Prawie milion dotacji dostaną kościerscy strażacy

  • 01.12.2020, 15:02 (aktualizacja 01.12.2020, 16:16)
  • Redakcja koscierzyna24.info
Prawie milion dotacji dostaną kościerscy strażacy
912 tysięcy złotych - tyle pieniędzy otrzyma Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Dotacja zostanie przeznaczona na inwestycje, remonty oraz zakup nowego sprzętu.

24 listopada 2020 roku wojewoda pomorski podpisał umowy na udzielenie dotacji na zakup sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej. 

W sumie, do jednostek PSP z pomorskiego i KW PSP w Gdańsku trafi  z budżetu państwa - 13 176  000 zł:

 

  • 5 587 000 zł - wydatki inwestycyjne,
  • 7 589 000 zł - wydatki bieżące.

 

Na liście 20 podmiotów do których trafią pieniądze znalazła się także kościerska jednostka PSP. Otrzyma ona dotację w wysokości 912 tysięcy złotych.

Te 912 tysięcy to nie jedyne pieniądze, poza nimi dostaliśmy jeszcze 50 tysięcy ze Starostwa Powiatowego w Kościerzynie, będziemy wydatkować już w tym roku - mówi szef kościerskich strażaków st.bryg. Tomasz Klinkosz

 

50 tysięcy  z powiatu zostanie przeznaczone głównie na zakup sprzętu do ratownictwa medycznego.

 

Ostatnimi czasy, pewnie każdy zauważył, że Straż Pożarna coraz bardziej działa w zakresie ratownictwa medycznego. Tam gdzie karetki nie mogą dojechać, albo czas dojazdu karetki jest dłuższy niż nasz to wtedy właśnie jest on wykorzystywany. Trochę tego sprzętu mamy, trochę go brakowało a dzięki dotacji z powiatu do końca roku się jeszcze doposażymy 1:35

 

Natomiast kwota w wysokości 912 tysięcy zostanie przeznaczona nie tylko na zakup sprzętu ale też na inwestycje.

 

Największa pozycja to zakup sonaru dla grupy wodno nurkowej , dzięki sonarowi, a jest to pierwszy tego typu sonar w województwie, nurkowie będą sobie najpierw skanowali dno zbiornika i dzięki temu trójwymiarowemu skanowi otrzymamy obraz zbiornika, który pozwoli na szybsze zlokalizowanie miejsca gdzie leży ciało lub też poszukiwany obiekt. Dzięki temu nurkowie schodzą dokładnie w punkt - dodaje

 

Na potrzeby między innymi grupy wodno-nurkowej zostanie zakupiona nowa sprężarka, która pozwoli na szybsze ładowanie butli tlenowych. Kolejnym sprzętem, zakupionym z dotacji będzie podwodny dron za pomocą którego będzie można oświetlać teren pod wodą ale też ułatwiać poszukiwania.

 

Zakupy sprzętu to nie wszystko. Będą też inwestycje na terenie kościerskiej jednostki. Oprócz zakupu instalacji fotowoltaicznej , która obniży rachunki za prąd zaplanowano też remonty.

 

Będziemy robili małe remonty, między innymi remontowana będzie część garażu, na budynku mamy taką wiatę która wymaga też remontu, będziemy wymieniali opierzenia na dachu i na kominach. To jest ten zakres , który będziemy realizowali do końca roku - zapewnia Tomasz Klinkosz

 

Z rzeczy drobniejszych kościerska komenda zakupi też kilka kompletów ubrań dla strażaków, buty, sprzęt ochrony dróg oddechowych. Część pieniędzy przeznaczona zostanie też na przeprowadzenie bieżących napraw samochodów, oraz podnośnika.

Kwota przydzielonej dotacji wynika z zapotrzebowania, które jest zgłaszane przez strażaków na przestrzeni roku oraz dobrego uzasadnienia swoich wniosków.

 

Redakcja koscierzyna24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Okok
Okok 01.12.2020, 17:57
Brawo

Pozostałe