Odpust Matki Bożej Bolesnej w Kościerzynie

  • 21.09.2020, 14:15 (aktualizacja 21.09.2020, 14:17)
Odpust Matki Bożej Bolesnej w Kościerzynie
W kościerskiej kaplicy sióstr niepokalanek szczególną czcią otaczana jest Matka Boża Bolesna. Pośredniczy w tym gotycka Pieta - arcydzieło kamiennej sztuki pomorskiej z XV w. Zarówno okoliczności powstania rzeźby, jak i jej pierwsze miejsce pobytu są nieznane.

W sobotę 19 września obchodziliśmy w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie, odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej. Uroczystości rozpoczęły się różańcem w Sanktuarium u sióstr niepokalanek, następnie w uroczystej procesji wierni udali się do kościoła Świętej Trójcy, gdzie odprawiona została msza święta pod przewodnictwem biskupa Arkadiusza Okroja.

Biskup w homilii przypomniał historię cudownej figury Matki Bożej Bolesnej.

"W 1946 roku ówczesny ordynariusz diecezji chełmińskiej - ks. bp Józef Kowalski oddał Zakład kościerski wraz z kaplicą i Matką Bolesną pod opiekę Zgromadzeniu Sióstr Niepokalanek."

One odpowiadając na potrzeby owych czasów, prowadziły tu Społeczny Dom Dziecka oraz szkołę podstawową i gospodarczą. Pod troskliwym okiem Najlepszej Matki wychowywały się dziewczęta zgromadzone z różnych stron Polski, a po przejęciu tego obiektu przez państwo w 1952 roku - także dzieci z Kościerzyny i okolic, uczęszczające na katechizację do Zakładu. Do dnia dzisiejszego wychowankowie związani są z tym świętym miejscem, a ci, którzy opuścili Kościerzynę, wracają sami lub z rodzinami, by złożyć Maryi dziękczynienie i prosić Ją o dalszą opiekę i pomoc.

 

 

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bolek
Bolek 27.09.2020, 11:17
no i ilość zarażonych na Covid-19 wzrośnie!!!!!!

Pozostałe