czwartek, 18 kwietnia 2024 02:31

Kolejne medale kościerskich pływaków

W dniu 29.11.2020 w Słupsku na pływalni SOSiR odbyły się zawody w ratownictwie wodnym sportowym, a dokładnie była to 4 Runda Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego, czyli wielki finał roku 2020. W zawodach wystartowało prawie 90 zawodników z Gdańska, Słupska, Ustronia Morskiego, Ostrołęki i Kościerzyny.

Rywalizacja odbywała się z podziałem na kobiety i mężczyzn w kategorii Młodzik(12-13 lat), Junior Młodszy(14-15 lat), Junior(16-18 lat) oraz OPEN. Kościerscy ratownicy pojechali w 27-osobowym składzie specjalnie wynajętym autokarem. Niestety prawie połowa zawodników rywalizowała poprzedniego dnia na kościerskiej pływalni w Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski w Pływaniu w Płetwach, co miało wpływ na wyniki. Podczas słupskiego finału rozegrano 3 konkurencje indywidualne(100/200 super ratownik, 100 ratowanie z pasem oraz 50 ratowanie manekina, a także w sztafecie 4x50m super ratownik mix.

W kategorii Młodzik medale zdobywali:

Maciej Zaborowski wywalczył dwa srebrne medale w konkurencji 50 ratowanie manekina i 100 super ratownik oraz brąz w konkurencji 100 z pasem ratowniczym, natomiast Jan Marchewicz zdobył złoto w konkurencji z pasem ratowniczym oraz brąz w konkurencji 50 ratowanie manekina i 100 super ratownik. Natomiast w kategorii dziewcząt Iga Góralczyk wywalczyła dwa srebrne medale w konkurencji 100 super ratownik i 100 z pasem ratowniczym. Klaudia Bida cieszyła się z medalu brązowego z pasem ratowniczym, a Zuzanna Brandt z medalem złotym ukończyła 100 z pasem ratowniczym ustanawiając wspaniały rekord życiowy 1:24,09, natomiast w konkurencji 50 holowanie manekina wywalczyła srebrny medal. Pierwszy swój medal wywalczyła również Anna Szybalska w konkurencji 50 holowanie manekina. Wart zaznaczyć, że sztafeta w kategorii młodzik wygrała rywalizację i zdobyła puchar.

W kategorii Junior Młodszy na podium stawali:

Maria Schutz zajęła 2 miejsce w konkurencji 100 z pasem ratowniczym ustępując koleżance klubowej Darii Fredzie, która wywalczyła 2 złota, ponieważ triumfowała również w konkurencji 100 super ratownik. Warto nadmienić, że Daria poprawiła swój rekord życiowy w konkurencji 100 z pasem ratowniczym uzyskując czas 1:20,67. Wśród chłopców triumfował Karol Rozgoński w konkurencji 100 super ratownik, a Maksymilian Okrój zwyciężył w konkurencji 50 ratowanie manekina oraz 100 ratowanie z pasem wyprzedzając klubowego kolegę Kacpra Brandta, który wywalczył medal srebrny.

W kategorii Junior ponownie bezkonkurencyjna okazała się Magdalena Majewska pewnie pokonując rywalki we wszystkich trzech konkurencjach, a w konkurencji 50 ratowanie manekina ustanowiła nowy rekord życiowy 43,32.

W klasyfikacji generalnej po 4 rundach najlepszą młodziczką okazała się Zuzanna Brandt zdobywając 250 punktów. Również 250 punktów zdobyła Klaudia Bida, lecz przez słabszy wynik na Finale musiała zadowolić się 2 miejscem w klasyfikacji generalnej 2020 roku. Na trzeciej pozycji w tej klasyfikacji znalazła się ponownie zawodniczka Kaszubskiego WOPR Iga Góralczyk zdobywając 247 pkt. Wśród Młodzików nie miał sobie równych również zawodnik Kaszubskiego WOPR Maciej Zaborowski uzyskując 260 pkt. W kategorii Junior Młodszy bezkonkurencyjny okazał się Maksymilian Okrój uzyskując aż 266 pkt. na 270 możliwych. Wśród dziewcząt ponownie wygrała Maria Schutz uzyskując 258 pkt., a na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się Daria Freda z 250 punktami. W Juniorkach kolejny rok z rzędu nieprzerwanie prym wiedzie Magdalena Majewska, która nie tylko wygrała całą ligę, ale do tego uzyskała maksymalny możliwy wynik 270 punktów.

Komplet wyników:

Oprócz pamiątkowych pucharów najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody finansowe w wysokości 400zł za 1 miejsce, 300zł za 2 miejsce i 200zł za 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Wygrane pieniądze niemal od razu zostały przeznaczone na zakup specjalnej „skóry” do pływania oraz wyczynowych płetw. Tymi zawodami zakończyła się ta „dziwna” rywalizacja w naszym województwie w dobie pandemii. Bardzo cieszy fakt, że pomimo obostrzeń organizator Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego stanął na wysokości zadania i dokończył sezon 2020. Bardzo dziękujemy Powiatowemu Centrum Młodzieży w Garczynie za wkład w rozwój zawodników poprzez wieloletnie prowadzenie tam sekcji pływania i ratownictwa wodnego, jak również szkole pływania AQUA SPORT za pomoc sprzętową.

Już 4 grudnia czeka naszych zawodników wyjazd na najważniejsze zawody w tym roku, a mianowicie Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym w Szczecinie. Zawody potrwają 3 dni, a co za tym idzie wymagają sporych nakładów finansowych. Dzięki wsparciu firmy Kruszywa Polskie S.A. udało się wynająć autokar na ten wyjazd, co pozwoli pojechać aż 18 zawodnikom z Kościerzyny, a dzięki dofinansowaniu Słupskiego WOPR i jednej firmy transportowej uda się również opłacić zawodnikom koszty zakwaterowania i wyżywienia.