Gmina Kościerzyna. Radni żądają wyjaśnień w sprawie drastycznej podwyżki za śmieci

  • 11.09.2020, 14:27 (aktualizacja 11.09.2020, 21:22)
  • Redakcja koscierzyna24.info
Gmina Kościerzyna. Radni żądają wyjaśnień w sprawie drastycznej podwyżki za śmieci
Na piątkowej sesji Rady Gminy Kościerzyna podjęła uchwałę o wysłaniu apelu do władz Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie bałaganu, który panuje w gospodarce śmieciowej. Ale wcześniej odbyła się ciekawa dyskusja właśnie na temat śmieci

Jednym z punktów piątkowej sesji była podwyżka za śmieci, która zacznie obowiązywać od 1 października. W trakcie dyskusji radni poprosili wójta o wyjaśnienie, dlaczego podwyżka jest tak drastyczna akurat u członków Związku Gmin Wierzyca. W pozostałych gminach powiatu nie będących członkami związku jest taniej nawet o 40 %. Niestety wyjaśnienia wójta okazały się ogólnikowe i nie przekonały radnych.

Tą sytuację naświetlił radny Marcin Żurek, który powiedział, że to Związek Gmin Wierzyca zafundował nam tak drastyczną podwyżkę i zastosował dla mieszkańców maksymalną stawkę którą przewiduje ustawodawca . Zasugerował też, aby zastanowić się nad wyjściem z tej struktury, argumentując, że skoro można wywozić śmieci taniej to głównym problemem jest właśnie członkostwo w strukturach ZGW.

Kolejnym radnym, który odniósł się do problemu śmieci był radny Piotr Kwidzinski. Jego zdaniem także cena śmieci jest za wysoka i należy przyjrzeć się dokładniej strukturze podwyżki.

Radny Arkadiusz Maliszewski, odnosząc się także do sprawy śmieci poprosił wójta o uzyskanie raportu z działalności Związku Gmin Wierzyca dotyczącego wielkości poszczególnych frakcji wywiezionych z terenu gminy w latach 2018 i 2019 oraz jak jest ze ściągalnością należności za śmieci. Te dane zdaniem radnego, pokażą skuteczność działalności tej instytucji.

Wójt wyjaśniał, że jednym ze największych problemów dotyczących gospodarki śmieciami w Polsce jest fakt, że brak u nas systemu kaucyjnego za opakowania, który zdaniem wójta Piechowskiego zmniejszyłby znacznie strumień śmieci, a tym samym obniżył koszty wywozu.

Piechowski dodał, że problemem  jest też rozmiar gminy i jego zdaniem to jest główny składnik decydujący o cenie, więc nie można porównywać się np. z dużo mniejszą Gminą Lipusz

Przypomnijmy, że w sąsiedniej gminie Lipusz stawka dla 3 osobowej rodziny wynosi 57 zł a w Gminie Kościerzyna 101 zł  a więc ponad 40 zł i ta kwota dotyczy między innymi kosztów transportu.

Ciekawe, ponieważ ceny paliwa, które są głównym kosztem transportu w ostatnim czasie mocno spadły więc pojawia się pytanie : czy faktycznie tym znaczącym kosztem jest transport ?

Kolejnym, zdaniem wójta, problemem jest wynik przetargu, który "narzucił" cenę, ale nie dodał przy tym ,że na rynku tak naprawdę „rządzi” jedna firma, czyli SUEZ, która z innych podmiotów uczyniła sobie podwykonawców i tak naprawdę uzależniła je od siebie.

Tak więc pozostaje nam czekać do czerwca, kiedy to będzie kolejna szansa na opuszczenie struktur ZGW.

 

 

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rozczarowany mieszkaniec
rozczarowany mieszkaniec 13.09.2020, 16:06
Jeśli włodarze naszego miasta sobie nie radzą to niech ustąpią. Panie Nadolny cudem został Pan radnym (120 głosów) i jeszcze większym fuksem burmistrzem. Może czas zacząć zapracować sobie na to zrządzenie losu. Nie tylko promocja własnej osoby, pozowanie do zdjęć czy butne wypowiedzi. Do pracy!
zadowolony mieszkaniec
zadowolony mieszkaniec 13.09.2020, 17:09
Pan Nadolny jest najbardziej kompetentnym i doświadczonym samorządowcem w UM Kościerzyna.
Ja
Ja 13.09.2020, 17:44
chyba do robienia sobie propagandowych fotek na tle miejskich inwestycji.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.09.2020, 17:33
Panie Zdzislawie R reprezentuje Pan Kościerzyne w związku Gmin i co ... na radnego Pana nie wybrali ponownie, może czas pomyslec o odejściu ??
Stg
Stg 12.09.2020, 15:33
Ja skladam wniosek przeciw wzrocoqi deklaracji do GIODO i Wojewody w zwiazku z tym iz w deklaracji nalezy podac nr PESEL a to dane wrazliwe nie potrzebne do identyfikacji ilosci osob a takze wlasciciela nieruchomosci!!!
DOŚĆ KŁAMSTWA
DOŚĆ KŁAMSTWA 11.09.2020, 19:53
Kto rządzi ZGW.
Czy w jego władzach nie zasiadają Panowie Michał M., Grzegorz P., Zdzisław R.?
Więc czy rząd PIS podniósł ceny za wywóz śmieci?
Jaka ściema!!!!
Stop kłamstwu KOŚCIERSKIEJ SAMORZĄDOWEJ KLIKI.
dokładnie
dokładnie 12.09.2020, 17:40
Proszę żeby Panowie Radni Gminy wskazali jednego członka władz ZGW, który jest członkiem PIS!!!!!
Grzegorz
Grzegorz 11.09.2020, 18:37
ZGW Wieżyca , kto założył tą instytucję i kto jest w zarządzie może to by wszystko wyjaśniło
Marcin
Marcin 11.09.2020, 17:22
Cyt: "nie dodał przy tym ,że na rynku tak naprawdę „rządzi” jedna firma, czyli SUEZ, która z innych podmiotów uczyniła sobie podwykonawców i tak naprawdę uzależniła je od siebie" niestety nie każdemu wypada wypada to powiedzieć publicznie. Przy okazji "uwolnił się" rynek dla przedsiębiorców i mogą sobie teraz sami wybrać firmę, która odbierze od nich odpady. Wielu wysłało zapytanie o cenę do UTTS z Nakli i jak myślicie stawki mają konkurencyjne dla Sity? ***. Nie są zainteresowani obsługą działalności na naszym terenie. Za to sita ma nw stronie już gotowe umowy do pobrania, wypełnienia i odesłania

Pozostałe