Ekstremalna Droga Krzyżowa z Dziemian ruszy 18 września

  • 10.09.2020, 10:47 (aktualizacja 10.09.2020, 15:12)
  • Redakcja koscierzyna24.info
Ekstremalna Droga Krzyżowa z Dziemian ruszy 18 września
Już w piątek 18 września wystartuje tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Dziemianach. Jak co roku pątnicy EDK, bedą mieli do wyboru 4 trasy: 30, 35, 42 i 55 kilometrów. Przypomnijmy, że tegoroczny start EDK planowany był na 27 marca, niestety zmianę terminu na wrześniowy termin wymusiła panująca epidemia koronawirusa.

Przygotowania do tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rozpoczęły się już w styczniu 2020 roku. W lutym i na początku marca  trwały prace nad wytyczeniem tras, ponieważ nic nie wskazywało na to, że koronawirus o którym już wtedy zaczynano mówić będzie powodem odwołania imprezy.

Ostatecznie 17 marca na stronie EDK Dziemiany, opublikowano komunikat o poniższej treści :

Przez ostatnie dni rozważaliśmy czy iść - nie iść na #EDK, zmieniać termin - nie zmieniać. Zapadła decyzja, bardzo trudna decyzja! W związku z pandemią wirusa, tegoroczna EDK w dniu 27 marca stanie się dla nas drogą w wymiarze duchowym.  

To oczekiwanie na koniec pandemii może być coraz trudniejszą drogą, nie wiemy czy jeszcze nie trudniejszą od tych 30, 35, 42 czy 55 km. Martwimy się o każdego z Was, o Waszych bliskich dlatego w sumieniu nie możemy nikogo namawiać do wyjścia w wyznaczonym terminie.

Wirus zabrał nam szkoły, w jakiejś części Eucharystię, spotkania, spokój....wierzymy, że tylko na chwilę. Nie zabierze nam tego co najważniejsze: naszej wiary i tego pragnienia by się spotkać się z Jezusem na drodze EDK. Wiemy, że bardzo czekaliście na tegoroczną edycję, ale pamiętajmy, że EDK to projekt całoroczny. Pakiety są i czekają na odbiór u sióstr w Orliku, lub w Dziemianach ul. Łąkowa 2a. Będziemy się starać, by tegoroczna edycja odbyła się w bezpiecznym terminie.

Módlmy się o ustanie pandemii wirusa, o siłę i zdrowie dla tych, co zmagają się z zakażeniem, za ich rodziny, za personel medyczny, za tych co muszą pracować...

Wyjdziemy z tego razem, silniejsi!

 

Po tym komunikacie wiadomo było, że tegoroczna edycja planowana na 27 marca na pewno się nie odbędzie. W maju wyznaczono kolejny termin - 18 września.

Wrześniowe EDK rozpocznie się mszą św. o godz. 20.00. w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Pakiety m.in. z rozważaniem Drogi Krzyżowej będzie można nabyć u Sióstr Franciszkanek w Orliku lub w Dziemianach ul. Łąkowa 2a, a także po mszy przed kościołem w Dziemianach.

W tym roku opis trasy i mapy każdy uczestników drukuje sam, lub pobiera w formie aplikacji na telefon.

Przed wyjściem koniecznie trzeba wziąć ze sobą elementy odblaskowe, nieprzemakalne buty, kurtkę przeciwdeszczową, ciepłe ubranie, czapkę i rękawiczki. Bezwzględnie należy zabrać latarkę, dodatkowe baterie, naładowany telefon z aplikacją GPS i powerbank.

W plecaku powinny się znaleźć środki opatrunkowe i bandaż elastyczny. Nie wolno zapominać o prowiancie i wodzie. Dobrze byłoby zabrać także czekoladę lub inne produkty wysokoenergetyczne.

Każdy poruszający się po drogach publicznych ma obowiązek nosić elementy odblaskowe. Choć EDK ma charakter indywidualny, nie wolno zostawiać osób będących w potrzebie. Przed wyjściem z domu należy poinformować bliskie osoby o planach wyruszenia na EDK. Warto także zostawić im mapę z trasą, na wypadek gdyby niemożliwy był dalszy marsz i trzeba było prosić ich o podwiezienie.

Każda osoba bierze udział w EDK na własną odpowiedzialność a uczestnicy, którzy nie ukończyli 18 roku życia mogą pójść na EDK tylko pod opieką osób dorosłych.

Dziemiany - trasa św. Antoniego 30 km

Trasa św. Antoniego z kościoła w Dziemianach prowadzi przez zniszczone przez nawałnicę obszary leśne, przebiega drogami leśnymi i ścieżkami tuż przy jeziorach. Trasa wiedzie szlakami Zaborskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego do pięknie położonej Kalwarii Wielewskiej.

Dziemiany - "Piekła" - Dunajki - Wilczewo - Wysoka zaborska - Orlik - Lamk - Wiele

Dziemiany - św. Franciszka z Asyżu - 42 km

Trasa św. Franciszka  z Dziemian prowadzi drogami i ścieżkami leśnymi, przy brzegach jezior do Kalwarii Wielewskiej

Dziemiany - Turzonka - Dywan - wzniesienie Czarnej Góry - Lendy - Wysoka Zaborska - Orlik - Lamk - Wiele

Dziemiany - trasa św. Jan Paweł II - 35 km

Trasa przebiega głównie drogami polnymi i leśnymi z dala od zabudowań. Wyjątkowe miejsce po drodze to kaszubski Rzym, tu wspomnimy 100 - lecie urodzin Jana Pawła II.

Dziemiany- Parowa- Leżuchowo- Nowe Słone- Kalisz- Krosewo- Szklana Huta- Trawice- Mały Jabłuszek- Rzym- Duży Jabłuszek- Dywan- Borsztal- Dziemiany

Dziemiany - trasa św. Rity 55 km

Trasa z Dziemian asfaltem, drogami polnymi i ścieżkami leśnymi  wokół Krzyża Jezior Wdzydzkich  prowadzi do Kalwarii Wielewskiej. Trasa jest  długa i wymagająca, ale  urokliwa, sprzyjająca kontemplacji, z dala od zabudowań.

Dziemiany - Piechowice - Joniny - Wygoda - Płęsy - Przerębska Huta - Czarlina - Skoczkowo - Wdzydze Kiszewskie - Gołuń - Wdzydze Tucholskie - Borsk - Przytarnia - Wiele

 Poniżej wspomnienie z ubiegłorocznej edycji EDK 2019:

 

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe