ZUS rozliczy składki za firmy

  • 08.10.2020, 11:19
  • Zus.pl
ZUS rozliczy składki za firmy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. W ten sposób weźmie na siebie pełną odpowiedzialność za rozliczenia.

Zarząd ZUS przyjął plan dotyczącego kluczowych projektów w procesie transformacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz ZUS na najbliższe trzy lata. Ich funkcjonowanie ulegnie przez ten czas głębokiemu przeobrażeniu.

ZUS m.in. planuje zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. W ten zredukowana zostanie zbędna biurokracja, a biznes będzie łatwiej prowadzić. Po reformie rozliczenia będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały specjalistycznych umiejętności. Dzięki temu ZUS zapobiegnie błędom m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy zaś będą mieli pewności, co do swoich rozliczeń. Ponadto reforma pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających. 

Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną  z rozliczeniem. Bedzie to wyglądało podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego.

Zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla ZUS, jednak ma on już doświadczenie w dużych projektach. Wcześniej wprowadził między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Ma też za sobą doświadczenie Tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego.  

 

Zus.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe