Czy na miejskiej działce nielegalnie składowano odpady ?

  • 14.10.2020, 15:12 (aktualizacja 15.10.2020, 12:26)
  • Redakcja koscierzyna24.info
Czy na miejskiej działce nielegalnie składowano odpady ?
Tak twierdzi radny Krzysztof Lipski, który na ostatniej sesji zarzucił burmistrzowi złamanie prawa. Okazuje się, że na miejskiej działce przy ul.Plebanka składowano skoszoną trawę z terenu miasta, oraz piasek zebrany z kościerskich ulic. Zdaniem radnego stwarza to zagrożenie dla wód podziemnych i pobliskiego jeziora.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Kościerzyna, radny Krzysztof Lipski zarzucił obecnemu burmistrzowi Michałowi Majewskiemu , że na miejskiej działce przy ulicy Plebanka za zgodą włodarza,  nielegalne składowane są śmieci.

Dostałem zgłoszenie - mówi radny Lipski- od mieszkańców Kościerzyny, że ma tutaj miejsce składowanie śmieci i dlatego się tym tematem zająłem, niemniej jestem w Komisji Zdrowia i Ochrony Środowiska. Wydawało mi się, że do mnie powinno to trafić i ja muszę się tym zająć 

Radny twierdzi, że składowanie tego typu odpadów jest niezgodne z prawem.

...jest opinia Ministerstwa Ochrony Środowiska, która wyraźnie określa, że odpady po czyszczeniu ulic i chodników nie mogą być składowane na terenach po żwirowniach , one powinny być wywiezione w specjalne miejsca....Musimy pamiętać o tym że są tu wody gruntowe  i  jeszcze w bezpośredniej bliskości jeziora, prędzej czy później jezioro zostanie zatrute - dodaje Lipski

Z wyjaśnień burmistrza wynika, że faktycznie na ten teren były zwożone ładunki z piaskiem pochodzącym ze sprzątania ulic, oraz  pozostałości z koszenia miejskich trawników. Michał Majewski twierdzi, że były to odpady biodegradowalne i w żaden sposób nie stanowiły zagrożenia dla środowiska. 

Zgodziliśmy się, aby w tym miejscu to składować i potem zostało to zabrane z tego miejsca i wywiezione do Kos-Eko- mówi Michał Majewski

Jak dodaje burmistrz odpady te, były składowane na tym terenie tylko tymczasowo i zgodnie z obowiązującym prawem.

W tym roku dopiero jest obowiązek rejestrowania ilości odpadów zebranych z naszych terenów, a tutaj te odpady zostały składowane tylko czasowo, po czym po zebraniu większej ilości, wywiezione w celu utylizacji- dodaje burmistrz

 

Radny Krzysztof Lipski jest pewien ,że odpady z tego miejsca nie zostały wywiezione i proponuje zrobić w tym miejscu odwiert kontrolny gruntu.

Michał Majewski nie neguje pomysłu radnego ale uprzedza, że wykonanie odwiertu ujawni też to, ile zakopano w tym miejscu śmieci za czasów kiedy rządził miastem Zdzisław Czucha.

Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu, a dokładnie w 2013 roku, kiedy to na lokalny portal koscierzyna24.pl ujawnił, że na tym terenie nielegalnie składuje się śmieci. Ze zdjęć archiwalnych wynika, że wtedy były odpady budowlane, części asfaltu, metalowe pręty, oraz gruz.

 

Oprócz tego w tamtym czasie nielegalnie wydobywano na tym terenie kruszywo. Sprawę zgłoszono do prokuratury, ale niestety sprawców nie udało się ustalić.

A poniżej przypominamy nasz materiał z 2013 roku w którym także sygnalizowaliśmy nieprawidłowości w tym miejscu.

 

