Nie czekaj w kolejce. Zarezerwuj wizytę w ZUS bez wychodzenia z domu

  • 21.10.2020, 10:31 (aktualizacja 22.10.2020, 13:34)
  • zus.pl
Nie czekaj w kolejce. Zarezerwuj wizytę w ZUS bez wychodzenia z domu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się zapewnić swoim klientom maksimum bezpieczeństwa. Jednym możliwych z rozwiązań jest umówienia wizyty w ZUS na konkretny dzień i godzinę. To pozwala uniknąć oczekiwania w kolejce.

Wizytę w ZUS można umówić przez Internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Aby to zrobić wystarczy zalogować się na swój profil. W panelu ogólnym trzeba rozwinąć menu "Wizyty" i wybrać pozycję „Rezerwacja wizyty”. Następnie należy wybrać placówkę którą chce się odwiedzić, grupę spraw, której dotyczy wizyta oraz termin. W placówce ZUS obsługa pokieruje do właściwego stanowiska. 

Wizytę można zarezerwować maksymalnie godzinę przed jej planowanym terminem. Jest możliwość zarezerwowania 3 wizyt zwykłych dziennie. 

Poprzez Platformę Usług Elektronicznych można nie tylko zarezerwować wizytę ale także m.in. składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi drogą elektroniczną (np. zaświadczenia o niezaleganiu       w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne). Płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, emeryci i renciści złożyć wniosek o zmianę danych oraz mają dostęp do swoich PIT-ów. Ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury, a świadczeniobiorcy mają dostęp do szczegółowych informacji o otrzymanych świadczeniach. Na PUE można też sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście w każdej placówce ZUS. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej, na stronie zus.pl znajduje się lista banków, które oferują taką możliwość. 

Wkrótce w pomorskich placówkach ZUS uruchomione zostaną e-wizyty w formie wideorozmowy ekspertem. Dzięki tej nowej e-usłudze, będzie można załatwić sprawę w bez wychodzenia z domu.

 

zus.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe