Tarcza Turystyczna na Pomorzu to już 1,6 mln zł wsparcia z ZUS

  • 28.10.2020, 12:21
  • Zus.pl
Tarcza Turystyczna na Pomorzu to już 1,6 mln zł wsparcia z ZUS
Kwota składek, na którą pomorscy płatnicy z  branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej zostali zwolnieni ze składek w ramach Tarczy 5.0. to blisko 1,4 mln zł. Z kolei kwota wypłaconych świadczeń postojowych przekroczyła 210 tys. zł. Płatnicy, którzy ubiegają się o zwolnienie ze składek muszą pamiętać o upływającym terminie na złożenie dokumentów rozliczeniowych.

Przedsiębiorcy o przeważającej działalności w sektorze turystycznym, hotelarskim, organizacji  i obsługi targów, konferencji lub wystaw mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania należnych składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Warunkiem jest bycie płatnikiem składek przed 30 czerwca 2020  r. Trzeba też wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu do tego samego miesiąca kalendarzowego w 2019  r. Wniosek o symbolu RDZ-B można złożyć do końca listopada 2020 r. Żeby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek należy, najpóźniej do końca października, złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe. Zdarza się bowiem, że przedsiębiorcy zapominają  o przekazaniu tych informacji na czas. Spóźnienie będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia.

Agenci turystyczni, przewodnicy turystyczni lub piloci wycieczek mają prawo do świadczenia postojowego. W przypadku pierwszych, warunkiem jest rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r. i przestój w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19. Działalność przewodników turystycznych i pilotów wycieczek musi mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez nie dłużej niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy i piloci, którzy zawiesili działalność gospodarczą po 31 sierpnia 2019 r. Wniosek o nazwie RSP-DB można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Prowadzący działalność m.in. w zakresie transportu turystycznego, wystawiania i występowania  w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenia dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż lub jarmarków mogą wnioskować o dodatkowe świadczenie postojowe. Prawo do niego mają osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu w 2019 r.        i wcześniej otrzymały świadczenie postojowe co najmniej raz. Wniosek o nazwie RSP-DD można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Wnioski o pomoc w ramach Tarczy Turystycznej można składać wyłącznie elektronicznie za pomocą PUE. Taka forma zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy  i wypłatę świadczenia.

Zus.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janek
Janek 28.10.2020, 20:28
Radca prawny o obowiązku zakładania "maseczek" i innych bublach prawnych w dobie straszenia nas pseudo pandemią : https://www.youtube.com/watch?…

Pozostałe