Sanepid automatycznie powiadomi nas o nałożonej kwarantannie

  • 03.11.2020, 10:31
  • Redakcja koscierzyna24.info
Sanepid automatycznie powiadomi nas o nałożonej kwarantannie pixabay.com/Engin_Akyurt
W ramach digitalizacji służb sanitarnych, Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny automat telefoniczny, który wysyła powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Osoba, która otrzyma taką informację powinna zalogować się do portalu: pacjent.gov.pl, skąd będzie mogła pobrać zaświadczenie o skierowaniu na przymusową kwarantannę

A jak wyglądać będzie procedura automatycznego powiadomienia o kwarantannie ?

Otóż osoby mieszkające z osobą, u której potwierdzono zakażenie otrzymają informacje o skierowaniu na kwarantannę w formie komunikatu telefonicznego z numeru  +48 22 104 37 05.

"Uwaga!  W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej, uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 104 37 05  to numer z którego osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia" informuje GIS na Twitterze

Oznacza to, że zaświadczenia o skierowaniu na kwarantannę lub jej zakończeniu nie będą już wydawane na piśmie w drodze decyzji administracyjnej. 

Pracodawca także będzie otrzymywał powiadomienie automatycznie, natomiast osoba skierowana do izolacji będzie mogła je samodzielnie pobrać z portalu pacjent.gov.pl. Warunkiem jest posiadanie osobistego konta w tym portalu.

Dostęp do systemu, który gromadzi dane osób objętych kwarantanną, ma oprócz służb sanitarnych także policja. 

Od 24 października natomiast  zmieniły się zasady dotyczące odbywania 10-dniowej kwarantanny przez osoby , które wróciły z zagranicy oraz ich współlokatorów.

 W przypadku powrotu z krajów Unii Europejskiej nie ma już obowiązku poddawania się kwarantannie. Kwarantanna obejmuje natomiast cały czas powroty z krajów spoza Unii.

Kwarantanny nie stosuje się także wobec osób, które zakończyły hospitalizację lub odbyły izolację. Ponieważ nabyły już czasową odporność na koronawirusa.

 

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe