Od października śmieci 100% w górę. Ale nie wszędzie.

  • 09.09.2020, 13:43 (aktualizacja 09.09.2020, 15:07)
  • Redakcja koscierzyna24.info
Od października śmieci 100% w górę. Ale nie wszędzie.
Od października w gminach objętych działalnością Związku Gmin Wierzyca zostaną wprowadzone zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi. Stawki za śmieci wzrosną, i to znacznie. W przypadku 3 osobowej rodziny podwyżka wyniesie prawie 100 % . Do końca września mieszkańcy muszą przekazać wypełnione deklaracje otrzymane od ZGW.

Do Związku Gmin Wierzyca w powiecie kościerskim należą gmina Kościerzyna, miasto Kościerzyna, gmina Stara Kiszewa oraz gmina Nowa Karczma. Dotychczasowa stawka za odbiór śmieci w gospodarstwie  1 osobowym wynosiła 24 zł, w gospodarstwach wieloosobowych płaciliśmy 54 zł, natomiast  roczna opłata ryczałtowa dla letników opiewała na sumę 169 zł.

Od 1 października stawki wzrosną, średnio o prawie 100%  i tak jak do tej pory, będą uzależnione od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. 

Po podwyżce, miesięczna opłata dla gospodarstwa w którym mieszka 1 osoba, będzie wynosiła 36 zł. Dotychczas obowiązująca opłata wieloosobowa, została zastąpiona opłatą dla 2 osób, które zapłacą 72 zł miesięcznie. 

Poszkodowane gospodarstwa 3 osobowe

Kolejną grupą są gospodarstwa domowe, które zamieszkują 3 i więcej osób, tutaj podwyżka jest najbardziej dotkliwa, ponieważ wyniesie prawie 100% , czyli zamiast 57 zł będzie 101 zł.

Ciekawostką jest fakt, że taka sama stawka obowiązywać będzie również rodziny np.10 osobowe, które wyprodukują 3 x więcej śmieci.

Wzrośnie również opłata ryczałtowa dla letników i będzie niewiele wyższa bo tylko o 20 zł w skali roku, co po podwyżce daje kwotę 181 zł rocznie.

Masz kompostownik? Zaoszczędzisz 1 zł 

Opłaty mogą zostać pomniejszone, aż o 1(!) zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i aż o 2(!) zł w przypadku pozostałych, warunkiem będzie posiadanie kompostownika.

Da się taniej ? Tak, w Lipuszu zapłacą o połowę mniej

Najciekawsze jest to, że niekorzystne podwyżki dotyczą tylko członków Związku Gmin Wieżyca. W niedalekiej gminie Lipusz, mieszkańcy zapłacą o wiele mniej. Dotychczasowa stawka wynosiła tam dla 3 osobowej rodziny 48 zł i wzrośnie do 57 zł, czyli 9 zł . 

Rodzina 4 osobowa zapłaci w Lipuszu 60 zł, 5 osobowa 85 zł, natomiast za 99 zł gmina wywiezie śmieci od 11 osób.

Najbardziej smuci fakt, że związek, której celem było zrzeszenie jak największej ilości gmin, aby mieć większą siłę negocjacyjną, miał być gwarantem niskiej ceny. Niestety, czas zweryfikował tan pomysł i dzisiaj okazuje się ,że będąc w tej strukturze tak naprawdę nie mamy wpływu na cenę.

 

Wniosek z tego taki , że chyba warto pomyśleć nad opuszczeniem struktur Związku Gmin Wieżyca, aby zacząć mieć realny wpływ na cenę śmieci w przyszłości.

 

 

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 10.09.2020, 20:33
Czas najwyższy aby pomysłodawcy ZGW z kościerskich samorządów zostali rozliczeni. Zawsze tak wyszczekani, znający się na wszystkim, negujących każdą inna władzę....dziś milczą. Ale za 3 lata na pewno się zameldują na listach wyborczych. Żebyśmy tylko my pamiętali ich "zasługi".
fifi
fifi 10.09.2020, 11:21
ciekawe czy wynagrodzenia w zgw pójdą w górę
ZGW
ZGW 09.09.2020, 15:13
Kto jest w władzach Związku Gmin Wierzyca?

http://www.zgwierzyca.pl/zgrom…

http://www.zgwierzyca.pl/zarza…

Co za ściema, że ceny za odbiór odpadów ustala ZGW i nikt z władz miasta i gminy nie ma na to wpływu!!!!!!!
ja
ja 09.09.2020, 15:11
Co to za tłumaczenie, wypie....ć z tego związku i już. Przecież widać,że Sita to monopolista

Pozostałe