Za nami siódmy Festiwal Żurawiny

  • 14.09.2020, 12:17 (aktualizacja 14.09.2020, 14:27)
  • Redakcja koscierzyna24.info
Za nami siódmy Festiwal Żurawiny
Do końca nie wiadomo było czy się odbędzie. Ale pomimo wielu trudności, udało się. Mowa o kaszubskim święcie żurawiny. Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata" już po raz siódmy zorganizowało w Dobrogoszczy, Festiwal Żurawiny. Imprezie, oprócz dobrej pogody towarzyszyły liczne atrakcje, występy oraz degustacja wielu specjałów z kaszubskiego rubinu. Dzień wcześniej także w ramach tej imprezy odbył się rajd rowerowy.

Tak naprawdę do końca nikt nie wiedział czy zaplanowana na 13 września impreza się odbędzie. Wszystko uzależnione było od sytuacji pandemicznej, która jak wiadomo od wiosny mocno dezorganizuje życie Polaków.

Celem imprezy jak co roku była szeroko rozumiana promocja żurawiny jako cennego owocu, posiadającego wiele prozdrowotnych właściwości oraz prezentacja wielu sposobów na wykorzystanie go w kuchni.

W trakcie imprezy odbył sie konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z żurawiną.

Wśród zgłoszonych potraw była min. wątróbka z gęsi, drożdżówka, ruchanki czy też rolada. Wszystkie te dania zawierały w swoim składzie żurawinę. Nowością był zaprezentowany przez organizatorkę  Halinę Rogińską - karaś w śmietanie z żurawiną.

Na wszystkich uczestników święta żurawiny czekało wiele atrakcji. W sobotę o godzinie 9.00 w Kościerskiej Huty wyruszył rajd rowerowy Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny. Uczestnicy rajdu po wizycie w Szymbarku i „zdobyciu” na rowerach najwyższego szczytu Kaszub - Wieżycy, udali się w dalszą podróż do Muzeum Hymnu w Będominie. Następnym punktem programu była wizyta na bagnach w Zieleninie. Tam rajd się zakończył a na wszystkich uczestników czekał poczęstunek.

Ponadto w niedzielnym programie imprezy znalazły się:

  • warsztaty kulinarne dla dzieci 
  • gotowanie zupy żurawinowej dla wszystkich uczestników festiwalu, 
  • występ zespołu Feel Good, 
  • rapera "Henio", 
  • występ kabaretu KGW "Sąsiadki Aparatki 
  • live cooking w wykonaniu znanych kucharzy   
  • występ kabaretu EWG

 

Warto dodać, że w 2014 roku żurawina z Kaszub została wpisana na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Zaleca się stosowanie żurawiny w przeziębieniach, anginie, schorzeniach reumatycznych, na problemy z pęcherzem, w przypadku osłabienia pracy żołądka,  jelit i trzustki, a także na awitaminozę i przemęczenie. 

Współcześnie wiele leków, które możemy kupić w aptece jest wytworzonych właśnie na bazie żurawiny..

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe