ZUS: Na płatników czekają różne formy wsparcia

  • 12.11.2020, 12:30 (aktualizacja 12.11.2020, 12:35)
  • ZUS.PL
ZUS: Na płatników czekają różne formy wsparcia
Aby zredukować negatywne skutki ekonomiczne COVID-19, wprowadzono tzw. Tarczę Antykryzysową. Wśród jej celów jest także ochrona zatrudnienia i zachowania płynności finansowej firm. Odroczenie terminu płatności składek oraz ich rozłożenie na raty bez opłaty prolongacyjnej a także odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę – m.in. z tych możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom skorzystać z odroczenia terminu płatności składek, bądź rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Odroczenie dotyczy składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Można wówczas zapłacić składki później. Aby skorzystać z tej formy pomocy trzeba zawrzeć z ZUS stosowną umowę. Wniosek RDU należy złożyć za pośrednictwem PUE. Nie ma tu znaczenia wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa, czy czas prowadzenia działalności. Dzięki uldze można opłacać raty lub odroczone należności w późniejszym terminie, bez konieczności płacenia odsetek. Obie ulgi dotyczą składek za okres od stycznia 2020 roku. Istotny jest moment złożenia wniosku. Jeśli płatnik złoży go przed terminem płatności składek to nie poniesie żadnych kosztów. Jeśli natomiast złoży wniosek po tym  terminie, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku. 

Płatnicy, którzy w następstwie COVID-19 mają trudności w terminowym opłaceniu składek za okres od stycznia 2020 r., mogą wystąpić o odstąpienie od pobierania należnych odsetek. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek. Tu również nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek możliwe jest wyłącznie, gdy składki zostały już opłacone, jednak po ustawowym terminie płatności, co spowodowało konieczność naliczenia odsetek za zwłokę. Aby skorzystać z ulgi należy złożyć wniosek RDO za pośrednictwem platformy PUE. 

Więcej informacji na temat wsparcia oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach Tarczy Antykryzysowej na stronie zus.pl.

 

ZUS.PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janek
Janek 14.11.2020, 23:11
Dlaczego ten wybitnie mądry człowiek nie jest ministrem finansów? Bo nie jest do kupienia i nie interesuje go skorumpowane, wazeliniarskie polityczne bagno, Ze swoją wiedzą i doświadczeniem stałby się z dnia na dzień wielkim zagrożeniem dla sprzedajnych szumowin z Wiejskiej. Takich ludzi nam potrzeba by uratować nasz kraj ! ! !
https://www.youtube.com/watch?…

Pozostałe