij od badania densytometrycznego.

 

Osteoporoza to choroba kości objawiająca się ich osłabieniem. Osłabienie, czyli rozrzedzenie struktury kostnej zachodzi na wskutek wielu procesów zachodzących w organizmie. Skutkami nieleczonej choroby są złamania, wywoływane nawet niewielkimi urazami. Diagnostyka i leczenie chorób kości to długotrwały proces obejmujący zaangażowanie wielu specjalistów z dziedziny medycyny- diagnostyka powinna rozpocząć się od densytometrii czyli badania gęstości kości. Badanie te już od niedawne można przeprowadzić w nowej placówce diagnostycznej w Kościerzynie.

Dlaczego warto przeprowadzić densytometrię ?

 • badanie umożliwia postawienie diagnozy dotyczącej występowania osteoporozy;
 • badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne (nie wymaga skierowania lekarskiego) a niesie ze sobą dużą wartość diagnostyczną;
 • wynik densytometrii otrzymuje się na miejscu wraz ze wskazówkami dotyczącymi dalszego postępowania, np. wskazania potrzeby konsultacji lekarskiej.

   

Kto powinien wykonać densytometrię ?

 • profilaktycznie, kobiety między 40-50 rokiem życia (zachorowalność w tej grupie wiekowej jest czterokrotnie wyższa niż u mężczyzn);
 • osoby doświadczające częstych złamań;
 • osoby leczące się na choroby reumatyczne, nowotworowe, endokrynologiczne i inne;
 • osoby z zaburzeniami hormonalnymi oraz metabolicznymi;
 • sportowcy, osoby posiadające predyspozycje rodzinne, przy niedoborze witaminy D3.

 

Niestety w czasach epidemii koronowirusa utrudniony dostęp do wizyt lekarskich może skutkować zaniedbaniami w kontekście badań profilaktycznych- lekarze zlecają mniej takich badań. Co nie oznacza utrudnień w diagnostyce i leczeniu osteoporozy. Badanie densytometryczne można wykonać bez skierowania, i co ważne przedstawienie wyniku podczas wizyty telefonicznej nie sprawia większego problemu (badanie to jest bardzo łatwe we wstępnej interpretacji). 

 

Zapisy na badania densytometryczne prowadzi:

 Pracownia Densytometrii Densystem 

ul. Kartuska 13A

83-400 Kościerzyna

Tel: 502 543 562

Adres email: [email protected]

Źródła: 

„NFZ o zdrowiu. Osteoporoza”, data publikacji: 28.11.2019, raport dotyczący osteoporozy i złamań osteoporotycznych w Polsce;

„Diagnostyka i leczenie osteoporozy — zalecenia Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 2015 ,Forum Reumatologiczne, 2015, tom 1, nr 1, 12–24.

Art.Sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maja
Maja 08.09.2020, 12:11
Osteoporaza to jest jakis dramat. Mam w rodzinie przypadek gdzie kości pękły przy bardzo niepozornym upadku. Niebawem odwiedzimy tą pracownie i zobaczymy. Pozdrawiam.
Magdalena
Magdalena 08.09.2020, 09:52
Polecam wszystkim badanie u Pana Mikołaja! Profesjonalnie i rzetelnie podchodzi do badania, a ponadto jest bardzo miły dla Pacjenta. Zarówno ja jak i moja mama byłyśmy bardzo zadowolone.
siux
siux 08.09.2020, 17:00
Jak już zareklamowałeś się w artykule to nie uprawiaj kryptoreklamy na forum.
Beznadziejne.
Adrianna Błażewicz
Adrianna Błażewicz 08.09.2020, 22:00
Pani/Panie SIUX/IE, przykro mi że mierzy Pan/Pani swoją miarą, jednak zapewniam Pana / Panią że te oto komentarze nie są formą samoreklamy :)
Darmowa rada: jeśli chce Pan podważać czyjąś wiarygodność, proszę zacząć od zbudowania swojej.
Pozdrawiam serdecznie, Adrianna Błażewicz

Pozostałe