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 19.10.2020, 08:11
Pytanie co robie radny tej okolicy PAN ADAM ?????
Obserwator
Obserwator 18.10.2020, 17:57
A dlaczego nikt nie pisze ze zerwany asfalt na Lubiane jest wywozony pomiedzy firma boker a obwodnica to sie nazywa ultalizacja i tak to wszystko spychaja a moze by tak przeznaczyli ten material na drogi dojazdowe gdzie nie mozna sie doczekc asfaltu. Droga redakcjo moze czas na nowy mayerial do ***24 info??????
a
a 15.10.2020, 23:47
Ludzie to jest katastrofa ekologiczna. To jest tam zasypane a nie wywiezione!
Podpis
Podpis 15.10.2020, 10:33
"pozostałości z koszenia miejskich chodników"?
Od kiedy w mieście kosi się chodniki?
k24
k24 15.10.2020, 12:27
Dziękujemy 😅
były radny
były radny 15.10.2020, 09:38
a co było z jeziorkiem przy towarowej?? wysypywano do niego gruz aby przedzielić je na pół. Też walczylismy,ale wtedy z Z.Cz. i co??? ano nic! wszystko w majestacie prawa .Ale ptactwo wodne z łabędziami odleciało do lepszych ludzi.
Stachu
Stachu 15.10.2020, 08:48
Na tym terenie, za przyzwoleniem zarówno Czuchy jak i Majewskiego, kradł żwir i wywoził odpady Kamiński z PUDMu! Cała prawda bez żadnego postępowania prokuratury...
sąsiad
sąsiad 15.10.2020, 08:38
Dla Majewskich nawet Pampersy to są odpady biodegradowalne...
Kościerzak
Kościerzak 14.10.2020, 21:46
Szanowna redakcjo jestem mieszkańcem tego osiedla widzę jak włodarze mają w dużym poważaniu tę część miasta . Nie można się doprosić godnego dojazdu do swoich posesji . tylko obietnice bez pokrycia . Ten teren chyba nie ma konkretnego planu zagospodarowania ponieważ graniczy z ziemia której własnością jest kościół. Na której jest wszystko tj. wysypisko śmieci , prywatna żwirownia tor dla jazdy kładów Brak jakichkolwiek reakcji na monity mieszkańców Brawo panie burmistrzu . Czekamy na obiecany asfalt na ulicy jodłowej i przyległych ulicach. Ta część miasta też płaci podatki ,a nie tylko osiedle po zachodniej części miasta
Jest pan częścią społeczności która zamieszkuje ten teren Kościerzyny i dziwię się panu że pan nie widzi co dzieję się z tak ładnym skrawkiem naszego miasta Odczuwam to jako brak szacunku i pogardy dla mieszańców zamieszkujących pobliskie ulice
KOŚCIERZAK
KOŚCIERZAK 17.10.2020, 00:02
W samo sedno !!!!!!!
MIESZKANIEC
MIESZKANIEC 16.10.2020, 09:33
OD KILKU DNI PRYWATNA FIRMA WYWOZI PIASEK I ZASYPUJE COŚ ?? PYTANIE CO ??
I CO ROBI PRYWATNA FIRMA PANA G . W TYM MIEJSCU ???????
Marek
Marek 14.10.2020, 20:02
Cóż, jest to przecież reakcja na wnioski mieszkańców, a nie wymysł radnego.
Haha
Haha 14.10.2020, 20:00
Teraz wychodzi po co burmistrzowi Gmina Kościerzyna...
porażka obywatelska
porażka obywatelska 14.10.2020, 19:25
A co zrobili z tym betonem z 2013 roku ? Pewnie też jest pod ziemią.
coś wiem
coś wiem 14.10.2020, 19:24
Czucha z Knopikową go napuścili. Bankowo ! Ciekawe czy ktoś tego bęcwała rozliczył za jego machloje...
kalosz
kalosz 14.10.2020, 19:22
Od kiedy trawa stanowi odpad niebezpieczny ? Ciekawe gdzie radny wyrzuca swoją, pewnie za płot...
ohoho
ohoho 14.10.2020, 19:21
Przedsiębiorca sprzątający miasto, skasował za utylizację i wyrzucił przy jeziorze. Ciekawe co zrobił z nadwyżką ?
somsiad
somsiad 14.10.2020, 19:20
Sprzedać, zabudować i będzie spokój.
labamba
labamba 14.10.2020, 19:18
Oj, kroi się afera. W tle poszukiwanie kwoty 400.000 zł ???
radny bezradny
radny bezradny 14.10.2020, 19:17
Znowu wojna ? To już 14 w moim życiu.W tym dwie światowe !
CBA
CBA 14.10.2020, 19:14
Trzeba by się jeszcze przyjrzeć przetargowi na wywóz odpadów. Dlaczego wykonawca usługi składował to na miejskiej działce. Gdzie się podziały pieniądze oszczędzone na tym nielegalnym procederze.
Emeryt
Emeryt 14.10.2020, 18:46
Lipszczon , nic się nie zmieniłeś - E
mieszkaniec
mieszkaniec 14.10.2020, 18:35
a co z drogą ?
a co do odpadów to tylko spychaczem było zrównane !!!!!

Pozostałe